Anot leidinio, šis sąlyga yra septynių punktų plano, kuriuo siekiama užbaigti karą, dalis. Ji bus aptarta trečiadienį Londone, kai JAV pareigūnai išklausys Kyjivo reakciją.

7 punktų planas
Pasiūlyme numatyta, kad JAV siūlo oficialiai pripažinti Krymą Rusijai ir numato de facto pripažinti kitas okupuotas teritorijas.
Tai reikštų dabartinės fronto linijos įšaldymą, leidžiantį V. Putinui išlaikyti beveik visas Rusijos įgytas teritorijas.
Plane numatyti tam tikri pakeitimai Ukrainos naudai. Rusija atsisakytų dviejų nedidelių teritorijų, kurias šiuo metu užima jos kariai.
Ukraina atgautų netrukdomą priėjimą prie Dniepro žiočių, Rusija pasitrauktų iš dalies Chersono srities teritorijos.
JAV pasiuntinys generolas Keithas Kelloggas tikisi, kad trečiadienį Ukraina pritars šiam planui. Tada jo kolega Steve'as Witkoffas vyks į Maskvą ir pristatys planą V. Putinui.
Vis dėlto planas Ukrainai būtų karti piliulė. Ukraina iš esmės prarastų teritoriją negaudama jokių aiškių JAV saugumo garantijų.
Kyjivo pareigūnai laikraščiui „The Telegraph“ teigė skeptiškai vertinantys tokį taikos susitarimą.
V. Putinas taip pat gali nenorėti atsisakyti net nedidelės dalies Ukrainos teritorijos, ką siūlo JAV.
Šaltinis, susipažinęs su plano turiniu, sakė, kad jo pirmasis ir antrasis punktai apima neatidėliotinas paliaubas ir tiesiogines Ukrainos ir Rusijos derybas. Joms V. Zelenskis iš esmės jau pritarė.
Trečiajame punkte reikalaujama, kad Ukraina nebesiektų narystės NATO, nors šalis vis tiek galėtų laisvai įstoti į ES.
Europos šalys galėtų dislokuoti užtikrinimo pajėgas, kad atgrasytų V. Putiną nuo naujo įsiveržimo, tačiau, kaip rašo „The Telegraph“, planas neįpareigoja JAV garantuoti bet kokio tokio dislokavimo saugumo.
Ketvirtasis punktas apima teritoriją: JAV siūlo de jure pripažinti Rusijos suverenitetą Kryme.
Pripažinus Rusijos kontrolę Kryme, būtų pažeistas pagrindinis tarptautinės teisės ir po 1945 m. susiklosčiusios pasaulio tvarkos principas, kad jokia šalis negali aneksuoti kitos šalies teritorijos.
Rusija nuo karo pradžios užėmė dideles teritorijas dar keturiuose Ukrainos regionuose: Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios srityse.
Šiuo pasiūlymu būtų įšaldyta fronto linija, o tai leistų V. Putinui išlaikyti beveik visus šiuos laimėjimus. Oficialiai tos užimtos teritorijos nebūtų pripažintos Rusijos dalimi, tačiau, kaip rašo „The Telegraph“, šis pasiūlymas reiškia faktinį JAV pripažinimą.
Be to, kad kai kurios teritorijos būtų perduotos Ukrainai, Zaporižios atominė elektrinė, didžiausia Ukrainoje ir šiuo metu priklausanti Rusijos pajėgoms, būtų perduota JAV kontrolei.
Pagal šeštąjį punktą Ukraina pasirašytų susitarimą dėl naudingųjų iškasenų, suteikiantį JAV bendrovėms galimybę naudotis šalies gamtiniais ištekliais.
Septintame punkte iškeliama naujų JAV ir Rusijos santykių galimybė, teigiant, kad būtų panaikintos visos JAV sankcijos ir abi šalys galėtų pradėti bendradarbiauti energetikos srityje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!