D. Trumpas, kritikavęs kadenciją baigiančio prezidento Joe Bideno sprendimus dėl Ukrainos, per savo kampaniją pažadėjo užbaigti karą prieš pradėdamas eiti pareigas kitų metų sausį. Jis anksčiau sakė, kad jo „geri santykiai“ tiek su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tiek su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu bus pagrindas karo pabaigai.
Galimi scenarijai
Pasak WSJ, vienas iš D. Trumpo komandos pasiūlymų yra leisti Maskvai išlaikyti 20 proc. Ukrainos teritorijos kontrolę, sukurti 1 300 kilometrų „demilitarizuotą zoną“ ir 20 metų blokuoti Ukrainos narystę NATO – visa tai mainais į nuolatinę karinę pagalbą siekiant atgrasyti būsimą Rusijos agresiją.
Planas neapima nei JAV karių, kontroliuojančių demilitarizuotą zoną, nei finansavimo iš JAV ar tarptautinių organizacijų, tokių kaip JT, sakė anonimiškai su leidiniu kalbėjęs D. Trumpo pereinamojo laikotarpio komandos narys.
„Mes nesiunčiame amerikiečių vyrų ir moterų palaikyti taikos Ukrainoje. Ir mes už tai nemokame. Priverskite tai padaryti lenkus, vokiečius, britus ir prancūzus. Mes galime padėti su mokymais ir kitokia parama, bet ginklo vamzdis bus europietiškas“, – kalbėjo šaltinis.
Pranešama, kad kitas pasiūlymas susijęs su fronto linijų įšaldymu ir JAV pagalbos ginklais nutraukimu, nebent ji pradėtų taikos derybas su Rusija. Šį planą, kaip įtariama, parengė du buvę Nacionalinio saugumo tarybos vadovai per pirmąją D. Trumpo kadenciją, birželį pranešė „Reuters“.
WSJ atkreipė dėmesį į trečią, mažiau apibrėžtą planą, pagal kurį pirmenybė būtų teikiama paliauboms, potencialiai reikalaujant, kad Kyjivas padarytų didelių nuolaidų.
Pranešama, kad vienintelį variantą, kuriuo išvengiama „didelės pergalės“ Rusijai, pateikė buvęs valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, potencialus kandidatas vadovauti Pentagonui, tačiau daugiau detalių nebuvo pateikta.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!