Tuo metu, pasak J. Ropke, Ukrainos valdžios institucijos rimtai svarsto galimybę atkurti branduolinių ginklų atsargas.
Jis remiasi aukšto rango Ukrainos pareigūno teiginiu, kad Ukraina neleis dar vieno Rusijos puolimo Kyjive. Jei taip atsitiktų, šalis atkurtų savo branduolinį arsenalą, kurio savanoriškai atsisakė 1990-ųjų pradžioje, pasirašydama Budapešto memorandumą.
„Turime medžiagų ir žinių. Jei bus užsakymas, mums prireiks vos kelių savaičių, kad pagamintume pirmąją bombą“, – perspėjo pareigūnas. Jis taip pat pridūrė, kad Vakarai turėtų „mažiau galvoti apie Rusijos raudonąsias linijas ir daug daugiau apie Ukrainos raudonąsias linijas“.
Ukraina paneigė ketinanti sukurti branduolinį ginklą
Ukrainos užsienio reikalų ministerija oficialiai paneigė „neįvardytų šaltinių įtarimus“ „Bild“ publikacijoje dėl tariamų Ukrainos planų kurti masinio naikinimo ginklus.
Ministerijos interneto svetainėje paskelbtame komentare nurodoma, kad Ukraina buvo ir yra įsipareigojusi laikytis Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties, prie kurios prisijungė 1994 m., atsisakydama trečio pagal dydį pasaulyje karinio branduolinio pajėgumo.
„Ukraina, istorijoje labiausiai prisidėjusi prie tarptautinės taikos, saugumo ir branduolinio ginklo neplatinimo, dabar susiduria su teroristinės Rusijos valstybės branduoliniu šantažu. Maskva ne tik griebiasi neatsakingos ir pavojingos retorikos apie masinio naikinimo ginklus, bet ir kelia nepriimtiną grėsmę Ukrainos branduoliniams objektams, tęsdama neteisėtą Ukrainos atominės elektrinės okupaciją ir svarstydama galimybę smogti Ukrainos branduolinės energetikos sistemos elementams“, – rašoma komentare.
Zelenskis: Ukraina arba turės branduolinį ginklą, arba stos į NATO – mes renkamės NATO
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paviešino pokalbio su kandidatu į JAV prezidentus Donaldu Trumpu detales. Anot jo, Ukraina arba turi gauti branduolinį ginklą, kad atgrasytų Rusiją, arba įstoti į NATO.
V. Zelenskis, kalbėdamas Europos politikams, pareiškė, kad pokalbio su D. Trumpu priminė jam apie Ukrainos branduolinio ginklo atsisakymą 1994-1996 m. ir sulaukė pritarimo.
„Arba Ukraina turės branduolinį ginklą, arba NATO. Mes renkamės NATO“, – „Unian“ cituojamas V. Zelenskis.
„Todėl aš jam [Trumpui] ir pasakiau: „Kaip čia gaunasi, kokia yra išeitis? Arba Ukraina turės branduolinį ginklų, ir tada tai bus mūsų gynyba. Arba turime turėti kokį nors aljansą. Be NATO, šiandien nežinome veiksmingų aljansų. NATO šalys šiandien nėra įsitraukusios į karą. NATO šalyse visi žmonės yra gyvi. Štai kodėl mes renkamės NATO. Ne branduolinius ginklus. Mes renkamės NATO. Ir tikiu, kad Trumpas mane išgirdo“, – aiškino jis.
„Kas iš branduolinių valstybių nukentėjo? Niekas, be Ukrainos… Kas atsisakė branduolinio ginklo? Visi? Ne. Tik Ukraina… Kas šiandien kariauja? Ukraina“, – aiškino savo pokalbio su D. Trumpu detales V. Zelenskis.
Anot Ukrainos prezidento, D. Trumpas tuomet su šiais argumentais sutiko.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!