• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar Gazos Ruože galima taika?

Žinių radijas

Izraelio vykdomas bombardavimas trečiadienį paryčiais pareikalavo 32 palestiniečių gyvybių Gazos Ruože, įskaitant 20 žuvusių vienoje Jungtinių Tautų mokykloje, pranešė medikai, prasidėjus konflikto tarp žydų valstybės ir islamistų judėjimo „Hamas“ 23-ai dienai.

REKLAMA
REKLAMA

VU TSPMI dėstytoja Ieva Koreivaitė „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ sako, jog Izraelio vykdoma politika, Gazos Ruožo blokada tik radikalizuoja padėtį:

REKLAMA

„Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad 2020 metais Gazos Ruožas bus nebetinkamas gyventi. Aš nenoriu teisinti „Hamas“. Šis judėjimas oficialiai pripažintas teroristine organizacija. Jos negalima lyginti su partizaniniu judėjimu, nes šis judėjimas savo taikiniais pasirenka ne tik karinius, bet ir civilius objektus. Izraelio paskelbti teroristine organizacija negalima. Tokia paskelbti galima tik nevalstybinius vienetus. Valstybiniai vienetai gali būti apkaltinti karo nusikaltimais. Tai visiškai lygiavertis kaltinimas. JTO beveik vieningai, prieš buvo tik JAV, nutarė, kad būtų atliktas tyrimas ir nustatyta, ar Izraelis nesitaiko į civilius“.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju, anot I. Koreivaitės, konfliktas vyksta ne tarp dviejų valstybių. Tai okupanto ir okupuotos pusės konfliktas:

„Toks yra tarptautinės teisės požiūris. Izraelis turi nuoskaudų, bet jis negali elgtis taip, kaip jam atrodo reikalinga, neadekvačiai. Šiuo atveju okupantas peržengia savo teisinį reglamentą. Tai pripažinta oficialiai. Yra JTO rezoliucijos, smerkiančios naujakurių politiką, smerkiančios Gazos Ruožo blokadą. Tai reiškia, kad Izraelis tarptautinės teisės požiūriu yra pasmerktas už savo politiką. Ir jis šitoje situacijos yra neteisus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politologė tvirtina, kad vis dėlto tam tikri pokyčiai čia jau matomi. Pradedama suprasti, kad tokia agresyvi gynyba ir drauge puolimas, kaip gynybos forma, veda į aklavietę:

„Nuo 2008 metų „Hamas“ politika keičiasi. Derybos vyksta, bet problema ta, kad radikali Izraelio vyriausybė nėra tam pasiruošusi. Žydų bendruomenė Izraelyje tam tikra prasme idealizuojama, manoma, kad ji yra vientisa. Tačiau ir čia yra dešinieji ir kairieji. Tie du blokai yra labai aiškūs ir šiame konflikte. Ir kol tas radikalusis flangas nesupras, kad reikia atsisakyti Gazos radikalizacijos, agresyvios gynybos, tol šiame regione taikos nebus“, – sakė I. Koreivaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų