K. Budrys pažymi, kad galimi karo Ukrainoje baigties scenarijai, jo požiūriu, nesikeitė nuo 2022 m. Kuris iš jų bus įgyvendintas, anot ministro, priklausys ne tik nuo Rusijos, bet ir nuo Ukrainos bei mūsų.
K. Budrys įvardija tris variantus, kaip galėtų baigtis karas Ukrainoje.
„Pirmas scenarijus – tai, ko norėjo Rusija nuo pat 2021 m., ir tai ne vien tik apie Ukrainą, bet lygiai taip pat apie mus – jokių NATO perspektyvų, jokios Vakarų perspektyvos. Tai yra laikyti žemai nuspaustas Ukrainos pajėgas ir iš principo turėti sau erdvę politiniams, ekonominiams, korupciniams ir kokiems tik nori interesams tenkinti
Antras scenarijus yra Ukrainos realios garantijos, kurias ji gauna iš Vakarų ar dvišaliu ar kolektyviniu pagrindu. Šiandien suprantame, kad dvišaliu pagrindu ar per kolektyvinę organizaciją tik Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) yra pajėgios jas suteikti.
Arba mes turime trečią variantą, kuris irgi teoriškai gali būti – Ukraina bent jau konvenciškai su tam tikru strateginiu, branduoliniu neapibrėžtumu gali atgrasyti Rusiją. Tą ant popieriaus galėtume sumodeliuoti, neklauskite, kiek visa tai kainuotų, tai būtų milžiniški skaičiai, bet tas yra įmanoma, kalbant apie tam tikrą laiko perspektyvą“, – Vilniaus užsienio ir saugumo politikos konferencijoje kalbėjo jis.
Anot K. Budrio, Lietuva yra už antrąjį scenarijų – užbaigti karą taip, kad Ukraina neprarastų perspektyvų tapti NATO nare.
„Šiandien Lietuvą sako, kad mes turime dirbti ties NATO scenarijumi, nes jis yra arčiausiai, jis yra paprasčiausias ir nuo mūsų sprendimo priklauso“, – teigė ministras.
Tuo metu kiti du scenarijai, pasak K. Budrio, nepriimtini dėl dviejų esminių priežasčių.
„Vienas yra absoliučiai mums nepriimtinas – tai Rusijos uždominavimas Ukrainoje, nes sekantis etapas, mes suprantame, <...> bus susijęs su mumis, o trečiasis – jeigu jau šiandien nesurenkame pinigų ir negalime daugiau dedikuoti, tai niekas man neįrodys, kad mes galime pastatyti Ukrainos karines pajėgas ne tik sausumos domene, bet tame pačiame laivyno, oro domene į tokį lygį, kuris galėtų atsverti Rusijos pajėgas. Jeigu mes negalime to padaryti, judėkime į NATO“, – pažymėjo jis.
K. Budrys pažymi, kad kalbėdami apie galimą karo Ukrainoje baigtį dažnai darome tris kalidingas prielaidas.
„Pirma, kad tai bus drauge su tam tikromis paliaubomis, kad nurims ginklai ir tada eisime šnekėtis. Visa praktika su Rusija rodo, kad bus tik priešingai – bus kaitinama, bus daug daugiau žūčių. Antra klaidinga prielaida yra tai, kad derybos bus vien tik apie Ukrainą. Rusai nesiderės apie Ukrainą, jie derėsi apie amerikiečius Europoje, apie karinę infrastruktūrą ir kt. Trečia prielaida yra tai, kad mes turime kažkokių didesnių svertų įtikinti rusus prie derybų stalo. Mes jų neturime“, – akcentavo užsienio reikalų ministras.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!