Žemėlapiai gali būti labai galingas įrankis pažinti pasaulį ir suprasti, kaip jis veikia. Tiesa, jie rodo tik tai, ko jų paprašome. Visas jų rinkinys ne tik sudomins, bet ir pagilins jūsų žinias apie pasaulį, nes kiekvienas čia gali rasti ką nors įdomaus, rašo Maxas Fisheris savo washingtonpost.com bloge.
11. Kur pasaulyje populiacijos auga, o kur – mažėja
Mėlyna spalva pažymėtose valstybėse populiacija auga, o raudona – mažėja. Violetine spalva pažymėtose valstybėse populiacija auga labai nežymiai arba mažai kinta.
Atrodo, kad pasaulyje per ateinančią vieną ar dvi kartas galima tikėtis didelių demografinių pokyčių. Populiacijos sparčiai auga Afrikoje, mažai didėja Azijoje ir mažėja Japonijoje ir Rytų Europoje. Populiacijos pokyčiai įdomiausi yra tada, kai jie susiejami su politine ir ekonomine šalių ir pasaulio ateitimi.
12. Pasaulio sienos
Prancūzijos nevyriausybinė organizacija sukūrė žemėlapį, kuriame matyti sienos, turinčios daugiausia pasekmių. Raudonai pažymėtos sienos ir barjerai yra skirti valdyti imigracijos srautams. Žaliosios sienos yra politiniai barjerai.
13. Ledo paslėpta žemė
Jei ištirps poliarinė ledo kepurė, nutiks tai, ko pasaulis nematė jau daugelį metų – Žemėje atsiras didelė, tuščia ir niekam nepriklausanti teritorija.
14. Kas laimi Nobelio prizus?
Ne paslaptis, kad europiečiai ir amerikiečiai gauna daugiausiai Nobelio premijų. Daugiau nei vienas iš trijų Nobelio premijos laureatų yra iš JAV. Vertinant iš kitos puses – JAV gyvena tik 4 procentai pasaulio populiacijos...
15. 17 valstybių, kuriose galėtų kilti nekilnojamojo turto burbulas
Tikriausiai pamenate 2007 metais įvykusį nekilnojamojo turto burbulo JAV sprogimą. Remiantis naujais ekonominiais skaičiavimais, net 17 valstybių šiandien susiduria su potencialia nekilnojamojo turto burbulo grėsme. Tarp šių septyniolikos valstybių yra ir Kinija – antroji pagal dydį ekonomika pasaulyje.
16. Laimingiausios ir nelaimingiausios valstybės
Neseniai atliktas bendras Jungtinių Tautų ir Kolumbijos universiteto tyrimas buvo skirtas įvertinti šalių laimingumą remiantis socialiniais rodikliais ir apklausų rezultatais. Kai kurie rezultatai nestebina: turtas, sveikata, politinis stabilumas ir ekonominė lygybė sutampa su laime. Tačiau yra ir netikėtumų. Laimingiausios šalys yra Lotynų Amerikoje ir Karibuose.
17. Teroristiniai išpuoliai pasaulyje 2012 metais
Marylando universitete įsikūrusio Nacionalinio terorizmo studijų ir atsakų į terorizmą konsorciumas sudarė 2012 metais įvykdytų teroristinių išpuolių sąrašą. Tai turėtų padėti suvokti, kiek amerikiečiai yra saugūs nuo teroristinių išpuolių ir kas nuo jų nukenčia labiausiai. Galite nustebti, kiek daug teroristinių išpuolių įvykdoma Nigerijoje, Kenijoje ir rytinėje Indijoje.
18. Kalbos Šiaurės Amerikoje prieš kolonializmo erą
Tai žavingas priminimas apie Šiaurės Amerikos įvairovę ir kultūrinį turtingumą prieš tai, kai ji buvo visiškai pakeista atvykėlių europiečių.
19. Nuo ko Amerikoje kilo vietovardžiai
Žemėlapis parodo, iš kokių kalbų kilo Amerikos vietovardžiai. Pavyzdžiui, žodis „Teksasas“ yra kilęs iš Caddoan kalbos – ja kalbėję žmonės gyveno teritorijoje, kuri dabar yra Teksaso valstijos rytuose. Tai puikus langas į Amerikos istoriją ir kartu palikimas žmonių, kurie anksčiau gyveno šiose teritorijose.
20. Amerikiečių protėviai pagal apygardas
Žemėlapis parodo dominuojančius protėvius kiekvienoje JAV apygardoje – tai puikiai atspindi tiek savanoriškos, tiek priverstinės migracijos istoriją. Šiame žemėlapyje yra begalė istorijų: šią migraciją nulėmė karai, ekonominės katastrofos, badas, vergų prekybą ir kiti dideli istoriniai įvykiai.
Laukite tęsinio.