Amžiaus uraganu vadinamas Gustavas grasina Floridos gyventojams. Minint trečiąsias uragano Katrinos, nusiaubusio Naująjį Orleaną, metines, miestui iškilo nauja panašios nelaimės grėsmė. Nusiaubęs Kubą ir kitas Karibų salas, trečios kategorijos, kaip ir Katrina, uraganas Gustavas artėja žemyno link.
Šeštadienį uraganas Gustavas pasiekė ketvirtą kategoriją pagal penkių balų Saffiro-Simpsono skalę. Vėjo greitis siekė 233 kilometrus per valandą.
Kaip rodo Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) nacionalinio uraganų stebėjimo centro duomenys, Gustavas šeštadienio vakare pasiekė vakarinę Kubos pakrantę. Salos valdžia iš šios teritorijos evakavo 30 000 žmonių.
Laimė, jam praūžus per Kubą nesulaukta aukų, tik sugriauti pastatai ir išvartyti medžiai.
Manoma, kad šiandien vakare arba rytoj ryte Gustavas priartės prie JAV pakrantės. Prognozuojama, kad uraganas praūš tarp Hiustono ir Naujojo Orleano, 2005 m. katastrofiškai nukentėjusio nuo uragano Katrinos. Anksčiau Gustavas praūžė per Dominikos Respubliką ir Haitį. Nuo stichijos ten žuvo mažiausiai 63 žmonės.
Vakar uragano Gustavo stiprumas sumažintas nuo ketvirtos iki trečios kategorijos pagal penkių balų Saffiro-Simpsono skalę. Pasiekęs Meksikos įlanką 233 km/h vėjas nusilpo iki 201 km/h.
Sinoptikai teigia, kad Gustavas vėl gali sustiprėti Naujojo Orleano rajone.
Gyventojai bėga
Nelaukdami raginimų miesto gyventojai pradėjo trauktis - CNN praneša, kad šeštadienį mieste susiformavo kilometrinės spūstys.
Naujajame Orleane, prie kurio artinasi uraganas Gustavas, paskelbta evakuacija, šeštadienį vakare pranešė miesto meras Ray Naginas.
Miesto gyventojams įsakyta nuo vakar 8 val. ryto išvažiuoti iš miesto. „Norime, kad miestą paliktų visi. Jei kas nors nuspręs likti, tai atsakys pats už save“, - perspėjo miesto meras.
Meras R.Naginas pabrėžė, kad artėjantis uraganas yra amžiaus uraganas ir Naujojo Orleano gyventojai, nusprendę likti namie, padarys didžiausią klaidą savo gyvenime.
Kelias į nežinomybę
Iš miesto pasitrauks ne tik gyventojai, bet ir policija, gaisrininkai ir pagalbos darbuotojai. Mieste liks tik apie 50 miesto tarnybų darbuotojų. Šimtai tūkstančių miesto gyventojų jau paklausė mero raginimų ir vakar ruošėsi palikti Naująjį Orleaną. Keliuose susidarė transporto spūstys, ištuštėjo kuro atsargos degalinėse, telefono linijos perkrautos skambučių.
Sarah Debacher, gyvenanti Naujajame Orleane daugiau nei 10 metų, pasakojo bėganti nuo uraganų jau ketvirtą kartą, tačiau šį kartą baimė yra kur kas didesnė nei anksčiau. Išgyvenę Katriną, uraganą, per kurį žuvo 2 tūkst. žmonių, gyventojai bijo, kad tragedija gali pasikartoti.
Išvykstantys gyventojai labiausiai baiminasi dienos, kai reikės grįžti, nes nežino, ką gali rasti nuo tada, kai miestą nusiaubs šimtmečio audra.
Kliūtis politikui
Respublikonų kandidatas į JAV prezidentus Johnas McCainas neatmeta galimybės, kad dėl artėjančio uragano Gustavo bus atidėtas partijos suvažiavimas, kuriame jis turėtų būti oficialiai iškeltas kandidatu į prezidentus.
Minesotoje planuojamas suvažiavimas gali būti sutrumpintas arba atidėtas, pareiškė jis. „Būtų nedora organizuoti šventinį renginį, kai gresia tokia tragedija ar galimi sunkumai dėl gamtos stichijos“, - kalbėjo kandidatas.
Uraganų sezonas 2008 m.
Žmonės, gyvenantys Meksikos įlankos, Atlanto vandenyno ir Karibų jūros pakrantėse, kasmet susiduria su įprastiniu jiems reiškiniu - uraganų sezonu. Tačiau kasmet jis būna skirtingas ir sulaukiama įvairaus skaičiaus aukų.
Atlanto vandenyno uraganų sezonas kasmet prasideda liepos pabaigoje-rugpjūčio pradžioje. Šiemet, mokslininkų duomenimis, jis kur kas aktyvesnis nei anksčiau.
Vidutinis uraganų sezonas baigiasi lapkritį. Per jį būna apie 11 vardinių audrų, iš jų apie šešios virsta uraganais, o maždaug trys - didžiaisiais.
Šiemet sezono pradžioje buvo paskelbta, kad numatoma apie 14-18 aktyvių audrų, iš jų iki dešimties gali virsti uraganais, o nuo trijų iki šešių - didžiaisiais uraganais.
Uraganai yra vieni pražūtingiausių gamtos reiškinių. Jie pradeda formuotis tuomet, kai audros debesų grupė priartėja prie šilto vandenyno vandens.
Atlanto vandenyne ir Rytų Ramiajame vandenyne šis reiškinys vadinamas uraganais, Vakarų Ramiajame vandenyne - taifūnais, o Bengalijos įlankoje ir Indijos vandenyne - ciklonais.
Kai audra keliauja vandenynu, ji traukia į save vis daugiau šilto oro ir drėgmės. Vėjo greitis padidėja, nes į spaudimo centrą patenka vis daugiau oro.
Uraganai yra sudaryti iš vadinamosios akies, kurioje susikaupę ramūs vėjai ir yra žemas spaudimas, o ją supa besisukantis stiprių vėjų ir lietaus sūkurys.
Uraganų kategorijos
Saffiro-Simpsono skalė yra skirta uraganų lygiams nustatyti. Ji taip pat naudojama taifūnams ir ciklonams matuoti.
Pirmo lygio uraganas siekia 118-152 km/h. Toks uraganas sukelia nedidelius potvynius. Jo sukeltų bangų aukštis padidėja iki 1,5 metro virš normos ribos. Nuostoliai nedideli.
Antros kategorijos uragano greitis siekia 155-176 km/h. Toks uraganas neretai pridaro nuostolių namų stogams, medžiams. Bangų aukštis padidėja iki 2,4 metro.
Trečios kategorijos uraganas apgadina ne tik stogus, bet ir pačius pastatus, sukelia stiprius potvynius, bangos padidėja iki 3,7 metro. Vėjo greitis siekia 180-208 km/h.
Ketvirtos kategorijos uraganas sustiprėja iki 210-246 km/h, ima niokoti ir griauti pastatus. Uraganas sukelia stiprius potvynius, bangų aukštis padidėja iki 5,5 metro virš normos.
Pačios aukščiausios - penktos - kategorijos uraganas siekia daugiau nei 246 km/h. Dažniausiai nušluoja nuo žemės paviršiaus viską, kas pasitaiko, sukelia didžiulius potvynius ne tik pakrantėse, bet ir toliau žemyne, bangos pakyla daugiau nei 5,5 metro.
2005 m. Naująjį Orleaną sunaikinęs uraganas Katrina buvo trečios kategorijos. Per jį žuvo apie 1,8 tūkst. žmonių.
Penktos kategorijos uraganų, pasiekusių Jungtinių Amerikos Valstijų krantus, buvo trys: 1935 m., 1969 m. ir 1992 m.