Belgijos teisėsaugos institucijos bent kelis sykius buvo perspėtos, kad pirmadienį išpuolį surengęs asmuo gali būti pavojingas. Maža to, šis vyras gyveno šalyje nelegaliai – turėjo būti išsiųsdintas po to, kai 2020-aisiais buvo galutinai atmestas jo prieglobsčio prašymas.
2023-iaisiais iš Tuniso atvykęs 45-erių vyras surengė teroro išpuolį ir nušovė du iš Švedijos futbolo atvykusius pasižiūrėti sirgalius.
Šis išpuolis parodė, kad Belgijoje, po 2015 ir 2016 m. išpuolių Paryžiuje ir Briuselyje, sukurta saugumo sistema turi daug trūkumų, rašoma „Politico“.
Šaulys iki šiol neturėjo didelių problemų su teisėsauga Belgijoje, tačiau buvo žinomas jiems dėl įvairios „įtartinos veiklos“, įskaitant nelegalų žmonių gabenimą ar grėsmę šalies saugumui, pripažino Belgijos teisingumo ministras Vincentas Van Quichenborne’as.
Belgijos valdžia apie šį asmenį pirmą sykį informacijos sulaukė 2016-ųjų liepą iš kitos, neįvardintos valstybės. Tuomet buvo pranešta, kad jis turi „radikalią praeitį“ ir galimai nusiteikęs „vykti į konflikto zoną prisijungti prie džihado“.
Nepaisant to, žudikas taip ir nebuvo įtrauktas į šalies teroristų „stebėjimo“ sąrašus, kurie buvo sukurti po 2016-ųjų išpuolio Briuselio oro uoste ir metro stotyje.
Negalėjo deportuoti, nes negalėjo įteikti tai skelbiančio laiško į rankas
„Informacija buvo patikrinta, o daugiau nieko padaryti negalėjome“, – paaiškino Belgijos teisingumo ministras ir pridūrė, kad tuomet šalies žvalgybos tarnybos buvo „užverstos“ dešimtimis tokio pobūdžio ataskaitų kasdien, o Belgija – ir likusi Europa – susidūrė su „tikra teroro krize“.
„Nepaisant to, kad jis buvo žinomas teisėsaugai, nebuvo konkrečių jo radikalizacijos požymių – todėl jo nebuvo OCAD (teroristų) stebėjimo sąrašuose“, – aiškino V. Van Quichenborne’as.
Šiais metais tas pats tunisietis teroristas buvo suimtas ir apklaustas policijoje, kuomet sulaukė kito pabėgėlių centro gyventojo kaltinimų jam grasinus. Vyras tunisietį apkaltino tuo, kad jis buvo teisiamas dėl terorizmo savo gimtojoje šalyje ir sulaukė agresijos protrūkio.
Belgijos policija tuomet vadovavosi numatyta „antiteristine“ tvarka, kuri numatė nuodugnesnį tunisiečio praeities ir galimo radikalizmo lygio patikrinimą.
Antiteroristinė grupė turėjo susirinkti svarstyti šio vyro klausimo spalio 17-ąją – išpuolį jis surengė išvakarėse.
Teroristo išsiuntimas iš šalies taip ir nebuvo įgyvendintas dėl formalumų. Po to, kai jam buvo atsakyta suteikti prieglobstį 2020-ųjų spalį, tunisiečiui buvo išsiųstas registruotas laiškas jo gyvenamąja vieta – Schaerbeeko rajone Briuselyje.
Anot Belgijos valdininkų, laiškas taip ir nebuvo įteiktas dėl paprastos priežasties – laiško gavėjas pristatymo metu nebuvo namuose. Tokiu būdu šaulys nelegaliai Belgijoje sugebėjo išbūti 3 metus, kol įvykdė išpuolį ir buvo nušautas policijos.