Ministras pirmininkas kelis kartus suklydo bandant taisyklingai ištarti vaistų pavadinimus, tačiau teigė, kad priešuždegiminiai vaistai tocilizumabas ir sarilumabas bus nedelsiant prieinami per Anglijos Nacionalinę sveikatos tarnybą (NHS), „potencialiai išgelbėdami tūkstančius gyvybių“.
Žada leisti įsigyti jau greitai
Vienoje spaudos konferencijoje ministras pirmininkas pasidžiaugė naujaisiais vaistais ir žadėjo, kad jų įsigyti bus galima jau netrukus.
„Man malonu jums pranešti, kad britų moksliniai tyrimai prisidėjo prie naujų, gyvybę gelbėjančių gydymo būdų kūrimo, kurie neseniai praėjo griežtus klinikinius tyrimus.
Tocilizumabas ir sarilumabas, apie kuriuos netrukus bus nuolatos kalbama, beveik ketvirtadaliu sumažina kritinių ligonių mirties riziką ir sutrumpina intensyviosios terapijos laiką iki 10 dienų. Nacionalinė sveikatos tarnyba suteiks galimybę įsigyti šiuos gyvybes gelbėjančius vaistus nedelsiant“, – sakė B. Johnsonsas.
Viename didžiausių medicinos proveržių pandemijos laikotarpiu mokslininkai nustatė, kad šie vaistai gali padidinti išgyvenimo tikimybę pacientams, jau vartojantiems deksametazoną. Tai steroidas, kuris gali sumažinti mirties tikimybę pacientams, sergantiems koronavirusu.
Mattas Hancockas atradimą taip pat apibūdino kaip „dar vieną svarbų įvykį ieškant išeities iš šios pandemijos“.
Buvo atliktas tyrimas
Rezultatai buvo gauti atliekant REMAP-CAP tyrimą, kuriame dalyvavo 3900 žmonių iš 15 šalių, sergančių sunkia koronaviruso forma. Tyrimo metu šie vaistai buvo valandą lašeline leidžiami į veną.
Rezultatai parodė, kad tik deksametazoną vartojusių žmonių mirtingumas buvo 35,8 proc. Kai jiems taip pat buvo paskirtas arba tocilizumabas, arba sarilumabas, mirtingumo tikimybė sumažėjo iki 25,3 proc.
Ekspertai teigė, kad šis sumažėjimas reiškia tai, jog naujas gydymas išgelbės maždaug 24 proc. žmonių, kurie priešingu atveju mirtų. Iš visų žmonių, kurie bus gydomi intensyvios terapijos skyriuje su šiais vaistais, bus išgelbėtas vienas iš 12.
Tyrėjai teigia, kad šie du vaistai nuo reumatoidinio artrito taip pat sumažina laiką, kurį pacientas praleidžia intensyvioje terapijoje, nuo 23 iki 13 dienų.
Vyriausiasis medicinos direktoriaus pavaduotojas, profesorius Jonathanas Van-Tamas teigiamai atsiliepė apie šiuos vaistus.
„Tai reikšmingas žingsnis į priekį didinant intensyvios terapijos pacientų, sergančių COVID-19, išgyvenamumą. Duomenys rodo, kad tocilizumabas ir, tikėtina, sarilumabas pagreitina ir pagerina pasveikimo tikimybę intensyviojoje terapijoje, o tai yra nepaprastai svarbu, norint palengvinti intensyviosios terapijos skyriaus ir ligoninių naštą bei išgelbėti gyvybes.
Tai yra įrodymas, kad Didžiosios Britanijos puiki tyrimų infrastruktūra ir gyvybės mokslų pramonė skatina pasaulio supratimą apie šią ligą. Tai padarėme ir pasitelkdami savo klinikinių tyrimų programą, ir gebėdami puikiai prisidėti prie tarptautinių tyrimų“, – J. Van-Tamą citavo dailymail.co.uk.
Padeda kovoti su uždegimu
Vaistai kovoja su uždegimu organizme ir vadinamąja „citokinų audra“ – SARS-CoV-2 virusu, sukeliančiu Covid-19. „Citokinų audra“ įvyksta tada, kai paties organizmo imuninė sistema sutrinka ir yra nuvarginama, ir, užuot sutelkusi dėmesį į viruso sunaikinimą, pradeda destruktyvią grandininę reakciją, kurios metu ji puola savo sveiką ir neužkrėstą audinį. Daugeliu atvejų tai yra mirtina, o gydytojai ieškojo būdo, kaip sušvelninti šį procesą.
Deksametazonas yra kortikosteroidas, kuris turi toli siekiantį slopintoją, tačiau du nauji vaistai yra kur kas specifiškesni. Jie prisikabina prie receptoriaus, esančio žmogaus ląstelių paviršiuje, kuris paprastai jungiasi prie mažos imuninės sistemos molekulės, vadinamos interleukinu 6 (IL-6).
Kai ši molekulė susiriša su receptoriumi, tai sukelia destruktyvų procesą ir vaistai, siekdami tai sustabdyti, išleidžia signalą, taip užkertant kelią žalai.
Tocilizumabas ilgą laiką buvo tiriamas įvairiuose klinikiniuose tyrimuose. Lapkričio mėnesį paskelbto REMAP-CAP tyrimo tarpiniai duomenys parodė, kad jis buvo naudingas sunkiausiai sergantiems pacientams.
Nauji duomenys patvirtina šias išvadas, o Sveikatos departamentas atnaujins savo patarimus gydytojams ir rekomenduos vaistus pradėti naudoti intensyvioje terapijoje.
Ligoninės dažniausiai turi abu vaistus, su jais lengvai susitvarko apmokyti sveikatos priežiūros darbuotojai, o gydymas kainuoja iki 1 000 svarų.
Deksametazonas suduodamas kasdien ir kainuoja penkis svarus, tačiau kartu su vaistais nuo artrito, tikimybė mirti nuo Covid-19 intensyvioje terapijoje yra daugiau nei trečdaliu mažesnė.