Populiaraus dainininko Slavio Trifonovo įkurta ITN per liepos 11 dieną įvykusius rinkimus surinko kiek daugiau nei 24 proc. balsų ir nedidele persvara įveikė ekspremjero Boiko Borisovo konservatyviąją partiją GERB. Praeitą savaitę prezidentas Rumenas Radevas oficialiai pavedė ITN suformuoti vyriausybę.
Penktadienį paskirtasis premjeras Plamenas Nikolovas – politikos naujokas – pateikė valstybės vadovui ministrų sąrašą.
Buvęs verslininkas 44 metų P. Nikolovas buvo netikėtai pasiūlytas vyriausybės vadovu, o jo kabinetas sudarytas daugiausiai iš vardų, kurie yra mažai žinomi net ir Bulgarijoje.
Daugelis jų yra ITN įstatymų leidėjai, užsienyje išsilavinimą įgiję gana jauni veikėjai, neturintys darbo vyriausybėje patirties. Išimtis yra diplomatijos veteranas Radis Naidenovas, tapsiantis premjero pavaduotoju Europos Sąjungos lėšų reikalams ir užsienio reikalų ministru.
ITN atmetė galimybę bendradarbiauti su B. Borisovo GERB arba sudaryti su ja koaliciją ir pasirinko suformuoti mažumos kabinetą.
240 vietų parlamente 65 įstatymų leidėjus turinti partija tikisi dviejų mažų dešiniojo ir kairiojo sparno frakcijų palaikymo.
ITN ketina imtis svarbių reformų teismų sistemoje, sveikatos apsaugoje ir kituose sektoriuose, o šiuos planus remia ir potencialios partijos sąjungininkės, susiformavusios po pernai vasarą Bulgariją krėtusių didelių protestų prieš korupciją.
Vis dėlto derybos su kitomis dviem partijomis įstrigo, joms pareiškus, kad ITN faktiškai reikalauja jų „pasirašyti tuščią čekį“. Jos atsisakė iš anksto atskleisti, ar parems ITN per ateinančią savaitę, veikiausiai trečiadienį, parlamente vyksiantį balsavimą.
B. Borisovas savo ruožtu jau paskelbė, kad jo 63 įstatymų leidėjai balsuos prieš siūlomą vyriausybę. ITN palaikymą išreiškė tik Socialistų partija (BSP), turinti 36 deputatus.
Kad vyriausybė būtų patvirtinta, reikalinga balsavime dalyvausiančių deputatų balsų paprasta dauguma.
Jeigu ITN siūlomas kabinetas nebus patvirtintas, uždavinys formuoti vyriausybę bus perleistas GERB.
Ši dešimtmetį Bulgarijos politikoje dominavusi partija prarado visus sąjungininkus ir jau yra sakiusi, kad gali iškart grąžinti mandatą, net nepateikusi galimos kabineto sudėties.
Tokiu atveju R. Radevas savo nuožiūra suteiktų paskutinę trečiąją galimybę sudaryti vyriausybę kuriai nors kitai partijai.
Jeigu tai partijai irgi nepavyktų, šalis turėtų surengti naujus rinkimus – jau trečius per metus neturtingiausioje ir labiausiai korupcijos krečiamoje ES narėje. Analitikai sako, jog pakartotinis balsavimas lemtų dar menkesnį rinkėjų aktyvumą, o rinkimų rezultatų prognozuoti būtų neįmanoma.
Instituto „Trend“ šią savaitę paskelbti apklausos rezultatai rodo, kad per naujus rinkimus į parlamentą veikiausiai patektų tos pačios šešios partijos, tačiau pirmumą turėtų GERB, galinti tikėtis 22,4 proc. balsų. ITN pagal populiarumą lieka antra – ją palaikė 21,6 proc. respondentų.