• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moterims daugumoje pasaulio šalių vis dar priskiriamas antrarūšio visuomenės nario statusas. Remdamasis Jungtinių Tautų ataskaita apie žmogaus vystymąsi, žurnalas „Foreign Policy“ teigia, kad moterims dažnai suteikiamas blogesnis priėjimas prie sveikatos apsaugos ar švietimo sistemų. Jos taipogi dažniau susiduria su pagrindinių laisvių suvaržymu. Kai kuriose valstybėse būti moterimi yra tikrai nelengva dalia.

REKLAMA
REKLAMA

Haitis

Tai – blogiausia vieta būti moterimi tiek Šiaurės, tiek Pietų, tiek Centrinėje Amerikoje. Nacionalinėje asamblėjoje moterys sudaro vos 5 proc. deputatų. Moterys čia vidutiniškai uždirba vos 52 proc. vyrų uždirbamos sumos. Rašyti moka vos 57 proc. dailiosios lyties atstovių.

REKLAMA

Port o Prenso lūšnynuose grupiniai gaujų vykdomi moterų prievartavimai jau nieko nebestebina. Jei nori išgyventi, moterys privalo tylėti. Remiantis 2006 metų JT duomenimis, aplink sostinę esančiuose lūšnynuose gyvenančių jaunų merginų buvo išprievartautos ar kitaip seksualiai išnaudotos.  Nevyriausybinės organizacijos teigia, kad į problemą tinkamai nereaguojama, nes dauguma Haičio gyventojų, tarp jų ir teismai bei policija, priverstinį vertimą užsiimti seksu išprievartavimu laiko tik tuomet, jei auka yra nekalta. Iki 2005 metų išprievartavimas netgi nebuvo minimas baudžiamajame kodekse išvardintų nusikaltimų sąraše. Negana to, jei vyras savo namuose užklumpa su svetimu vyriškiu santykiaujančią žmoną, baudžiamasis kodeksas leidžia tokią moterį nužudyti. Jei tokiomis pat aplinkybėmis moteris nužudo vyrą, tai jau laikoma nusikaltimu.

REKLAMA
REKLAMA

Jemenas

Būtent ši šalis yra laikoma pačia blogiausia vieta būti moterimi Vidurio Rytuose. Atstovų asamblėjoje moterys sudaro mažiau nei 1 proc. visų narių. Moterys uždirba tik 30 proc. to, ką Jemene vidutiniškai uždirba vyrai. Be to, moterų raštingumo lygis siekia vos 35 proc.

Ankstyvas mergaičių ištekinimas Jemene yra įprasta praktika. Iki to laiko, kai sulaukia 18 metų, išteka maždaug 48 proc. merginų. Kai kurios tekėti yra verčiamos vos sulaukusios 12 metų. Per nėštumo periodą ar gimdymą miršta 1 iš 39 moterų. Be to, 1 iš 10 vaikų nesulaukia savo 5 gimtadienio. Jemeno moterys gyvena itin suvaržytus gyvenimus. Tarkime, norint gauti pasą ir keliauti į užsienį, reikia gauti vyro arba tėvo leidimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siera Leonė

Ši šalis moterims yra pati blogiausia Afrikos valstybių tarpe. Moterys sudaro 13 proc. parlamento narių bei uždirba 45 proc. to, ką šioje šalyje vidutiniškai gauna vyrai. Raštingumas moterų gretose siekia 24 proc.

Remiantis JT Žmogaus vystymosi ataskaita, Siera Leonė gali būti laikoma didžiausią nelygybę tarp moterų bei vyrų įkūnijančia šalimi. Per nėštumo periodą ar gimdymą miršta kas aštunta moteris, o vidutinė dailiosios lyties atstovių gyvenimo trukmė siekia vos 43 metus, o tai – vienas blogiausių rodiklių pasaulyje. Mergaitės į mokyklą leidžiamos geriausiu atveju 6 metus. Be to, šalyje gyvenančias moteris bei merginas persekioja ir dešimtmetį trukusio pilietinio karo siaubai. Per šį karą buvo išprievartautos ar kitaip seksualiai išnaudotos maždaug trečdalis moterų. Našlės stengiasi žūtbūt išgyventi, po prievartavimų išgyvenusios merginos bando atsikratyti nuolatinio pažeminimo, o vyrai ir toliau be jokių sankcijų laisvai gali užpuldinėti moteris. Praėjusį birželį parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo vyrams uždraudė mušti žmonas bei leido pastarosioms paveldėti turtą. Tačiau, kaip toks įstatymas įsitvirtins praktikoje, dar neaišku.

REKLAMA

Nepalas

Ši valstybė yra pati blogiausia vieta būti moterimi Pietų Azijoje. Moterys sudaro 32 proc. parlamento narių. Jos uždirba maždaug pusė to, ką gauna vyrai. Raštingumas moterų gretose siekia 35 proc.

Ankstyvos vedybos Nepale taipogi yra dažnas reiškinys: aštuntajame dešimtmetyje gimusios merginos būdavo ištekinamos vidutiniškai sulaukusios 16 metų. Motinystė šioje šalyje yra itin pavojinga. Išskyrus Afganistaną ir kelias Afrikos valstybes moterų mirčių per gimdymą procentas Nepale yra pats didžiausias pasaulyje. Taip yra todėl, kad vos penktadalyje gimdymų dalyvauja profesionalus medicininis personalas. Tiesa, Vyriausybė imasi žingsnių, kad pagerintų moterų gyvenimą. Per balandžio mėnesį vykusius rinkimus moterims bei kitoms mažumoms buvo įvestos kvotos įstatymų leidžiamojoje valdžioje.

REKLAMA

Papua ir Naujoji Gvinėja

Ši šalis yra pati blogiausia Azijos-Ramiojoje vandenyno valstybių kategorijoje. Nacionaliniame parlamente moterys sudaro mažiau nei 1 proc. narių. Moterys vidutiniškai uždirba 72 proc. to, ką gauna vyrai, o raštingumas jų tarpe siekia 51 proc.

Mergaitės Papua ir Naujojoje Gvinėjoje į mokyklą leidžiamos tik 5 metus. Be to, moterys dažnai yra kaltinamos raganavimu ar kerais. Jei kažkas staigia suserga ar miršta, socialinis įtūžis dažniausiai išliejamas ant įtariamų „kerėtojų“, kuriomis dažniausiai tampa išimtinai moterys. Tokiu atveju moteris dažniausiai yra sumušama ar išprievartaujama. Incidentai neretai baigiasi ir moterų mirtimis. Be to, Papua ir Naujoje Gvinėjoje rizika užsikrėsti ŽIV moterims yra net 4 kartus didesnė, nes jų socialinė padėtis neleidžia reikalauti iš vyro užsiimti saugiu seksu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moldova

Ši šalis pačia blogiausia moterims tapo Europos valstybių kategorijoje. Parlamente moterys sudaro 22 proc. visų narių. Moterys uždirba vidutiniškai 63 proc. to, ką gauna vyrai. Tiesa, raštingumas jų tarpe siekia net 99 proc.

Moldova yra vienas iš pagrindinių prekybos moterimis šaltinių. Dailiosios lyties atsovės itin dažnai parduodamos prostitučių pirkliams. Šalyje, kurios BVP vienam žmogui (pertvarkytas atsižvelgiant į perkamąją galią) siekia Indijos ar Nikaragvos lygį, moterys dažnai susigundo viliojančiais pelningo darbo svetur pasiūlymais. Tačiau dažniausiai jos verčiamos parsidavinėti tokios šalyse kaip Rusija, Turkija ar Jungtiniai Arabų Emyratai. Be to, pati Vyriausybė nepakankamai kovoja su prekyba moterimis. Kai kurie policininkai bei Vyriausybės pareigūnai yra ir patys įsivėlę į prekybos moterimis tinklus. Tačiau situacija gali pasikeisti, nes šiais metais pirmą kartą į šalies ministro pirmininko kėdę atsisėdo moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų