31 metų E. Palčysas pripažintas kaltu dėl masinių neramumų organizavimo ir neapykantos kurstymo – kaip ir šimtai kitų aktyvistų, protestavusių prieš autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdymą.
Nuteistojo pavardė papildė ilgą politinių kalinių sąrašą šalyje: vietos žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ duomenimis, šiuo metu už grotų yra 929 kaliniai.
E. Palčysas buvo sulaikytas 2020 metų rugsėjį – netrukus po to, kai šalyje prasidėjo masiniai protestai po ginčijamų prezidento rinkimų, kuriuos A. Lukašenka teigia laimėjęs triuškinančia persvara.
Nuteistasis turėjo platformoje „Telegram“ turėjo tinklaraštį „Palchys“, kurį teismas anksčiau šiemet pripažino ekstremistiniu.
Į Lietuvą pasitraukusi baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pasmerkė teismo sprendimą ir paskelbė vaizdo įrašą, kuriame E. Palčysas matyti teismo salės narve.
„Tai buvo uždaras teismo procesas, todėl niekas negalėjo matyti, kaip režimas represuoja nekaltą žmogų“, – pareiškė S. Chichanouskaja.
„Eduardui gimė dukra, kai jis jau buvo už grotų“, – pridūrė opozicijos lyderė.
Pasak jos, „nesustosime, kol nebus išlaisvinti visi politiniai kaliniai“.
Anksčiau šią savaitę Baltarusijoje buvo nuteistas 18 metų kalėti opozicionierius Siarhejus Cichanouskis – S. Cichanouskajos vyras, paskatinęs protesto judėjimą.
S. Cichanouskaja, kurią daugelis Vakaruose laiko tikrąja 2020-ųjų rinkimų nugalėtoja, nuosprendį savo sutuoktiniui pavadino A. Lukašenkos „kerštu“.
Ji buvo priversta pabėgti iš šalies netrukus po balsavimo, kai Minsko režimas pradėjo žiauriai susidoroti su opozicija ir demonstrantais.
Politikos veteranas Mikalajus Statkevičius buvo teisiamas kartu su S. Tichanovskiu ir buvo pasiųstas už grotų 14 metų.
Vakarų šalys Baltarusijai taiko įvairias sankcijas – be kita ko, dėl kaltinimų, kad Minskas šiemet sąmoningai sukėlė migracijos krizę prie Lenkijos slenksčio.
A. Lukašenka yra valdžioje nuo 1994 metų.