Kylančios maisto bei naftos kainos, nestabili pasaulio ekonomika, klimato kaita, Zimbabvės politinė krizė – tai svarbiausios problemos, kurias aptarė Didžiojo aštuoneto – galingiausių ir įtakingiausių pasaulio valstybių vadovai šiemet susitikime Japonijoje. Nors tokie susitikimai pasaulyje vertinami nevienareikšmiškai, o G8 narėms – D. Britanijai, Kanadai, Prancūzijai, Vokietijai, Italijai, Japonijai, Rusijai ir JAV – dažnai priekaištaujama dėl mažiau svarbių pasaulio regionų ignoravimo ir deklaratyvių pareiškimų, šis G8 susitikimas akcentavo visam pasauliui aktualių klausimų sprendimą.
Kaip ir kasmet, pasirengimas G8 atstovų susitikimui sulaukė ne mažesnio dėmesio, nei pats susitikimas. G8 susitikimo saugumu rūpinosi apie 20 tūkst. policijos pareigūnų. Dar neprasidėjus susitikimui, prieš jį jau rengė akcijas ir minios protestuotojų. Be abejo, protestai – neatsiejamas G8 susitikimų atributas. Šį susitikimą nuolat kritikuoja įvairios organizacijos, žalieji, anarchistai, antiglobalistai bei daugelis įvairių organizuotų ir pavienių protestuotojų iš įvairių pasaulio valstybių.
Dažniausiai protestų metu išreiškiamas nepasitenkinimas dėl G8 neveiklumo kovojant su klimato kaita, gamtos niokojimu. Galingiausių pasaulio valstybių vadovai kaltinami skurdžių ir nereikšmingų pasaulio regionų, tokių kaip Afrika, ignoravimu, globalizacijos plėtra, tik jiems aktualių socioekonominių bei politinių klausimų aktualizavimu ir t.t.
Be abejo, dalis šių priekaištų yra pagrįsti. G8 neveiklumas keletą pastarųjų metų būdavo vis dažniau pabrėžiamas ir tarptautinėje erdvėje. Vis dėlto šiemet G8 susitikime iškelti išties aktualūs visam pasauliui reikalai – pastaruoju metu itin sparčiai augančios energetikos bei maisto kainos.
G8 susitikime dalyvavę politikai paragino ieškoti būdų atvėsinti įkaitusias naftos kainas, įspėdami, kad kylančios kuro ir maisto kainos yra grėsmė pasaulio ekonomikai. Dar daugiau, valstybių vadovai pareiškė „stiprų susirūpinimą dėl naftos ir maisto kainų, kurios meta rimtą iššūkį stabiliam augimui visame pasaulyje, kelia didelę grėsmę labiausiai pažeidžiamiems regionams bei didina pasaulinį kainų kilimą“.
Tokie teiginiai atspindi pastarojo meto visuotinį kainų augimą. Tuo labiau, kad vienos iš kainų kilimo priežasčių – nuolat didėjusi ir būtiniausių, ir didesnės vertės maisto produktų paklausa, ypač – sparčiai augančios ekonomikos šalyse. Be to, maisto prekių kainos neatsiejamos nuo kylančių elektros energijos, naftos bei dujų kainų.
Pasaulio bankas siūlo neatidėliotiną 1,2 milijardų dolerių finansinę pagalbą šalims, kurios labiausiai nukentėjo nuo maisto kainų staigaus augimo. Pasaulio banko vertinimu, maisto kainų augimas nuskurdins 100 milijonų žmonių. ES bei JAV nuolat spaudžia OPEC dėl naftos gavybos didinimo. Brangstanti energetika taip pat labiausiai veikia skurdžiausių pasaulio regionų gyventojus ir prisideda prie socioekonominių sunkumų visose valstybėse. Todėl G8 pozicija kovoje su šiais kainų šuoliais yra labai reikšminga.
Dar viena gan svarbi G8 susitikimo dalis – situacijos Afrikoje analizė. Skurstančios pasaulio valstybės susitikimo metu ragino jo dalyvius laikytis duoto žodžio padėti Afrikai. 2005 m. Škotijoje vykusio susitikimo metu G8 lyderiai pritarė iki 2010 m. padvigubinti kasmetinę paramą Afrikai. Skiriamos lėšos sudarytų 25 mlrd. JAV dolerių. Skurdžiausias pasaulio žemynas kol kas gavo mažiau nei ketvirtį žadėtos sumos. Tačiau šio susitikimo eigoje G8 nariai pritarė paramos Afrikai didinimui.
Galingiausių valstybių vadovai šį kartą ryžtingai pasisakė prieš kai kuriose Afrikos valstybėse vykstančius nedemokratinius procesus. Ypač aktualizuota Zimbabvė, kur po prieštaringai vertinamų prezidento rinkimų R. Mugabė inauguruotas šios šalies vadovu dar vienai kadencijai. Griežčiau įvertinti situaciją Zimbabvėje ypač ragina JAV, nors dalis valstybių ir nepritaria sankcijų šios šalies vadovybei griežtinimui.
Kitas susitikimo darbotvarkės klausimas – pasaulinė klimato kaita. Buvo pritarta kovos su klimato kaita ir pasauliniu atšilimu stiprinimui. Vis dėlto tokia G8 iniciatyva laikoma daugiau pažadais, nei realiais įsipareigojimais. Didžiojo aštuoneto viršūnių susitikimo metu priimtame dokumente neužsimenama apie jokius konkrečius tikslus. Bendrame pareiškime pažymimas „bendras ryžtas kovoti su klimato kaita remiantis bendra, bet diferencijuota atsakomybe ir atitinkamomis galimybėmis“. Anksčiau tikėtasi, kad šio G8 viršūnių susitikimo susitarimai sudarys pagrindą naujai sutarčiai, kuri pakeis Kioto protokolą, skirtą laikotarpiui iki 2012 metų.
Šiaurės Korėjos branduolinė programa. Nors gali pasirodyti, kad šis klausimas liečia tik Š. Korėją bei jos priešininkes (JAV, P. Korėją, Japoniją), branduolinių ginklų tema yra labai svarbi visam pasauliui. Susitikime akcentuota, kad susitarimas, kurį pavyko pasirašyti su Š. Korėja dėl šios stalinistinio pobūdžio šalies branduolinių ambicijų atsisakymo, yra svarbi pergalė visam pasauliui. Tuo labiau, kad Š. Korėjos pavyzdys galėtų tapti akstinu ir Iranui, tebeignoruojančiam tarptautinės bendruomenės raginimus atsisakyti branduolinės programos.
Naujų narių priėmimas į G8. Nors, atrodo, kad G8 kol kas plėstis neketina, susitikime svečių teisėmis dalyvavo Australijos, Brazilijos, Indijos, Indonezijos, Kinijos, Meksikos ir Pietų Korėjos vadovai. O Pietų Afrikos Respublikos, Alžyro, Etiopijos, Nigerijos, Senegalo, Tanzanijos atstovai, kurie drauge su Afrikos Sąjungos komisijos pirmininku J. Pingu irgi buvo pakviesti į G8 susitikimą, galbūt nulėmė ir didesnį kitų vadovų dėmesį vargingiausiems pasaulio regionams.
G8 forumas, vykęs Japonijoje, aptarė išties aktualias nūdienos viso pasaulio problemas. Šie klausimai buvo ne tik aptarti diskusijų metų, bet buvo paskelbti ir svarbūs tarptautiniai įsipareigojimai tokiose aktualiose visam pasauliui srityse, kaip kova su kainų kilimu ar branduolinio ginklo programos. Susitikime neužmiršti ir vargingiausi pasaulio regionai, ypač Afrika. Be abejo, susitikimas visiškai neišspręs šių bei kitų planetos problemų, tačiau pažvelgus į pasaulio vadovų deklaracijas ir bendrus susitarimus galima tikėtis spartesnio globalių problemų sprendimo.
Gediminas Dubonikas