• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsivaizduokite, kad Lenkijos, Latvijos ar kitos ES šalies pareigūnai Lietuvoje tikrina jūsų duomenis ir prašo duoti DNR bei kraujo pavyzdžius. Didžiojoje Britanijoje panašūs patikrinimai gali tapti realybe.

REKLAMA
REKLAMA

Veiks visoje ES

Remiantis ES siūloma direktyva, pavyzdžiui, Ispanijos pareigūnai, tirdami žmogžudystę viename iš šalyje veikiančių naktinių klubų, galės reikalauti britų policijos suteikti visą informaciją apie Didžiosios Britanijos piliečius, kurie per mėnesį nuo žmogžudystės ir iki jos buvo atvykę į Ispanijos miestą, kur buvo įvykdytas nusikaltimas.

REKLAMA

Pareigūnai informacijos galės pageidauti neatsižvelgdami, ar žmonės bent kiek susiję su nusikaltimu.

Ispanų policijos pareigūnai turės teisę klausytis ir įtariamų britų pokalbių telefonu, tikrinti bankų sąskaitas, elektroninį paštą ir net reikalauti britų duoti jiems pirštų antspaudus, DNR bei kraujo pavyzdžius.

REKLAMA
REKLAMA

Nors britų pareigūnai patikrinimui prieštarauti negalės, jei kuris Didžiosios Britanijos pilietis atsisakys bendradarbiauti su užsienio pareigūnais, areštuoti jį privalės būtent britų policija.

Planai keičiasi

Didžiosios Britanijos Vyriausybės ministrai rytoj ketina apsispręsti dėl naujovių, nors iki šiol valdžią šalyje gavę konservatoriai kategoriškai priešinosi Briuselio galių didinimui šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būdami opozicijoje toriai tvirtino, kad panašios direktyvos, kaip prieštaringai vertinamas Europos arešto orderis, kurio viena iš dalių yra naujoji Europos nusikaltimų tyrimo direktyva, pažeidžia žmogaus teises.

Tačiau kartu su konservatoriais koaliciją sudarę liberaldemokratai Briuselio atžvilgiu nusiteikę kur kas palankiau. Todėl, analitikų teigimu, konservatoriai, sudarę su liberaldemokratais koaliciją, gali būti priversti nusileisti.

REKLAMA

Bet politologai perspėjo, kad Deivido Kamerono (David Cameron) Vyriausybei patvirtinus prieštaringą direktyvą Vyriausybė gali išprovokuoti nepasitenkinimą konservatorių partijos viduje.

Mat būtent teisėtvarkos ir vidaus reikalų sritis konservatoriai prieš rinkimus pažadėjo “atsikovoti" iš Briuselio priklausomybės.

REKLAMA

Kritikai nori debatų

Pasak politikų, agituojančių prieš naująsias taisykles, niekuo su nusikaltimu nesusijusiems žmonėms gali būti problematiška įrodyti kitos šalies pareigūnams savo nekaltumą.

“Direktyvoje yra mažai saugiklių, kurie užtikrina gerbiančių įstatymą Didžiosios Britanijos piliečių asmeninės informacijos apsaugą", - teigė direktyvai nepritariantis konservatorius Dominikas Rabas (Dominic Raab).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deividas Deivisas (David Davis), buvęs konservatorių partijos šešėlinio kabineto vidaus sekretorius, pabrėžė: “Tai labai prieštaringos taisyklės ir jos liečia mus visus - nuo policijos iki piliečių".

Kartu britai baiminasi, kad naujoji direktyva, kaip Europos arešto orderis, užuot naudojama stambiems nusikaltimams aiškintis, bus pasitelkiama tik smulkioms byloms tirti.

REKLAMA

Informacija

Britai ne vieninteliai, kurie priešinasi direktyvai. “Ne" naujosioms taisyklėms yra pasakiusios Bulgarija, Estija, Slovėnija, Belgija, Ispanija, Liuksemburgas ir Austrija.

Tačiau Briuselis tvirtina, kad naujoji Europos nusikaltimų tyrimo direktyva padės greičiau ir efektyviau koordinuoti Bendrijos šalių policijos veiksmus ir išsiaiškinti nusikaltimus, kurie įvykdomi užsienyje.

Didžioji Britanija 2009 m. pasirašė Europos arešto orderio direktyvą. Pagal ją šimtai britų gali būti perduodami kitoms šalims už smulkius nusikaltimus užsienyje, net jei britų valdžia abejoja, ar kitos šalies teisinė sistema atitinka britų standartus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų