Yra žinoma, kad daugybė grybų rūšių yra prisitaikę augti labai radioktyvioje aplinkoje, viena tokių vietų – jau minėta Černobylio atominė elektrinė, kuri žymi 1986 metais įvykusią atominę katastrofą, rašo iflscience.com.
Mokslininkai teigia, kad yra užfiksuota apie 200 skirtingų grybų rūšių iš 98 genčių. Vieni jų yra prisitaikę gyventi aplink buvusios atominės elektrinės griuvėsius.
Dalis iš tokių grybų, augančių prie pat Černobylio atominės elektrinės, gauna didelį kiekį radiacijos, tačiau tiesa yra ta, kad kai kurios grybų rūšys „valgo“ pačią radiaciją. Vadinamųjų „juodųjų“ arba „radiotrofinių“ grybų rūšys yra apsišarvavusios melaninu – tuo pačiu pigmentu, kuris žmogui padeda apsisaugoti nuo intensyvios ultravioletinės spinduluotės.
Toks grybų prisitaikymas augti neįprastoje vietoje, leidžia gaunamą spinduliuotę paversti chemine augimo energija.Taip pat pažymima, kad tai yra savotiška apsauga šiems augalams nuo pavojingos radiacijos.
„Daugelyje komercinių branduolinių reaktorius, radioaktyvusis vanduo tampa užterštas melanoziniais organizmais (juodos spalvos pigmentacija). Niekas tiksliai nežino, ką jie ten veikia“, – tąkart 2007 metais kalbėjo mikrobiologas Arturo Casadevall.
Visgi, tyrinėtojų atliktos analizės parodė, kad tokie grybai kaip: Cladosporium sphaerospermum, Cryptococcus neoformans ir Waangiella dermatitis, augantys Černobylije ir skleidžiantys radiaciją, gali atlaikyti jonizuojančiąją spinduliuotę, kuri gali būti apie 500 kartų didesnė už foninę.
Be to, manoma, kad radiacijos metu tokie grybai gali augti greičiaus. Kituose moksliniuose tyrimuose pastebėta, kad grybų sporos ir hifai yra nukreipti į sklindantį radiacijos šaltinį tarsi norėdami gauti maisto.
„Po atominės katastrofos, grybai buvo pirmieji organizmai, kurie išdygo toje teritorijoje. Mokslininkai norėjo sužinoti, kaip jie gali augti tokioje aplinkoje“, – pasakojo viena iš tyrinėtojų Kasthuri Vankateswaran.
„Avarijos vietoje surinkti grybai turėjo daugiau melanino nei tie, kurie buvo už radioaktyvios zonos ribų. Tai reiškia, kad grybų rūšys prisitaikė prie radiacijos aktyvumo. Net 20 procentų grybų buvo radiotrofiniai – jie augo šalia radiacinės spinduliuotės“, – pridūrė ji.
Pastebima, kad grybų, gebančių klestėti radiaciniame fone, taip pat iškėlė idėją juos naudoti kaip maisto šaltinį astronautams ilgų kosminių skrydžių metu.