Gynybos pramonės bendrovės „Rheinmetall“ vadovas Arminas Pappergeris pirmasis iškėlė šį klausimą, sakydamas, kad tokį kupolą įmanoma sukurti su trumpojo nuotolio oro gynybos sistemomis, rašoma „Financial Times“.
Tokį pasiūlymą jis išsakė atsižvelgdamas į tai, kad daugelis ES šalių pradėjo skirti daugiau lėšų gynybos pramonei, o Europai iškilo reali karo grėsmė. Izraelis nuo 2011 m. naudoja sistemą „Geležinis kupolas“, skirtą perimti trumpojo nuotolio raketoms.
Kylančios „kupolo“ sistemos įsigijimo problemos
Tačiau ekspertai teigia, jog ES teritoriją neįmanomą apsaugoti tokio tipo raketų sistemomis. Dar 2022 m. pabaigoje Vokietijos kancleris O. Scholzas paskelbė apie galimybę ES sukurti „Europos dangaus skydą“. Tai turėtų būti priešraketinės gynybos ir oro gynybos sistema, kurią bendrai įsigis visos ES narės.
Tuo metu tam pritarė 21 ES narė, tačiau, pavyzdžiui, Prancūzija nebuvo patenkinta idėjos turiniu. Paryžius negalėjo suprasti, kodėl oro gynybos sistema turi būti neeuropietiška ir kodėl prancūzų SAMP/T sistema nebuvo įtraukta į sąrašą.
2024 m. vasarį Vokietija iš „Rheinmetall“ įsigijo oro gynybos sistemas „Skyranger 30“. Tačiau ji veiksminga tik naikinant bepiločius orlaivius. Briuselio 2035 m. strategijoje numatyta plėtoti ir kurti integruotą Europos oro ir priešraketinės gynybos sistemą.
Tiesa, jeigu remtis Vakarų politikų, kariuomenių atstovų ir analitikų turima informacija, Rusija puolimą gali pradėti jau po kelerių metų.
Todėl Briuselis jau ragina ES nares stiprinti ir plėsti savo gynybos pramonių kompleksų pajėgumus. „Leonardo“ gynybos grupės vadovas Roberto Cingolani pripažino, kad Europos bendrovės tarpusavyje diskutuoja apie būdus, kaip visiems kartu apsaugoti ES piliečius nuo išorės atakų, tačiau vieningo sprendimo kol kas nėra priimta.