Televizijos duomenimis, JAV kariuomenė išsiuntė į Valstybės departamentą užklausą, kad apie šiuos planus būtų perspėta NATO sąjungininkė Turkija. Šis žingsnis bus „atsaku į Rusijos veiksmus prieš Ukrainą Kerčės sąsiauryje“. Turkijos perspėjimas leis amerikiečių laivams perplaukti Bosforo ir Dardanelų sąsiaurius, jungiančius Viduržemio ir Juodąją jūras. Tiesa, kol kas oficialiai nėra patvirtinta, kad JAV kariuomenė iš tiesų pasinaudos tokia galimybe.
JAV privalo perspėti Turkiją, kuomet nori pasinaudoti minėtais teritoriniais vandenimis, nes neturi žemių, kurias skalautų Juodoji jūra. Tokios šalys privalo perspėti Turkija mažiausiai prieš 15 dienų apie planuojamą vyksmą.
„Mes reguliariai vykdome operacijas, kurių tikslas yra stiprinti saugumą ir stabilumą visoje JAV Šeštosios flotilės veikimo teritorijoje, įskaitant Juodosios jūros tarptautinius vandenis ir oro erdvę. Mes pasiliekam teisę veikti laisvai atitinkant tarptautiniams įstatymams ir normoms“, – pareiškė televizijai oficialus laivyno atstovas.
Rusija baiminasi galios demonstravimo
Rusijos Federacijos tarybos Gynybos ir saugumo komiteto vadovas Viktoras Bondariovas TASS pareiškė, kad galima JAV karinio laivyno pasirodymas Juodojoje jūroje bus vertinamas kaip amerikiečių karinės galios demonstravimas, kuris gali atvesti prie įtampos regione.
„Tai eilinis žvanginimas ginklais, eilinis amerikiečių kabliukas, kad kaip nors pažemintų Rusiją… Šiaip jie ten neina“, – pareiškė V. Bondariovas. Pasak senatoriaus, „tai dar sykį patvirtina, kad įtampą kelia amerikiečiai, o ne Rusija“. Jis išsakė viltį, kad amerikiečiai nedrįs pažeisti Rusijos teritorinių vandenų sienų.
Kitas Federacijos tarybos atstovas Konstantinas Kosačiovas pareiškė, kad didelės problemos tame jis nemato. Jeigu amerikiečiai Juodojoje jūroje išbus ne daugiau 21 dienos, kaip tai yra numatyta pagal tarptautinius susitarimus. „Tai formaliai jokių kliūčių amerikiečių laivams Juodojoje jūroje nėra, jeigu tvarkos bus laikomasi“, – pareiškė jis.
Rusų atstovai aiškino, kad JAV karinis dalyvavimas regione situaciją tik paaštrintų. Ukraina jau anksčiau kreipėsi į tarptautinę bendruomenę su prašymu padėti sutramdyti Rusijos agresiją Juodojoje ir Azovo jūrose.
Lapkričio 25-ąją rusai taranavo ir apšaudė tris Kerčės sąsiauriu plaukusius ukrainiečių kariuomenės laivus, o vėliau suėmė jais plaukusią įgulą.
JAV Valstybės departamento atstovai pareikalavo išlaisvinti Ukrainos jūreivius, kitaip „su laiku bus pasekmės ir skausmas tik augs“.