Nuo kitų metų sausio pirmininkavimą Europos Sąjungai perimsianti Čekija siekia, kad Europoje būtų sukurta nauja įstaiga, kuri veiktų kaip totalitarizmo tyrimų institutas ir kaip muziejus, skirtas totalitarizmo aukoms pagerbti, skelbia „EU Observer“.
„Ši institucija galėtų analizuoti mūsų totalitarinę patirtį pradedant Portugalija bei Graikija ir baigiant Baltijos šalimis“ – teigia Prahoje įsikūrusio Instituto totalitarizmo studijoms atstovas Pavelas Začekas.
Kalbėdamas Europos Parlamente, P. Začekas teigė, kad naujasis institutas analizuotų ne tik komunistinį režimą, bet ir kitas totalitarines politines sistemas. „Europa kaip visuma dar neatsakė į visus klausimus, susijusius su savo praeitimi“ – teigė P. Začekas.
Čekijos siekis sukurti visą Europą apimančią instituciją yra dalis vadinamosios Prahos deklaracijos dėl Europos sąmonės bei komunizmo, kurią Čekijos Senatas priėmė 2008 metų birželį.
Dokumente teigiama, kad abu totalitariniai režimai – nacizmas ir komunizmas – turi būti vertinami kaip pagrindiniai XX amžiaus negandų šaltiniai, o nusikaltimai, įvykdyti komunizmo vardan, turi būti paskelbti nusikaltimais žmogiškumui.
Tiesa, sunkiai tikėtina, kad naujasis institutas bus sukurtas per pirmąjį kitų metų pusmetį, kai ES pirmininkaus Čekija. Čekija tikisi, kad jos idėją savo pirmininkavimo metu smarkiai parems Lenkija bei Baltijos šalys.
Be to, Praha siūlo, kad rugpjūčio 23 dieną visa Europa paminėtų totalitarinių komunizmo bei nacizmo režimų aukas. Priminsime, kad Holokausto aukoms paminėti yra skirta sausio 27 diena, o bendros tarptautinės dienos, skirtos komunizmo aukoms, kol kas nėra.
Rugpjūčio 23 diena pasirinkta neatsitiktinai. Būtent tą dieną 1939 metais Vokietija bei Sovietų Sąjunga pasirašė Molotovo-Ribbentropo paktą, kuriuo abu totalitariniai režimai pasidalijo Europą.