• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anglija.lt ir Anglų Kalbos Klubas Londone toliau tęsia diskusiją, kaip greičiau ir geriau išmokti anglų kalbą. Šįkart apie laikus. Daugelį mūsų anglų kalbos laikai mažų mažiausiai baugina. Atrodo, taisyklių begalės, atitikmenų lietuvių kalboje nerasta – tad kaip įsiminti ir išmokti? Kai kurie netgi paklausia: ar tai išvis įmanoma?

REKLAMA
REKLAMA

Gal geriau patylėsiu…

XXa. pradžios amerikiečių komikas Robert Benchley kartą pasakė: „Norėdamas įrodyti, kaip puikiai išmanau anglų kalbą, aš daugiau neištarsiu nė žodžio”. Pradėjus mokytis laikus, ko gero, ne vienas susigundo vadovautis šiuo posakiu. Jei bandai kalbėti taisyklingai, išeina šnipštas… Aš galvojau lygiai taip pat. Pamenu, dar mokantis gimnazijoje Lietuvoje, atmintinai išmokau visas laikų taisykles lyg daugybos lentelę, egzaminus išlaikiau puikiai, tačiau nesugebėjau nė vienos panaudoti kalbant. Viskas pasikeitė, kai pradėjau studijuoti Anglijoje. Per tris mėnesius pamiršau visas gramatikos taisykles, nustojau galvoti, kaip kalbu, ir pradėjau kalbėti taisyklingai. Kaip tai nutiko?

REKLAMA

Vietoj taisyklių – praktika

Greitai supratau, kad taisyklės čia nepadės – reikėjo perprasti anglų kalbos logiką. Ką turiu galvoje? Be abejo, laikai kasdienėje kalboje yra itin praktiški ir reikalingi. Jie padeda geriau išreikšti save, nuosekliau papasakoti nutikusį įvykį, kaip ir bet kurioje kalboje. Tačiau supratau, kad mokykloje (ir daugumoje anglų kalbos kursų) koncentruojamasi į teoriją. Pateikiami pavyzdžiai, bet jie ir lieka tik teoriniais pavyzdžiais. O jeigu vietoj šimtų taisyklių, pateiktume ir suvaidintume situacijas, kurios puikiai iliustruotų kiekvieną laiką, jo prasmę ir funkciją? Tuomet mes, galima sakyti, pajustume to laiko vartojimą. Suprastume, kad yra gana aiški logika sakiniuose ir jų dėstyme. Mokantis universitete man tai nutiko savaime – buvau vienintelis užsienietis kurse, tad teko mokytis greitai ir kiekvienoje situacijoje. Net dabar galiu prisiminti tam tikras situacijas, kuriose išmokau, pavyzdžiui, kaip tarti žodį ar išsireiškimą. Nieko nereikėjo iškalti – tiesiog stebėti, jausti, klausyti ir prisiminti.

REKLAMA
REKLAMA

Laikai kaip visuma

Būtent taip ir stengiuosi organizuoti Anglų Kalbos Klubo susitikimus – bandau kiekvieną gramatikos taisyklę ar teoriją pateikti praktiškai ir interaktyviai. Tai ne tik situacijų vaidinimas, bet ir kiti teatriniu pagrindu paruošti pratimai, kurie padeda kiek greičiau perprasti sunkią temą. Svarbiausia, bandyti paaiškinti ir suprasti anglišką logiką ir mąstymą. Tam į laikus siūlau pažvelgti pirmiausiai kaip į visumą. Dažnai daugelyje kursų rugsėjį pradedama kalbėti apie present simple – paprastąjį esamąjį laiką, o atliktiniai laikai (pvz. present perfect continious) paliekami gegužės mėnesiui. Taigi problema ta, kad kiekvienas laikas dažnai pristatomas kaip atskira tema. O visi laikai yra be galo glaudžiai susiję: yra pasikartojantys dėsniai, konstrukcijos, taisyklės. Visuomet geriau apžvelgti visus laikus ir tuomet po truputį juos nagrinėti. Taip skatinamas platesnis mąstymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali mokytis laikus ir pats

Neseniai Anglų Kalbos Klubo Facebook puslapyje viena Londone gyvenanti moteris pasidalino savo patirtimi. Ji teigia metus laiko vos ne kasdien žiūrėjusi angliškus filmus ir taip išmokusi kalbą pati. Manau, kad tai yra puikus būdas. Mano pasiūlymas, kaip tai daryti:

Susirask populiarų anglišką filmą (galite pradėti nuo „Notting Hill” ar „Love actually” filmų). Siužetas turėtų būti paprastas, o veikėjai, pageidautina, kalbėtų normine anglų kalba. Pirmiausiai filmą peržiūrėk. Antrą kartą jį žiūrėdamas su angliškais titrais, stabdyk ir apgalvok ar tai, ką veikėjas ką tik pasakė, reiškia:

REKLAMA

• Veiksmą, kuris vyksta nuolatos, reguliariai (pvz. I always eat breakfast at 7am - esamasis paprastasis laikas) ar veiksmą, vykstantį šiuo metu (pvz. I am eating breakfast now. It's very tasty – esamasis tęstinis laikas).

• O galbūt tai rezultatas veiksmo, kuris vyko praeityje (pvz. I have bought you a present – esamasis atliktinis laikas)?

REKLAMA

• Arba gal tai tiesiog būsimasis laikas - I will buy you a present.

Taip susipažinsite su visomis labiausiai vartojamomis anglų kalbos laikų formomis. Be abejo, ši užduotis labiau tiks tiems, kurie yra jau truputį mokęsi gramatikos, bet jiems vis dar sunku suprasti laikus.

Išsirink savo nemokamą mokytoją Youtube

Dar viena gera idėja – išsirinkti jums patinkantį mokytoją YouTube. Puikus kanalas - http://www.youtube.com/user/EnglishLessons4U. Man labai patinka mokytoja Ronnie, kuri gana lėtai ir aiškiai dėsto gramatiką. Viena naudingiausių jos pamokų apie „do, does, did” http://www.youtube.com/watch?v=LOw5h0_oUEM. Arba kito mokytojo Mark Kulek smagi ir muzikali pamoka apie past simple – paprastąjį būtąjį laiką. Išsirinkite jums patinkantį mokytoją, patikrinkite, kuris turi daugiausiai peržiūrų: pvz. Ronnie pamokos kartais siekia net 1 mln. peržiūrų. Tad reikia manyti, kad mergina tikrai geba neblogai paaiškinti temą. Susidraugaukite su populiariais mokytojais ir pirmyn į pamokas valgant vakarienę po darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Misija įmanoma

Tad iš savo asmeninės patirties galiu pasakyti, kad anglų kalbos laikai yra tikrai įmanoma misija. Tam tiesiog reikia atrasti mokymosi metodą, kuris jums tinka. Kaip ir buvo minėta praeituose šios skilties straipsniuose, yra aibė būdų mokytis kalbą pačiam. Na, o jei tarkime, nesuprantate laikų, o visa kita einasi neblogai – susėskite su draugu ar drauge, kurie neblogai kalba angliškai ir paprašykite, kad jie paaiškintų. Kartais draugai – geriausi mokytojai. Tuomet tęskite darbą pats. Prisiminkite, kad jūs gebate susidėlioti savo asmeninę mokymosi programą: pasirinkti mokytojus, draugus, medžiagą ar situacijas, kurie galėtų padėti išmokti. O kartais, kai ištinka neviltis, pagalvokime, ar lietuvių kalba išties tokia lengva, su nuolat besikeičiančiomis giminėmis, linksniais bei nosinėmis? Jei išmokote lietuvių kalbą, tikrai išmoksite ir anglų!

Apie ką dar norėtum skaityti šioje skiltyje? Siųsk savo pasiūlymus: [email protected]

Darius L. Piraitis http://www.anglukalbosklubas.com/ http://www.facebook.com/anglukalbosklubas

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų