D. Grybauskaitė, atsakydama į klausimą, ar liko dokumente formuluotė „dėl Krymo aneksijos“, teigė: „Aišku, be to deklaracija nebūtų priimta.“
Prieš prasidedant susitikimui „Reuters“, remiantis neįvardintais šaltiniais paskelbė, kad Baltarusija ir Armėnija nepasirašys deklaracijos, jeigu šioje bus pasmerkta Rusijos aneksija Krymo pusiasalyje.
„TASS“ teigimu, diplomatinis šaltinis, dalyvavęs derybose Rygoje, pasakojo, kad buvo organizuojamos papildomos derybos dėl šio klausimo. Europos Sąjungos atstovai nenorėjo keisti teksto formuluotės, todėl kompromiso vietoje buvo pasiūlyta įrašyti atskirą Baltarusijos ir Armėnijos poziciją šiuo klausimu.
Aliaksandras Lukašenka apkaltino Vakarus „Baltarusijos painiojimu į avantiūras“
Minskas atsisakė prisidėti prie Vakarų paskelbtos deklaracijos formuluotės dėl Krymo aneksijos, praneša „RIA Novosti“, pareiškė Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.
„Iš pradžių reikia išspręsti problemą (taikos Ukrainoje, – red. past.), o tada jau galime aiškintis – kas kaltas ir kas nekaltas. Ne, bando įtraukti Baltarusiją: „įrašykime čia (galutinėje „Rytų partnerystės“ deklaracijoje – red. past.), kad tai „aneksija“, – pareiškė Baltarusijos lyderis. Jo teigimu, Minksas negali palaikyti tokios pozicijos ir nenori įsivelti „į jokias avantiūras“.
Bandymus įtraukti Baltarusiją į diskusijas dėl Krymo statuso A. Lukašenka įvertino kaip bandymus destabilizuoti situaciją jo šalyje. Prezidentas taip pat pridūrė, kad nemano esant teisinga kritikuoti Maskvą susitikimo Rygoje metu, kai čia nėra jos atstovų. „Rusija nėra įtraukta į „Rytų partnerystę“. Kodėl už akių, be Rusijos, turime ją daužyti, įskaitant ir Krymą?“ – piktinosi prezidentas.
ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimas Rygoje paskelbė baigiamąją deklaraciją
Rytų partnerystės programos viršūnių susitikimo Rygoje dalyviai penktadienį paskelbė baigiamąją deklaraciją, kurioje reiškiamas pritarimas šios programos dalyvių europiniam pasirinkimui.
„Viršūnių susitikimo dalyviai pripažįsta suinteresuotų partnerių europines aspiracijas ir europinį pasirinkimą, kaip nurodoma (jų) asociacijos sutartyse“, – sakoma Rygos deklaracijoje.
Dalyviai taip pat pažymėjo, kad tose sutartyse numatomos politinės asociacijos ir ekonominės integracijos pagrindas yra demokratija, pagarba žmogaus teisėms ir laisvėms bei įstatymų viršenybė.
„Jie pripažįsta suinteresuotų partnerių angažavimąsi įgyvendinti ir plėtoti šias vertybes“, – sakoma dokumente.
ES ir šešių buvusių sovietinių respublikų viršūnių susitikimas ketvirtadienį ir penktadienį vyko Latvijos, kuri šiuo metu pirmininkauja Bendrijai, sostinėje.
ES kaimynystė politikos ir plėtros derybų komisaras Johannesas Hahnas (Johanesas Hanas) sakė žiniasklaidai, kad Rygos deklaracija yra geras visiems priimtino sprendinio paieškų pavyzdys.
Pasak jo, tiek 28 ES narės išmoko siekti kompromiso ir kad tą patį išmoks šešios Rytų partnerystės programos dalyvės.
„Jos tam pasiruošusios', - pažymėjo J.Hahnas.
Komisaras pabrėžė, kad būti vieningiems labai svarbu, tačiau taip pat tapo aišku, kad ES turi laikytis diferencijuoto požiūrio, atsižvelgdama į skirtingų šalių interesus.
„Turime savų interesų, bet mūsų aiškus bendrasis vardiklis - taika, stabilumas ir klestėjimas regione. Skirtingos šalys turi tų pačių interesų, bet skirtingų sprendinių, kaip juos užtikrinti", - sakė J.Hahnas.
ES pripažįsta asociacijos sutartis pasirašiusių šalių partnerių europinį pasirinkimą
Europos Sąjunga pripažįsta Rytų partnerystės programos šalių, pasirašiusių su Bendrija asociacijos sutartis, europinį pasirinkimą ir siekius, sakoma penktadienį Rygoje vykusios viršūnių susitikimo baigiamajame pranešime.
„Viršūnių susitikimo dalyviai pripažįsta suinteresuotų partnerių europines aspiracijas ir europinį pasirinkimą, kaip nurodoma (jų) asociacijos sutartyse“, – sakoma Rygos deklaracijoje.
Dalyviai taip pat pažymėjo, kad tose sutartyse numatomos politinės asociacijos ir ekonominės integracijos pagrindas yra demokratija, pagarba žmogaus teisėms ir laisvėms bei įstatymų viršenybė.
„Jie pripažįsta suinteresuotų partnerių angažavimąsi įgyvendinti ir plėtoti šias vertybes“, – sakoma dokumente.
Armėnijai reikia tokių santykių su ES, kad jie neprieštarautų jos įsipareigojimams Eurazijos ekonominei sąjungai, sako prezidentas Sargsianas
Armėnija pasirengusi kurti naujus teisinius santykius su Europos Sąjunga, bet jie neturėtų prieštarautu šios šalies narystei Eurazijos ekonominėje sąjungoje (EAES), pareiškė Armėnijos prezidentas Seržas Sargsianas.
„Armėnija linkusi kartu su Es partnerėmis imtis veiksmų naujo teisinio mūsų santykių pamato formavimui taip, kad, viena vertus, jame būtų atspindėtas ankstesnių Armėnijos ir ES derybų turinys, antra vertus – būtų suderinamas su kitais integraciniais procesais, kaip, pavyzdžiui, Armėnijos įsipareigojimai dėl jos narystės EAES“, – pasakė S.Sargsianas penktadienį Rygoje, kur vyksta ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.