Ekspertai nustatė, kad virusu užkrėstos spermatozoidų ląstelės buvo mažiau judrios ir turėjo genetinių defektų, o tai, anot jų, gali įrodyti viruso vaidmenį vyrų nevaisingumo atvejais. Dabartinis tyrimas buvo atliktas su kiaulėmis, kurių reprodukcinė sistema esą labai panaši į žmonių. Mokslininkai dabar siekia, kad nevaisingi vyrai būtų tikrinami dėl hepatito E, kuris gali būti potenciali jų problemų priežastis.
Hapatitas E gali sukelti skaudžias pasekmes
Kasmet pasaulyje nustatoma apie 20 mln. hepatito E viruso (HEV) atvejų ir tik trims milijonams jų pasireiškia simptomai. Šios infekcijos dažnesnės besivystančiose šalyse, kuriose nėra švaraus vandens, nes išmatose esančios viruso ląstelės patenka į vandentiekį ir užkrečia asmenis, kai šie geria vandenį.
Kitus hepatitus, įskaitant A, B, C ir D, sukelia skirtingi virusai ir jie perduodami skirtingais būdais, pavyzdžiui, per kraują ar lytinius skysčius, taip pat dalijantis adatomis.
Hepatitas E sukelia kepenų uždegimą, dėl kurio žmonių oda ir akys gali tapti gelsvos spalvos, tai dar kitaip vadinama gelta. Jis taip pat gali sukelti pilvo skausmą, karščiavimą, svorio kritimą, tamsų šlapimą ir nuovargį. Dauguma žmonių visiškai pasveiksta be ilgalaikių kepenų pažeidimų per 4–6 savaites.
Virusas ne tik didina ūminio kepenų nepakankamumo riziką, bet ir yra susijęs su vyrų vaisingumo sutrikimais ir neurologiniais sutrikimais.
Nors dauguma pacientų pasveiksta patys, rehidratuodami ir papildydami elektrolitų atsargas bei vartodami vaistus nuo tokių simptomų, kaip pykinimas, nėščių moterų prognozė yra prastesnė.
Virusas buvo randamas spermatozoiduose
Naujajame tyrime Ohajo valstijos universiteto mokslininkai viruso daleles išskyrė iš užsikrėtusių kiaulių spermos.
Tyrėjai suleido kiaulėms viruso ir nustatė, kad jis cirkuliuoja kraujyje ir išsiskiria su išmatomis.
Praėjus 84 dienoms po injekcijos, mokslininkai rado HEV ant kiaulių spermatozoidų galvučių. Maždaug 19 proc. spermos ląstelių turėjo viruso dalelių, kurios buvo užkrečiamos, o tai reiškia, kad virusas galėjo būti perduotas kitai kiaulei.
Tyrimui vadovavęs Ohajo valstijos mokslininkas daktaras Kushas Yadavas sakė: „Negalime pasakyti, kad jos [viruso ląstelės] yra spermatozoidų išorėje ar viduje“.
Norėdami atidžiau ištirti spermos kokybę, mokslininkai išanalizavo 200 spermatozoidų ląstelių, kad palygintų jų judėjimą ir formą.
Spermos, užkrėstos viruso paderme, kuria gali užsikrėsti žmonės, gebėjimas judėti reprodukciniais takais (šis rodiklis vadinamas judrumu) sumažėjo 14 procentų, palyginti su neužkrėstų kiaulių sperma.
Daugiau užsikrėtusių kiaulių spermos buvo visiškai nejudrios, palyginti su neužkrėstomis kiaulėmis.
Be to, HEV užsikrėtusių kiaulių spermatozoidai dažniau turėjo neįprastos formos ir dydžio galvutes ir uodegas.
Nėra aišku, ar būtent tai lemia vaisingumo problemas
Yra žinoma, kad žmonėms šie morfologiniai pokyčiai mažina vyro gebėjimą apvaisinti partnerę, taip pat padidėja rizika sukelti vaisiaus DNR pokyčius, dėl kurių atsiranda įgimtų defektų.
Tačiau jie negali tiksliai pasakyti, ar šie pokyčiai tiesiogiai lemia vaisingumo problemas.
Nors žurnale „PLoS Pathogens“ paskelbtos išvados yra įtikinamos, vis dar lieka daug svarbių neatsakytų klausimų apie HEV gebėjimą būti perduodamam lytinių santykių metu.
Reikia tolesnių tyrimų, kad būtų galima suprasti, kaip spermos ląstelės užsikrečia HEV, kiek laiko virusas išlieka sėklidėse, kiek laiko virusas gali išsiskirti iš spermos ląstelių ir ar lytiniai santykiai gali sukelti sisteminę partnerių infekciją.
Šalis susiduria su užsitęsusia lytiškai plintančių ligų krize
2021 m. gonorėja pasiekė aukščiausią lygį nuo 1991 m., o sifilis – nuo 1990 m.
Tuo tarpu chlamidiozės rodikliai nuo prieš du dešimtmečius išaugo beveik dvigubai.
Lytiškai plintančios ligos ne visada turi simptomų, o jų nediagnozavus ir negydant gali kilti rimtų pasekmių sveikatai.
Sifilis yra viena grėsmingiausių, nes gali būti tiesioginė mirties priežastis (tuo tarpu žmogaus papilomos virusas, ŽIV ir hepatitas dažniau sukelia mirtį dėl antrinių ligų).
Šiais metais sifilio rodikliai buvo didžiausi nuo 1950-ųjų. CDC metinėje ataskaitoje nurodoma, kad 2022 m., t. y. naujausiais turimais duomenimis, visoje šalyje buvo diagnozuota 207,3 tūkst. šios lytiniu keliu plintančios ligos, kuri gali sukelti opas ant lytinių organų ir burnoje, atvejų.
Tai reiškia 17 proc. augimą per metus ir 83 proc. šuolį, palyginti su situacija prieš penkerius metus.
Kodėl išaugo lytiniu keliu plintančių ligų skaičius?
Negydant pacientams, kuriems pasireiškia opos, kyla rizika, kad liga išplis į galvos ir nugaros smegenis, o tai gali sukelti regėjimo praradimą, jutimo sutrikimus, psichozę, paralyžių ar insultą.
Ekspertai nurodė daugybę priežasčių, dėl kurių išaugo lytiniu keliu plintančių ligų skaičius, įskaitant prezervatyvų naudojimo sumažėjimą, mažesnį vietinių lytinės sveikatos klinikų skaičių ir besaikį narkotikų vartojimą.
Rizika užsikrėsti hepatitu E
Hepatitas E paprastai plinta per sąlytį su išmatomis, pavyzdžiui, liečiant išmatų daleles ir prisiliečiant rankomis prie burnos, geriant nešvarų vandenį ir valgant termiškai neapdorotą kiaulieną.
Rizika mirti užsikrėtus hepatito E infekcija yra maža, mažiau nei 4 proc.
Tačiau rizika yra gerokai didesnė nėščioms moterims.
Apie 10–30 proc. nėščiųjų, užsikrėtusių HEV, miršta trečiąjį nėštumo trimestrą. Nėštumas pažeidžia imuninę sistemą, todėl motinos organizmas mažiau pajėgus kovoti su infekcija.