Likus vos daugiau nei savaitei iki D.Trumpo inauguracijos, Jungtines Valstijas sukrėtė įrodymais nepagrįsti pranešimai, esą jo padėjėjai bendradarbiavo su Rusija, kad laimėtų rinkimus, o Maskva yra apie jį surinkusi kompromituojančios asmeninės seksualinio pobūdžio informacijos.
„Manau, tai didelė gėda, kad pasirodė tokia informacija“, – sakė D.Trumpas, širsdamas ant žiniasklaidos leidinių, paskelbusių tokią informaciją, ir žvalgybos agentūrų, kurios, jo nuomone, galėjo ją nutekinti.
„Tai suklastotos žinios. Netikri dalykai. To nebuvo“, – sakė jis per pirmąją per šešis mėnesius spaudos konferenciją. „Tai buvo oponentų grupė, kartu susitelkusių nesveikų žmonių grupė, kuri sukūrė tą mėšlą“, – pridūrė jis.
Jį „galbūt paviešino žvalgybos agentūros, kurios tai žino, bet galbūt tai buvo tos žvalgybos agentūros, kurios turi gausybę dėmių savo istorijoje“, – sakė D.Trumpas ir pridūrė, kad tai yra „gėdinga“.
Socialiniame tinkle „Twitter“ jis teigė, kad prieš jį vykdoma „raganų medžioklė“ ir klausė: „Ar mes gyvename nacistinėje Vokietijoje?“
„Jokių reikalų su Rusija“
JAV žvalgybos bendruomenė nustatė, kad Maskva įsikišo į lapkritį vykusius rinkimus, norėdama sudaryti sąlygas D.Trumpo pergalei.
Žvalgybos vadovai praeitą savaitę būsimajam 45-ajam JAV prezidentui, taip pat kadenciją baigiančiam valstybės vadovui Barackui Obamai (Barakui Obamai) pateikė dviejų puslapių apimties ataskaitą apie potencialiai kompromituojančią medžiagą, nurodė CNN ir dienraštis „The New York Times“, cituodami kelis neįvardytus amerikiečius pareigūnus, tiesiogiai informuotus apie šiuos susitikimus.
Tuo tarpu Kremlius trečiadienį paneigė Amerikos žiniasklaidos pranešimus, kad Rusija yra surinkusi kompromituojančios medžiagos apie išrinktąjį JAV prezidentą, ir pareiškė, kad tokiomis melagingomis žinutėmis siekiama pakenkti Maskvos ir Vašingtono santykiams.
Šį sąvadą parengė vienas buvęs Didžiosios Britanijos žvalgybos agentūros MI-6 darbuotojas, praeitų metų viduryje nusamdytas kitų į JAV prezidento postą pretendavusių veikėjų atlikti politinį „opozicijos tyrimą“ apie D.Trumpą, nurodė CNN.
CNN detalių apie numanomą kompromituojančią medžiagą nepateikė, bet tinklapis „Buzzfeed“ paskelbė 35 puslapių apimties dokumentą, kuriame pateikiamas galimai neparankios informacijos sąvadas, tapęs minėtų žvalgybos išvadų pagrindu ir jau kelis mėnesius gvildenamas Vašingtone. Vis dėlto „Buzzfeed“ nepridėjo jokio patvirtinimo šiems pareiškimams.
D.Trumpo atstovas Seanas Spiceris (Šonas Spaiseris) savo ruožtu užsipuolė „BuzzFeed“.
„Kairiojo sparno tinklaraščiui, atvirai priešiškai nusiteikusiam per išrinktojo prezidento rinkimų kampaniją, yra tikrai siaubinga ir itin neatsakinga skelbti tokią nepadorią ir visiškai klaidingą informaciją internete likus vos kelioms dienoms iki jo priesaikos“, – sakė jis.
Vėliau D.Trumpas pavadino „BuzzFeed“ tinklapį „nenusisekusia šiukšlių krūva“ ir perspėjo, kad jie „turės pasekmių“.
„Neturiu reikalų su Rusija. Neturiu jokių sandorių Rusijoje. Neturiu jokių sandorių, kurie galėtų būti vykdomi Rusijoje, nes mes atsitraukėme. Ir neturiu jokių paskolų Rusijoje“, – sakė jis.
Dar prieš JAV žiniasklaidoje antradienį paplintant minėtai informacijai, D.Trumpo sąjungininkai respublikonai pastebimai sunerimo dėl Rusijos vaidmens rinkimuose ir pasigirsta vis daugiau raginimų surengti nepriklausomą tyrimą.
Dėl šios problemos D.Trumpo administracijos legitimumas gali būti sugniuždytas dar iki jai pradedant savo darbą sausio 20-ąją.
Išrinktasis prezidentas dar kartą sumenkino Maskvos įtaką rinkimų rezultatams ir gynė savo teigiamą požiūrį Rusijos prezidento Vladimiro Putino atžvilgiu.
D.Trumpas pareiškė, kad pranešimai apie tai, kad Rusijos tarnybos yra sukaupusios smarkiai jį kompromituojančios informacijos, yra „netikra informacija“, tačiau vis dėlto pripažino, kad į Demokratų partijos kompiuterius įsilaužė rusų programišiai.
„Tai suklastotos žinios. Netikri dalykai. To nebuvo“, – sakė jis per spaudos konferenciją.
„Kalbant apie programišių atakas, manau, kad tai buvo Rusija, tačiau taip pat man atrodo, kad mus puolė ir kitos šalys, kiti žmonės“, – sakė jis.
JAV išrinktasis prezidentas taip pat sakė, kad geri santykiai su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu būtų „ne atsakomybe, o turtu“, tačiau pripažino, kad dar nežinia, ar jiedu bus sąjungininkai.
„Jei V.Putinui patinka Donaldas Trumpas, manau, tai yra turtas, o ne atsakomybė, nes su Rusija mūsų santykiai yra siaubingi“, – sakė jis per savo pirmąją spaudos konferenciją nuo pergalės prezidento rinkimuose lapkričio 8-ąją.
„Nežinau, ar sutarsiu su Vladimiru Putinu. Tikiuosi, kad taip. Tačiau išlieka ir tokia galimybė, kad nesutarsiu“, – pridūrė jis. Pastaruoju metu pasirodė informacija, kad Rusijos tarnybos yra sukaupusios smarkiai jį kompromituojančios asmeninės ir finansų informacijos.
D.Trumpo verslo imperija
JAV išrinktasis prezidentas D.Trumpas pareiškė, kad jo administracija sukurs daugiausiai darbo vietų per visą istoriją.
„Kursime darbo vietas. Sakiau, kad būsiu geriausiu darbo vietų kūrėju, kokį tik yra sukūręs Dievas. Ir nejuokauju“, – sakė jis per savo pirmąją spaudos konferenciją nuo pergalės prezidento rinkimuose lapkričio 8-ąją.
D.Trumpas sako savaitgalį atsisakęs 2 mlrd. JAV dolerių sandorio Dubajuje, taip demonstruodamas, kad palieka verslą ir ruošiasi keltis į Baltuosius rūmus.
„Savaitgalį man buvo pasiūlyta 2 mlrd. JAV dolerių, kad sudaryčiau sandėrį Dubajuje su labai labai nuostabiu žmogumi, puikiu (statybų) vykdytoju iš Artimųjų Rytų“, – kalbėjo jis.
„Aš neturėjau jo atsisakyti, – pažymėjo jis. – Bet nenoriu turėti interesų konflikto tapęs prezidentu“.
D.Trumpas taip pat sakė visiškai perdavęs „visą“ savo verslo imperijos kontrolę sūnums – Donui jaunesniajam ir Ericui (Erikui), kad išvengtų galimų interesų konfliktų jam būnant prezidentu.
„Mano du sūnūs, kurie yra čia, Donas ir Ericas, vadovaus kompanijai. Jie tai darys labai profesionaliai. Jie neaptarinės to su manimi“, – pareiškė jis per spaudos konferenciją.
D.Trumpas nurodė pasirašęs dokumentus dėl „visiško kontrolės perdavimo mano sūnums“ prieš užleisdamas tribūną savo advokatei, kuri papasakojo apie būsimą D.Trumpo verslo grupės „Trump Organization“ struktūrą.
„Trump Organization“ per šią D.Trumpo kadenciją nebus jokių naujų užsienio sandorių, sako advokatė.
JAV išrinktojo prezidento D.Trumpo verslo imperija nesiims jokių užsienio sandorių, kol jis bus šalies vadovu, trečiadienį pareiškė jo advokatė.
D.Trumpo kompanija bus restruktūrizuota ir bus valdoma pagal įgaliojimą be jo įsikišimo, kad būtų išvengta interesų konfliktų. Pastarosiomis savaitėmis ši verslo grupė nutraukė per 30 sandorių, sakė respublikono kompanijos teisininkė Sheri Dillon (Šeri Dilon).
„Prezidento D.Trumpo pasirašytame įgaliojimo susitarime numatyta griežtų apribojimų naujiems sandoriams. Per D.Trumpo prezidentavimą nebus jokių naujų užsienio sandorių“, – pabrėžė ji.
Trumpo duktė Ivanka tėvo kompanijos nevaldys, dar pridūrė Sh.Dillon
JAV išrinktojo prezidento D.Trumpo verslo imperijoje jo dukra Ivanka negaus jokio vadovaujamo vaidmens.
Sh.Dillon, kalbėdama po D.Trumpo trečiadienį per spaudos konferenciją, sakė, kad būsimojo prezidento dukra neprisidės prie šeimos verslo valdymo. Anksčiau I.Trump buvo tos kompanijos vykdančioji viceprezidentė.
Kol kas ji neužims jokio oficialaus posto savo tėvo administracijoje. Tačiau jos vyras, D.Trumpo žentas Jaredas Kushneris (Džaredas Kušneris) bus paskirtas Baltųjų rūmų aukšto rango patarėju, o visa jų šeima persikelia į Vašingtoną.
Pasak Sh.Dillan, I.Trump rūpinsis savo vaikų gerove jų naujuose namuose ir mokyklose.
Manoma, kad išrinktojo prezidento dukra taip pat atsitrauks nuo savo pačios drabužių ir papuošalų prekybos kompanijos valdymo.
Trumpo paskirtas valstybės sekretorius užima tvirtą poziciją dėl Rusijos
JAV išrinktojo prezidento paskirtas būsimasis valstybės sekretorius Rexas Tillersonas (Reksas Tilersonas) trečiadienį stojęs prieš Senatą pripažino, kad Rusija kelia tarptautinį pavojų ir savo paskutiniais veiksmais „nekreipė dėmesio“ į JAV interesus.
Jis pareiškė,kad Vašingtonas ir Maskva gali būti priešininkai arba partneriai, bet niekada nebus draugai.
„Neatrodo, kad kada nors būsime draugai, – sakė R.Tillersonas. – Mūsų vertybių sistemos yra aiškiai skirtingos“.
Tačiau jis pabrėžė, kad abiejų galiūnių dialogas yra būtinas, kad būtų judama nuo priešiškos pozicijos link partnerystės, siekiant „numušti temperatūrą“ dabartinėse konfliktinėse padėtyse.
Buvusio naftos milžinės „ExxonMobil“ vadovo pareiškimas jo įžanginėje kalboje nuskambėjo tvyrant nerimui dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus ir jo paties artimų ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
„Nors Rusija siekia pagarbos ir pripažinimo tarptautinėje arenoje, jos naujausi veiksmai nepaiso amerikiečių interesų“, – sakė R.Tillersonas Senato Užsienio reikalų komitetui.
R.Tillersonas, kurio visa profesinė veikla buvo susijusi su energetikos pramone, sulaukė kritikos dėl savo derybų su keliais pasaulio autoritarinių režimų lyderiais per ilgus dešimtmečius darbo kompanijoje „ExxonMobil“.
Tačiau jis pabrėžė, kad būdamas JAV diplomatijos vadovu, jis sieks tvirtesnės JAV užsienio politikos už tą, kuri buvo vykdoma pastaraisiais metais.
„Siekiant stabilumo, kuris XXI amžiuje yra taikos ir saugumo pagrindas, Amerikos vadovybė ne tik turi būti atnaujinta, bet ir įtvirtinta“, – kalbėjo jis.
D.Trumpas ne kartą yra viešai pareiškęs, kad ketina stiprinti JAV ryšius su Rusija ir V.Putinu, tačiau, atrodo, kad R.Tillersonas norėtų įtikinti įstatymų leidėjus, tarp jų ir kai kuriuos skeptiškai nusiteikusius respublikonus, kad jis laikysis tvirtos pozicijos Maskvos atžvilgiu.
„Mūsų NATO sąjungininkės yra teisios nerimaudamos dėl atgimstančios Rusijos“, – sakė jis ir pridūrė, kad Jungtinės Valstijos „privalo blaiviai žiūrėti į mūsų santykius su Rusija“.
„Šiandien Rusija kelia pavojų, bet jis nėra nenuspėjamas, (Rusijai) siekiant savo pačios interesų“, – kalbėjo R.Tillersonas.
„Didžiulė patirtis“
64 metų R.Tillersoną D.Trumpui rekomendavo buvusi respublikonų valstybės sekretorė Condoleezza Rice (Kondoliza Rais) ir gynybos sekretorius Robertas Gatesas (Robertas Geitsas), kurio konsultacinė firma dirbo su „ExxonMobil“.
Ir jo kandidatūra padarė didžiulį įspūdį milijardieriui, nekilnojamojo turto magnatui D.Trumpui, kuris pats turi verslo interesų visame pasaulyje.
„Labiausiai man patinka tai, kad Rexas Tillersonas turi didžiulę patirtį, kaip sėkmingai daryti sandorius su visokiomis užsienio vyriausybėmis“, -pranešė D.Trumpas tviteryje.
R.Tillersonas dėl savo glaudžių verslo ryšių su Rusija ir 2012 metais jam įteikto V.Putino ordino Vašingtone yra vertinamas gana prieštaringai.
Demokratų mažuma Senate mėgins apsunkinti gyvenimą D.Trumpo kandidatams į administraciją,be to ir kai kurie respublikonai reiškė abejonių dėl R.Tillersono kandidatūros.
R.Tillersono ryšiai su Rusija verčia nuodugniau jį apsvarstyti.
Beje, prieš pasitraukdamas iš „ExxonMobil“ Naujųjų metų išvakarės, jis tebebuvo dukterinės firmos „Exxon Neftegas“ direktorius; pastaroji eksploatuoja natos verslovę „Sakhalin-1“ Rusijos Tolimuosiuose Rytuose.
Motininė firma Jungtinėse Valstijose siekia daugiau investuoti Rusijoje, taip pat ir į naftos versloves Arktyje, o R.Tillersonas yra žinoma ir populiari figūra Maskvoje, kur jam buvo įteiktas V.Putino ordinas.
R.Tillersono vadovaujama „ExxonMobil“ labai priešinimosi JAV ir kitų valstybių paskelbtoms sankcijoms Rusijai dėl šios agresyvaus elgesio Ukrainoje ir Krymo aneksavimo.
Tačiau šį trečiadienį R.Tillersonas jau pareiškė, kad Rusijos veiksmai Kryme yra „neteisėti“.