BBC praneša, kad Malyje paleisti du labdaros organizacijoje dirbę ispanai, kuriuos prieš devynis mėnesius pagrobė „al-Qaed'os" Šiaurės Afrikos grupė. Pakeliui į Barseloną jie dar stabtelėjo Burkina Faso sostinėje Uagadugu.
Roque Pascualis ir Albertas Vilalta buvo pagrobti praėjusį lapkritį Mauritanijoje. Ispanijos ministras pirmininkas Jose Luisas Rodriguezas Zapatero pasakė, kad „šios 268 dienos buvo tikra kančia jiems ir jų šeimoms." Kartu su jais pagrobta jų kolegė Alicia Gamez buvo paleista dar kovo mėnesį.
Skelbiama, kad pagrobėjai reikalavo penkių milijonų dolerių išpirkos. Neaišku ar šis reikalavimas buvo patenkintas, nes Ispanijos vyriausybė atsisako komentuoti pranešimus apie tai, kad išpirka buvo sumokėta.
Šiandien ryte abu vyrai parskrido į Barseloną. A. Vilaltai vis dar reikia naudotis ramentu – pagrobimo dieną jis buvo sužeistas į koją, kai bandė pasprukti. Šypsodamasis ir mojuodamas draugams ir rėmėjams jis pasakė, kad „esu labai laimingas, būdamas laisvas ir esu labai susijaudinęs. Jie nesielgė su mumis blogai: valgėme tą patį, ką ir jie, miegojome ir gyvenome kaip ir jie, bet dykumoje sunku, jie prie to pripratę, o mes ne. “ Abu vyrai padėkojo Ispanijos vyriausybei už jos diplomatines pastangas juos išlaisvinti.
Ispanijos ministras pirmininkas situaciją komentavo sakydamas, jog „įkaitų išlaisvinimas pabaigė teroristinį išpuolį, kurio neturėjo būti.“ Jis nepateikė jokių vyrų išlaisvinimo operacijos detalių, tačiau jie buvo paleisti praėjus kelioms dienoms po Omaro Ould Sid Ahmed Ould Hamos, kovotojo iš Malio, kuris Mauritanijoje buvo nuteistas už ispanų pagrobimą, ekstradicijos į jo gimtąją šalį. Skelbiama, kad tai buvo vienas iš pagrobėjų reikalavimų.
„Al-Qaeda" islamiškajame Magrebo regione pradėjo veiklą 2007 m. pradžioje, kai Alžyro kovotojų grupė GSPC susiejo savo veiklą su tarptautinio tinklo veikla. Ši grupuotė atsakinga už savižudžių susiprogdinimus ir išpuolius Alžyre, pastaraisiais metais suaktyvėjusius Sacharos regione, kur valdžia stengiasi pažaboti kontrabandininkų ir banditų gaujas bei sukilėlius.
Praėjusį mėnesį grupė patvirtino nužudžiusi Michelį Germaneau, 78 m. prancūzų įkaitą, kuris buvo laikomas Malyje, praėjusiais metais jie taip pat nužudė britą Edviną Dyerį, po to, kai Jungtinės Karalystės vyriausybė atsisakė patenkinti jų reikalavimus.