Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį atvyksta į Lenkiją, kur tikisi užmegzti artimesnius asmeninius ryšius su prezidentu Lechu Kaczynskiu (Lechu Kačynskiu) ir aptarti Europos Sąjungos (ES) konstituciją bei kitus klausimus, keliančius nesutarimus.
Berlynui ir Varšuvai bendrauti vis dar trukdo prisiminimai apie nacių okupaciją, o pastaraisiais metais įtampa dar padidėjo nepaisant A. Merkel pastangų pagerinti santykius su rytiniais kaimynais.
"Lenkijos prezidentas ir aš norime geriau susipažinti asmeniškai, išsamiai pasikalbėti, - sakė A. Merkel interviu Vokietijos laikraščiui "Bild", kuris spausdinamas penktadienį. - Tai apima skirtingus nuogąstavimus mūsų šalyse dėl Europos integracijos".
A. Merkel viliasi šio dviejų dienų vizito metu įtikinti Lenkijos prezidentą sušvelninti savo nepritarimą Bendrijos sutarčiai, kurią ji žadėjo atgaivinti, kai pirmininkaus šiam 27 narių blokui.
Tačiau L. Kaczynskis ir jo brolis dvynys, Lenkijos premjeras Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačynskis), yra labai euroskeptiškai nusiteikę ir prieštarauja pagrindiniams sutarties elementams, tarp jų - pasiūlymams dėl naujos balsavimo sistemos sprendimus priimančioje Ministrų Taryboje.
Lenkijos prezidentas penktadienį pripažino, kad nuomonės dėl sutarties skiriasi, ir sakė, jog tikisi atvirai pasikalbėti su A. Merkel.
"Pagrindinė pokalbių tema bus konstitucinės sutarties ateitis. Lenkija kitaip nei Vokietija žiūri į šį klausimą", - sakė jis interviu dienraščiui "Rzeczpospolita".
Varšuva baiminasi, kad naujoji "dvigubos daugumos" balsavimo sistema, kurią remia A. Merkel ir dauguma kitų ES lyderių, pakeis jėgų pasiskirstymą bloke tokių valstybių kaip Vokietija naudai ir sumažins Lenkijos įtaką.
Tarp kitų sunkių temų yra Lenkijos planai leisti amerikiečiams jos teritorijoje statyti priešraketinės gynybos sistemos elementus, Vokietijos ir Rusijos projektas tiesti Baltijos dugnu dujotiekį, taip pat - Lenkijos ir Rusijos ginčas dėl mėsos, kuris trukdo pradėti ES ir Maskvos derybas dėl naujo bendradarbiavimo pakto.
Kanclerės vizitą taip pat temdo nesibaigianti kampanija "akis už akį" Vokietijos ir Lenkijos žiniasklaidoje. Praėjusią savaitę interviu laikraščiui vienas A. Merkel partijos narys Kaczynskių vadovaujamą koaliciją palygino su Vokietijos neonacių partijomis.
Tuo tarpu vienas lenkų savaitraštis neseniai ant viršelio išspausdino A. Merkel atvaizdą su Hitlerio ūsais ir nacių uniforma.
Kad būtų lengviau užmegzti glaudesnius asmeninius ryšius, A. Merkel į Lenkiją lydi jos vyras, chemijos profesorius Joachimas Saueris (Joachimas Zaueris), kuris paprastai vengia viešumo.
A. Merkel ir J. Saueris penktadienio vakarą praleis su prezidentu L. Kaczynskiu ir jo žmona Maria (Marija) jų vasaros rezidencijoje populiariame Juratos kurorte prie Baltijos jūros.
"Mano vyras mane lydi tam, kad būtų pabrėžtas asmeninis šio vizito pobūdis", - "Bild" sakė A. Merkel.