Milijardierius ginantis žodžio laisvę ar Rusijos FSB parsidavęs apsimetėlis? O gal žmogus nusprendęs padėti Vakarams kovoje su Rusija? Apie Telegram savininko Pavelo Durovo sulaikymą Paryžiaus oro uoste kalbos netyla jau kelias dienas.
Šių metų balandį interviu kontraversiškam Tuckeriui Calsonui davęs milijardierius Durovas pripažino bijantis keliauti į JAV, Kiniją ir Rusiją. Bet panašu, kad šiame sąraše trūko Prancūzijos, kurios operacija oro uoste jau apauga įvairiomis versijomis. Plinta nepatvirtinta informacija ne tik apie tai, kad arešto orderis Durovui buvo išduotas jau lėktuvui leidžiantis, bet ir spėliojama, kokį vaidmenį sulaikyme atliko jo menama bendrakeleivė.
Socialinių tinklų influencerė Julija Vavilova įvardijama milijardieriaus mergina. Ji dalinosi vaizdais iš tų pačių kelionės vietų Kazachstane ir Azerbaidžane, kaip ir milijardierius Durovas ir taip galimai padėjo prancūzams jį susekti.
Įdomus sutapimas ir tai, kad Durovas Azerbaidžane buvo tuo pat metu, kaip ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Ir Kremlius dabar skuba neigti versijas apie jų susitikimą.
Maskva stojo ginti tautiečio
Durovo sulaikymas versijomis apauga iš dalies todėl, kad Paryžius iki šiol teikia nedaug informacijos. Prancūzų prokurorai paskelbė dar pratęsiantys Pavelo Durovo sulaikymą ir paviešino šūsnį įtarimų, dėl kurių jis apklausiamas. Iš esmės tai ir atsisakymas bendradarbiauti su teisėsauga dėl jo valdomame Telegram plintančios vaikų pornografijos, narkotikų prekybos ir pinigų plovimo.
Bet įdomiausia pastarosiomis dienomis stebėti Maskvos reakciją į P. Durovo sulaikymą. Rusų propaganda pripažįsta, kad Telegram tapo pagrindine ir valdžios, ir kariuomenės slapto susirašinėjimo programa.
„Praktiškai vakar mes nutaikėme Iskanderus per Telegramą. Artileriją koreguojame per Telegramą. Aviaciją nutaikome Telegramu. Patinka tai ar ne – tai realybė“, – pasakojo rusų karo propagandistas Kirilas Fedorovas.
Maskva bijo, kad Prancūzai išgaus iš Durovo slaptos informacijos ar privers jį bendradarbiauti. Kremlius staiga prisiminė žodžio laisvę ir stojo mūru ginti iš Rusijos pabėgusio milijardieriaus, kurį dar prieš kelerius metus FSB bandė pasikišti po padu. O gal ir pasikišo – yra ir tokių versijų.
„Elonas Muskas laisvas, Markas Zuckerbergas laisvas, o Pavelas Durovas kalėjime. Kodėl? Nes jis rusas“, – teigia rusų parlamentarė Maria Butina.
Pasisakė ir E. Macronas
Į Maskvos politinio persekiojimo kaltinimus sureagavo ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Jis pareiškė, kad Prancūzija gina žodžio laisvę.
„Telegram vadovo areštas Prancūzijoje yra teisėsaugos vykdomo tyrimo dalis. Tai jokiu būdu ne politinis sprendimas. Dėl visko spręs teisėjai“, – komentuoja E. Macronas.
Nors ir yra svarbi necenzūruojamos informacijos sklaidos ir opozicijos bendravimo priemonė, Telegram pastaraisiais metais tapo laukiniais vakarais nusikalstamam pasauliui. Telegram platforma skelbia, kad yra neatsakinga už savo vartotojų veiksmus. Kol kas neaišku, kokią įtaką Durovo areštas darys kovai su nusikalstamumu internete.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.