Gruzijos ir Ukrainos narystė NATO nėra JAV ar viso aljanso interesas, pareiškė buvęs Amerikos ambasadorius Rusijoje Jackas Matlockas, rašo „Laisvosios Europos radijo“ internetinė svetainė. 5 buvusių JAV ir Rusijos ambasadorių susitikime buvo apgailestaujama dėl prastų Vašingtono ir Maskvos santykių.
J. Matlockas ėmėsi kvestionuoti pačius pagrindinius George‘o W. Busho užsienio politikos pagrindus: tvirtą paramą Gruzijos ir Ukrainos narystei NATO. Kai kurios Europos valstybės smarkiai abejoja tokios politikos tikslingumu, o dalis JAV analitikų mano, kad tokia Baltųjų rūmų politika išprovokavo konfliktą Pietų Osetijoje.
Nuo to laiko, kai Rusijos kariuomenė įvykdė invaziją į Gruziją, Maskvos ir Vašingtono santykiai smarkiai pablogėjo.
„Kalbant paprastai, kiekviena valstybė turi teisę siekti narystės bet kuriame aljanse, ir tai yra tiesa. Tačiau aljansas ir jo nariai taip pat turi teisę spręsti, ar naujos narės priėmimas pasitarnauja jų interesams“ – teigė J. Matlockas Vašingtone vykusiame forume, kurį finansavo „Carnagie fondas tarptautinei taikai“.
„Aš teigiu, kad Gruzijos ir Ukrainos narystė NATO nepasitarnauja JAV bei aljanso interesams“ – pareiškė J. Matlockas, kuris ambasadoriumi Rusijoje dirbo nuo 1987 iki 1991 metų.
J. Matlockas teigia, kad Gruzija neišsprendė savo teritorinių problemų ir nori pasinaudoti NATO aljansu šioms problemoms spręsti.
O kalbėdamas apie Ukrainą, J. Matlockas pareiškė, kad didelė dalis šios valstybės gyventojų prieštarauja narystei NATO, todėl šalies prisijungimas prie aljanso grėstų valstybės skilimu.
J. Matlockas pridūrė, kad tikras bendradarbiavimas su Rusija yra neįmanomas tol, kol JAV aklai bando prastumti šias dvi posovietines valstybes į NATO.
Priminsime, kad dar šią savaitę JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice, susitikusi su Gruzijos prezidentu Mikhailu Saakašviliu ir Ukrainos užsienio reikalų ministru, išreiškė Baltųjų rūmų paramą abiejų valstybių narystei Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje.
Kitas buvęs JAV ambasadorius Maskvoje Arthuras Hartmanas pareiškė, kad po Sovietų Sąjungos žlugimo Vakarai padarė didžiulę klaidą, nes nesukūrė alternatyvios struktūros, kuri būtų pakeitusi Šaltojo karo laikų kūrinį – NATO aljansą.