• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Organizacijos, ginančios žurnalistų teises „Reporteriai bei sienų“ duomenimis dirbti žurnalistu Rusijoje yra žymiai pavojingiau nei tokiose valstybėse kaip Afganistanas, Sudanas ar Tadžikistanas, skelbia „Russia Profile“.

REKLAMA
REKLAMA

Spartus Rusijos ekonomikos augimas atrodo aplenkė vis labiau pažeidžiama Rusijoje tampančia žurnalistų profesiją. Žurnalistai ir toliau už bandymus laikytis žodžio laisvės pricipo sumoka savo sveikata, laisve, o kartais net gyvybe. „Žurnalistams atėjo sunkūs laikai siekiant užsidirbti pragyvenimui. Jų gynėjai atrodo mažiau efektyvūs nei kada nors anksčiau“ – teigiama ataskaitoje, kurioje žurnalistų darbo sąlygos įvertintos net 98 valstybėse.

REKLAMA

Paryžiuje įsikūrusi grupė „Reporteriai be sienų“ Rusijos žurnalistikai mato kelis pagrindinius pavojus. Visų pirma net nepaisant to, kad rinkimų rezultatai šalyje jau yra žinomi iš anksto, žurnalistai yra verčiami palaikyti tam tikrus kandidatus. Be to, žurnalistams su „netinkamomis pažiūromis“ ir toliau taikomas sovietinės praktika uždarant juos į psichiatrines ligonines ar sumušant. Galiausiai labai mažai pasistūmėta siekiant už grotų pasodinti tuos, kurie nužudė žurnalistus.

REKLAMA
REKLAMA

Organizacijos ataskaita atskleidžia tikrąją žurnalistikos padėtį Rusijoje, kur Kremlius bei su juo susiję verslininkai spaudžia žiniasklaidą bei taip riboja nuomonių įvairovę. Kai kurie analitikai prideda, kad „Reporteriai be sienų“ neatkreipė dėmesį į dar vieną nerimą keliantį faktą, skelbiantį, kad kasmet prieš žurnalistus Rusijoje pradedama nuo 50 iki 60 bylų. 2006 metais Vladimiras Putinas pasirašė įstatymo, skirto kautis su ekstremizmu, pataisas. Į naują potencialių ekstremistų sąrašą įtraukti ir žurnalistai, kurie kritikuoja valdžios pareigūnus. Už „ekstremistinę kritiką“ gresia iki 3 metų kalėjimo bei leidinio, kuriame skelbta publikacija, uždarymas. Be to, Kremlius naujomis įstatymų pataisomis labai apribojo nevyriausybinių organizacijų veiklą, o tai trukdo žurnalistams gauti alternatyvią informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, nors žurnalistų gyvenimas Rusijoje darosi vis pavojingesnis, tačiau šios profesijos žmonių reikia vis daugiau. Reklama Rusijos žiniasklaidoje savo augimo tempais nusileidžia tik Kinijai bei Indijai. Vienos iš Rusijos žiniasklaidos kompanijos RBC pajamos per metus išaugo net 45 proc. Iš spausdintinės spaudos ši kompanija per metus uždirbo 44 mln. dolerių, kai tuo tarpu 2006 metais buvo uždirbusi vos 16 mln.

Tačiau „Pasaulinės spaudos laisvės“ indekse Rusija reitinguodama tik 14 vietoje iš 169 ir nusileidžia tokioms valstybėms kaip Afganistanas, Sudanas ir Tadžikistanas. Lietuva šiame reitinge yra šešiolikta, latviai – dešimti, o estai – vienuolikti. Pavojingiausia žurnalistu dirbti Mianmare, Kuboje bei Šiaurės Korėjoje. Kaip teigė iš valdžios olimpo nužengiantis Kubos diktatorius Fidelis Castro, kiekviena kritika yra opozicija, o kiekviena opozicija yra kontrrevoliucija. Panašu, kad tokio požiūrio kuo toliau, tuo labiau laikomasi ir Rusijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų