Jungtinės Karalystes ministras pirmininkas Borisas Johnsonas patvirtino, kad „Covid“ pasai, privalomas kaukių nešiojimas ir rekomendacija dirbti iš namų bus laikomi rezerve kaip vyriausybės „planas B“, kuris bus įvestas, jei Anglijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) bus perkrauta, rašo theguardian.com.
Tačiau naujai paskelbtas Mokslinės patariamosios grupės nepaprastosioms situacijoms (SAGE) ekspertų modeliavimas įspėja vyriausybę nedelsti, nes atvejų, hospitalizavimų ir mirčių skaičius yra didesnis nei prieš metus, nepaisant sėkmingos skiepijimo programos.
Kalbėdamas kartu su B. Johnsonu Vyriausybės spaudos konferencijoje, vyriausiasis mokslinis patarėjas seras Patrickas Vallanceas taip pat sakė, kad kovos su virusu patirtis parodė, jog „mes turime pradėti anksčiau, nei manome, turime eiti sunkiau, nei manome“. Jis teigė, kad JK dabar yra „posūkio taške“. Jei situacija pablogės, ji gali pablogėti labai greitai.
SAGE komiteto modeliuotojai prognozuoja, kad artimiausiais mėnesiais atvejų padaugės, nes šią vasarą buvo panaikinti beveik visi apribojimai. Kitą mėnesį Anglijoje kasdien gali būti hospitalizuota 7 000 žmonių, o tai gerokai viršija žiemos piką, kuris pagal atnaujintą modelį pasiekė 4500 hospitalizavimų vien Jungtinėje Karalystėje. Šiuo metu apie 1000 žmonių, sergančių koronavirusų, kasdien patenka į JK ligoninių skyrius.
Tačiau, jei nutarta bus pakankamai anksti, kol atvejų skaičius neišaugs, net ir lengvų priemonių gali pakakti, kad susirgimų skaičius išliktų stabilus ir išvengtume naujos hospitalizacijos bangos, rašoma SAGE dokumentuose.
„Esant dabartiniam didelio paplitimo lygiui ir nežinomam elgesiui, sveikatos ir priežiūros įstaigų našta gali labai greitai padidėti“, – įspėja mokslininkai. Jie sako, kad „gali būti labai sunki žiema“, jei žmonės susirgs sunkia koronaviruso forma, kuri kartu „atsineš“ ilgąjį COVID-19, arba prie koronaviruso prisijungs kitos infekcijos, pavyzdžiui, gripas ar peršalimas.
Nors 81 proc. Jungtinės Karalystės suaugusiųjų yra pilnai paskiepyti, beveik 6 milijonai žmonių yra neskiepyti ir pažeidžiami dėl labiau užkrečiamo delta varianto, ir dėl to, kad dabar dauguma koronaviruso apribojimų yra panaikinti.
SAGE modeliuotojai prognozuoja, kad R – žmonių, kuriuos paprastai užkrečia sergantis žmogus, skaičius – padidės nuo maždaug 1 iki 1,1–1,5. Jei taip, kasdienio hospitalizavimo skaičius gali siekti nuo 2000 iki 7000 spalio mėnesį. Modeliuotojai priduria, kad ekstremalūs scenarijai, numatantys daug daugiau kasdienių atvejų, yra labai mažai tikėtini, jei imunitetas nesusilpnės ar neatsiras naujas koronaviruso variantas.
Rekomendacijos buvo paskelbtos tuo metu, kai sveikatos sekretorius Sajidas Javidas išdėstė vyriausybės rudens ir žiemos kovos su virusu planą.
Jis sakė, kad ministrų „planas A“ apima tolesnį vyresnių nei 50 metų ir kliniškai pažeidžiamų žmonių skiepijimą trečiosiomis vakcinos dozėmis bei 12–15 metų vaikų vakcinavimą. Vyriausybė ir toliau pataria visuomenei susitikinėti lauke ir dėvėti kaukes uždarose erdvėse.
S. Javidas taip pat paskelbė apie netikėtumo priemones rudeniui ir žiemai, įskaitant privalomas kaukes, privalomus vakcinų pasus įeinant į dideles ir perpildytas vietas, ir raginimus dirbti iš namų. S. Javidas birželio mėnesį sakė, kad koronaviruso apribojimai panaikinami visam laikui, tačiau Bendruomenių rūmuose išdėstydamas planus atsisakė atmesti dar vieno karantino tikimybę ir pripažino: „Bet kuri atsakinga vyriausybė turi būti pasirengusi bet kam“.
Spaudos konferencijoje paklaustas, kada gali reikėti įvesti griežtesnius apribojimus, ministras pirmininkas sakė: „Tiesiog turėkite omenyje tai, kam mes stengiamės užkirsti kelią – NHS apkrovimui. Ir tai liks mūsų tikslu“.
Vyriausiasis Anglijos medicinos pareigūnas, profesorius Chrisas Whitty pabrėžė, kad NHS jau patiria spaudimą. „Įžengiame į žiemą su šiuo pakankamai aukštu sergamumo lygiu. Norint patekti į bėdą nereikėtų labai stengtis. Ir todėl žmonėms vis tiek reikia labai rimtai žiūrėti į šią ligą“, – sakė jis.
Vyriausybės rudens ir žiemos plane pirmą kartą buvo pateikta išsami informacija apie tai, kaip ji įgyvendins vakcinų pasus – šį pasiūlymą B. Johnsonas paskelbė liepos mėnesį, tačiau iššaukė parlamento narių pasipiktinimą.
Pagal planą pasai būtų taikomi visiems naktiniams klubams, visoms uždaroms, perpildytoms patalpoms, kuriose yra 500 ar daugiau žmonių, pavyzdžiui, muzikos salės, visoms lauko vietoms su 4000 ar daugiau žmonių, pavyzdžiui, festivaliai, ir bet kokiems renginiams, kuriuose susirenka 10 000 ar daugiau žmonių, pavyzdžiui, didelėms sporto varžybos.
S. Javidas patvirtino, kad planai nuo spalio įvesti „Covid“ pasus buvo atšaukti, tačiau antradienį vyriausybė pripažino, kad juos gali tekti įvesti per trumpą laiką, ir ragina įmones tai padaryti savanoriškai. SAGE grupė siūlo „priemonių krepšelį“, kuris, jų manymu, yra pakankamai lengvas, kad būtų galima suvaldyti epidemiją, jei jis bus greitai įvestas. Tai apima kaukių dėvėjimą, skatinimą tęsti darbą namuose, aiškius pranešimus apie likusią riziką užsikrėsti koronavirusu, testų atlikimą ir grįžimą prie reikalavimo, kad visi teigiamų atvejų kontaktai būtų izoliuoti.
Mokslininkai yra susirūpinę, kad jei ministrai lauks, kol atvejų pradės sparčiai daugėti, tokios lengvos priemonės nepadės ir prireiks griežtesnių apribojimų, kad epidemija vėl būtų suvaldyta. Sutarimo dokumente teigiama, kad vietoj staigaus hospitalizacijų padaugėjimo, kurio buvo tikimasi vasaros pabaigoje, paguldymų į ligoninę skaičius gali pasiekti piką kitą mėnesį ir išlikti didelis iki žiemos.
Mokslininkai įspėja, kad Anglijos ligoninių užimtumas turi pakilti tik du su puse karto, kad pasiektų praėjusios žiemos piką. Škotijoje ligoninių užimtumas padvigubėjo per dviejų savaičių laikotarpį, kai moksleiviai grįžo į mokyklas.
Mokslininkai priduria, kad pastaraisiais mėnesiais aukštas darbo namuose lygis suvaidino svarbų vaidmenį kontroliuojant epidemiją, ir perspėja: „Labai tikėtina, kad per ateinančius kelis mėnesius žymiai sumažėjus dirbančiųjų namuose skaičius pagreitintų hospitalizacijų skaičių. Jei sureaguosime pakankamai anksti, pakaks gana lengvų priemonių, kad būtų sustabdytas nuolatinis atvejų skaičiaus augimas“.
SAGE mokslininkai pabrėžė, kad jų modeliuoti scenarijai nėra prognozės ir yra labai neapibrėžti, daugiausia dėl to, kad sunku numatyti, kaip ateityje elgsis žmonės.
Modeliavimas praėjusių metų rugsėjį buvo naudingas SAGE, raginančiam skubiai imtis griežtų ribojimo priemonių, kad būtų išvengta atvejų padaugėjimo, nors kitos prognozės nepakankamai arba pervertino epidemijos augimo greitį. Vasarą ekspertai tikėjosi, kad atvejų skaičius pasieks 100 000 per dieną, tačiau liepos mėnesį infekcijos smarkiai sumažėjo, o tada vėl pradėjo kilti.