Iki 2020 m. Lietuva gali būti apsupta atominėmis elektrinėmis Jau keturios Lietuvos kaimynės pareiškė norą statyti atomines elektrines. Vienintelė atominė regiono „našlaitė“ - Latvija.
Bene grėsmingiausias atominis gigantas, kaip žadama, jau 2015 m. išdygs visiškai netoli Lietuvos sienos, Kaliningrado srityje. Planus statyti branduolines jėgaines aiškiai deklaruoja lenkai ir baltarusiai, atomine valstybe tapti pretenduoja ir Estija.
Rusijos Kaliningrado srityje planuojamos ne tik atominės elektrinės statybos, bet ir naujo miesto įkurtuvės. Apie tai trečiadienį pranešė valstybinės įmonės „Rosatom“ vadovas Sergejus Kirijenka ir Kaliningrado srities gubernatorius Georgijus Boosas.
Kaip praneša „Ria Novosti“, dviejų blokų atominį milžiną, kurio galingumas sieks 2,3 gigavato, planuojama statyti apie 120 km į rytus nuo Karaliaučiaus, prie pat Lietuvos sienos. Atstumas nuo būsimosios elektrinės iki Vilkaviškio sudarytų tik apie 50 km.
Kaip jau skelbė „Respublika“, Lenkija savo atominę elektrinę gali turėti maždaug 2020 m. Nuo šio mėnesio pradžios, kai buvo oficialiai paskelbta apie šalies kaimynės planus, didesnio postūmio nebuvo. Vienintelė didesnė naujiena - už atominės jėgainės statybų projektą atsakingo komiteto viešas prašymas Lenkijos gyventojams. Komitetas kviečia internautus viešoje diskusijoje išsakyti savo nuomonę dėl atominės energetikos perspektyvų.
Viena realiausių vietų Lenkijos atominei jėgainei – Zarnovieco miestelis, esantis netoli Baltijos jūros. UAB „NDX energija“ vadovas Ignas Staškevičius „Respublikai“ yra minėjęs, esą tokie lenkų planai taip pat gali būti savotiška užuomina Lietuvai siekiant paskubinti bendros Lenkijos ir Baltijos šalių elektrinės statybas.
Jėgainės statybų konkurse Baltarusijoje ketina dalyvauti ir Rusija. Dar spalį Kremliaus atstovai pareiškė, esą Rusija pasirengusi netgi suteikti kreditą būsimosios jėgainės įrangai pirkti.
Kitaip nei Kaliningrado srityje, Baltarusijoje atominės elektrinės neketinama „glausti“ prie Lietuvos sienos. Iki 2015 m. neva išdygsiančios jėgainės namais įvardijamas Mogiliovo miestas, esantis maždaug už 100 km nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos. Beje, baltarusiai užsimena galintys į būsimąją jėgainę vilioti ir specialistus iš Lietuvos.
Estija, kaip ir Latvija bei Lenkija, žadanti dalyvauti atominės elektrinės projekte Lietuvoje, gali turėti ir nuosavą branduolinį reaktorių.
Tokias galimybes kaimynams suteikia Šiaurės šalių investicinis bankas, prieš savaitę pažadėjęs esant reikalui suteikti Estijai kreditą atominės elektrinės statyboms.
Tuo tarpu Latvija, ruošdamasi Ignalinos jėgainės uždarymui, rengiasi statyti naujas šilumines elektrines. Kaip ir Baltarusijos atveju, Rusija išreiškė norą dalyvauti statybose.