2022 metų pabaigoje Kinija sustabdė šias derybas ir taip pareiškė nepasitenkinimą dėl tuometinės JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito į Taivaną. Tačiau praėjusį mėnesį Vašingtonas ir Pekinas susitarė atnaujinti šias derybas.
Amerikiečių pusės atstovo spaudai kapitono Jerealo Dorsey paskelbtame pareiškime sakoma, kad Ch. Brownas su savo kolega iš Kinijos aptarė, kaip svarbu kartu atsakingai valdyti konkurenciją, vengti klaidų ir laikyti atviras ir tiesiogines komunikacijos linijas.
Jis „pakartojo, kaip svarbu, kad Liaudies išlaisvinimo armija įsitrauktų į dalykinį dialogą siekiant sumažinti nesusipratimų tikimybę“, sakoma pareiškime, kuriame kalbama apie Kinijos kariuomenę.
Nuotolinio susitikimo metu abu kariuomenių vadai taip pat aptarė regioninio ir pasaulinio saugumo klausimus.
Pekinas griežtai reagavo į N. Pelosi vizitą Taivane 2022-ųjų rugpjūtį, dėl kurio sustabdė bendradarbiavimą su Vašingtonu svarbiausiais klausimais, įskaitant klimato kaitą, kovą su narkotikais ir derybas gynybos klausimasi, ir pradėjo didžiausias savo istorijoje karines pratybas aplink salą.
Kinija tvirtina, kad Taivanas yra jos teritorija, ir yra pažadėjusi vieną dieną perimti salos kontrolę, jei reikės, jėga, ir piktinasi bet kokiais oficialiais Taibėjaus ryšiais su užsienio vyriausybėmis.
Abiejų šalių santykių stabilizavimas
Taivanas nuolat nerimauja dėl galimos Kinijos invazijos, o pastaruoju metu Pekinas sugriežtino savo retoriką ir suintensyvino karinę veiklą.
Šiais metais įtampa tarp Vašingtono ir Pekino dar labiau padidėjo dėl tokio klausimo kaip įtariamas Kinijos šnipinėjimo balionas, kuris buvo numuštas virš JAV oro erdvės. Santykiai taip pat pašlijo po to, kai Taivano prezidentė Tsai Ing-wen kovo mėnesį Kalifornijoje surengė derybas su tuometiniu JAV Atstovų Rūmų pirmininku Kevinu McCarthy.
Lapkričio mėnesį JAV prezidentas Joe Bidenas Kalifornijoje surengė derybas su Kinijos kolega Xi Jinpingu.
Tai buvo pirmasis pastaraisiais metais abiejų šalių vadovų aukščiausiojo lygio susitikimas. Jie susitarė atkurti Vašingtono ir Pekino karinius ryšius ir sumažinti įtampą tarp abiejų šalių.
Pentagono atstovas spaudai generolas majoras Patas Ryderis ketvirtadienio susitikimą apibūdino kaip teigiamą pokytį. Jis pridūrė, kad Vašingtonas šiuo metu dirba prie to, dėl ko J. Bidenas ir Xi Jinpingas susitarė lapkritį.
„Kai turite dvejas dideles karines pajėgas, būtina palaikyti atviras ryšių linijas, kad būtų išvengta klaidingų apskaičiavimų“, – nurodė P. Ryderis.
Nors JAV ir Kinijos aukšto lygio kariniai ryšiai buvo nutraukti, kiti aukšto lygio Vašingtono pareigūnai vis dar palaikė ryšius su Pekinu, o žemesnio lygio karinės derybos vis dar buvo tęsiamos.
Strateginių ir tarptautinių studijų centro Kinijos galios projekto direktorė Bonny Lin po lapkričio susitikimo sakė, kad atnaujintas reguliarus ir aukštesnio lygio abiejų kariuomenių bendravimas padėtų stabilizuoti JAV ir Vašingtono santykius.
„Mažų mažiausiai tai yra forumas, kuriame abi pusės gali išsakyti susirūpinimą keliančius klausimus ir sumažinti nesusipratimų skaičių“, – teigė ji.