Susitikimas įvyko einant į pabaigą pirmajai buvusio karaliaus kelionei atgal į Ispaniją. Juanas Carlosas 2020 metų rugpjūtį persikėlė į Jungtinius Arabų Emyratus po virtinės finansinių skandalų, sutepusių jo reputaciją.
Jis anksčiau pelnė visuomenės pagarbą dėl savo vaidmens palengvinant Ispanijos perėjimą prie demokratinės santvarkos po dešimtmečius trukusios diktatūros. Tačiau įtarimai korupcija privertė Juaną Carlosą 2014-aisiais po beveik keturių dešimtmečių atsisakyti sosto, o vėliau – palikti šalį.
Gegužės 19-ąją 84 metų buvęs monarchas atskrido į Ispaniją, kur jo jachta „Bribon“ dalyvavo šiaurės vakariniame Galisijos regione vykusioje trijų dienų trukmės regatoje. Pirmadienio rytą jis atvyko į karališkuosius rūmus Madride tiesiai iš Galisijoje esančio Sanšenšo.
Chuanas Carlosas nematė savo žmonos karalienės Sofios (Sofijos) ir sūnaus nuo to laiko, kai pabėgo į JAE, persekiojamas įtarimų korupcija.
Siekdamas pataisyti pašlijusį monarchijos įvaizdį, karalius Felipe VI stengėsi atsiriboti nuo savo tėvo.
Dabartinis monarchas dar nėra aplankęs Juano Carloso tremtyje ir oficialiai nesikalbėjo su juo telefonu iki praėjusios savaitės, kai buvo tariamasi dėl privatus šeimos vizito pirmadienį.
Juanas Carlosas turėjo išvykti į JAE vėliau tą pačią dieną, pranešė rūmai.
Ispanijos prokurorai kovą nutraukė tyrimą dėl buvusio karaliaus finansinių reikalų – iš dalies dėl to, kad iki abdikacijos jis buvo apsaugotas nuo baudžiamojo persekiojimo. Taip pat buvo atsižvelgta į suėjusį senaties terminą.
Šis sprendimas kai kuriuose visuomenės sluoksniuose sukėlė pasipiktinimą, kurį Juano Carloso grįžimas į Ispaniją tik padidino.
„Manau, kad karalius Juanas Carlosas per šį vizitą iššvaistė galimybę pasiaiškinti ir atsiprašyti“, – pirmadienį Ispanijos visuomeniniam radijui RNE sakė socialistų vyriausybės atstovė Isabel Rodriguez (Isabel Rodriges).
Per vizitą Sanšeše buvęs monarchas išsakė tik trumpus, spontaniškus komentarus.
„Pasiaiškinimai? Dėl ko?“ – trumpai atsakė Juanas Carlosas, kai žurnalistai prie jachtų klubo jo paklausė, ar per susitikimą su sūnumi jis mėgins paaiškinti situaciją.
2020 metų kovą Felipe VI nusprendė atimti iš tėvo valstybės skiriamą metinę rentą, kurios dydis, kaip pranešama, siekė beveik 200 tūkst. eurų, taip pat atsisakė jo palikimo.
Praėjusį mėnesį valstybės vadovas ir vyriausybė ėmėsi veiksmų monarchijos skaidrumui padidinti: be kita ko, priėmė dekretą, reikalaujantį, kad karališkieji rūmai skelbtų savo biudžetą ir viešai skelbtų konkursus.
Taip pat numatyta, kad bus atliekamas karališkųjų sąskaitų auditas, kad aukšto rango rūmų pareigūnai, pradėdami eiti pareigas ir jas palikdami, turės deklaruoti savo asmeninį turtą, o karališkosios šeimos nariams įteikiamos dovanos bus inventorizuojamos.
„Felipe VI puikiai dirba atkurdamas skaidrumą, būtiną bet kuriai valstybės institucijai“, – sakė I. Rodriguez.