Platformoje „Telegram“ įkurtas ir iš užsienio tvarkomas baltarusių opozicijos kanalas NEXTA daug prisidėjo koordinuojant beprecedenčius protestus po 2020-ųjų rugpjūtį Baltarusijoje įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais. To balsavimo nugalėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, geležiniu kumščiu valdantis šalį jau beveik tris dešimtmečius.
NEXTA įkūrė S. Pucila ir kitas baltarusių aktyvistas Ramanas Pratasevičius, pernai gegužę areštuotas Baltarusijai priverstinai Minske nutupdžius iš Atėnų į Vilnių skridusį jo lėktuvą.
S. Pucila šiuo metu gyvena Varšuvoje, o R. Pratasevičius toliau laikomas namų arešto sąlygomis Baltarusijoje. Minskas buvo paskelbęs nufilmuotų R. Pratasevičiaus prisipažinimų, bet jo šalininkai mano, kad aktyvistas buvo priverstas juos padaryti.
BelTA pranešime cituojami baltarusių tyrėjai, sakę, kad S. Pucila ir dar vienas NEXTA darbuotojas, Janas Rudzikas, apkaltinti „vadovavimu teroristinės organizacijos NEXTA veiklai“.
„Nuo 2020 metų atsakovai naudojosi savo informaciniais ištekliais, kad destabilizuotų situaciją Baltarusijos teritorijoje ir radikalizuotų vadinamuosius protestus“, – sakė tyrėjai.
Anot jų, „šie teroristai ne kartą ragino kurstyti socialinę neapykantą ir nesantaiką, blokuoti kelius ir koordinuoti riaušes gatvėse, vykdyti teroristines atakas prieš geležinkelius ir sabotažo aktus įmonėse, galėjusius nulemti... katastrofų“.
S. Pucilai anksčiau buvo pateikta tokių kaltinimų kaip socialinės neapykantos kurstymas ir išdavystė. Jis yra įtrauktas į tarptautinius Baltarusijos ir Rusijos ieškomų asmenų sąrašus.
2020 metais S. Pucila ir R. Pratasevičius buvo įtraukti į Baltarusijos teroristų sąrašą, o NEXTA buvo paskelbta „teroristine organizacija“.
Trečiadienį Baltarusija – vienintelė Europos šalis, tebevykdanti egzekucijas – įvedė mirties bausmę už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą.