• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

25 beprotiškiausi moksliniai eksperimentai (II)

Smegenų kontrolė ir kalėjimo simuliacija

Mokslas yra suprantamas ir sveikintinas, kai, pavyzdžiui, kuriamos lazerinės technologijos, keliaujama į kosmosą etc., tačiau tiek seniau, tiek dabar kai kurie mokslininkai vykdo tokius eksperimentus, kad norisi tik paklausti, ką jie galvoja. Žinoma, jei esate mokslinės fantastikos gerbėjas, tikriausiai susižavėsite tam tikromis idėjomis. Tačiau būkite atsargus – suvokus, kad tai realybė, o ne fantazija, pasidaro bent jau nesmagu... List25.com siūlo pasidomėti 25 tokiais eksperimentais.

REKLAMA
REKLAMA

12. Lazerių bandymai

Galingų sprogmenų pritaikymo institucija Kalifornijoje šiek tiek užsimiršo eksperimentuodama su nauju, metalą lydančiu lazeriu ir raketa. Dėl tokio aplaidumo visuomenė išvyko aukščiau pateiktą nuotrauką.

REKLAMA

11. Nikolas Tesla

Nikolas Tesla padėjo išprotėjusiems mokslininkas tapti gerbiamiems. Jis buvo labai gabus mokslininkas, sukūręs Teslos ritę – didžiulį, žaibus sukeliantį transformatorių, kurį išpopuliarino mokslinės fantastikos filmai. N. Tesla taip pat garsėjo keistenybėmis, tokiomis kaip nešvarumų ir bakterijų fobija, nepakantumas apvalioms formoms, bjaurėjimasis perlų auskarais. Jis dievino balandžius ir nekentė nutukusių žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

10. LSD

1983 metais šveicarų mokslininkas daktaras Albertas Hofmannas sukūrė LSD. Po penkerių metų jis netyčia pirštų galiukais absorbavo nedidelę LSD dozę. Mokslininkas turėjo nustoti dirbti, nes jautėsi apsinuodijęs, apsvaigęs ir patyrė dvi valandas trukusias haliucinacijas. Po trijų dienų jis suvartojo 250 mikrogramų LSD – tai dešimt kartų didesnė dozė, nei leistina suvartoti žmogui, ir vėliau tikino, kad tai nutiko dėl apsiskaičiavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

9. Gyvūnų smegenų kontrolė

Jose’as Delgado’as 1963 metais išrado „stimoceiver“ – kompiuterinę mikroschemą, kontroliuojamą per atstumą ir skirtą elektros srove stimuliuoti skirtingas gyvūnų smegenų dalis. Mikroschema, kuri buvo įtaisoma į gyvūno kaukolę, galėjo sukelti įvairiausius rezultatus: nuo nevalingų galūnių judesių iki emocijų ir apetito kitimo. Teigiama, kad kartą taip netgi pavyko sustabdyti lekiantį iniršusį bulių.

REKLAMA

8. Skrandį naikinančių bakterijų gėrimas

Daktarai Robinas Warrenas ir Barry Marshallas sugebėjo izoliuoti Helicobacter pylori bakterijas, kurios sukelia opas, nors medicininė bendruomenė prieštaravo jų hipotezei ir sakė, kad pagrindiniai opų atsiradimą lemiantys veiksniai yra stresas, gyvenimo būdas ir mityba. Kad įrodytų savo tiesą, daktaras B. Marshallas išgėrė nemažą kiekį bakterijų, kurios buvo surinktos iš asmenų, turinčių opas, ir netrukus susirgo gastritu – jam pasireiškė visi įprastiniai su opomis siejami simptomai: pykinimas, vėmimas, etc. 2005 metais abu daktarai tapo Nobelio premijos laureatais.

REKLAMA

7. Siekis sunaikinti pasaulį

Thomas Midgley Jaunesnysis, mechanikas-inžinierius ir chemikas, ne tik atrado benziną su švinu (pagrindinis oro taršos šaltinis), bet ir kelis kitus produktus, kurie kelia gamtosaugininkams didžiulį galvos skausmą. Siekdamas įrodyti, kad sukurti produktai nėra labai kenksmingi (nekreipiant dėmesio į tai, kiek su jais dirbusių darbuotojų susirgo įvairiomis ligomis), jis plovė savo rankas benzinu ir kvėpavo dūmais 60 sekundžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. MK-Ultra

Daktaras Ewenas Cameronas tikėjo, kad atrado vaistą nuo šizofrenijos – ligonių smegenis tereikėjo perprogramuoti įdiegiant naujas mintis. Pagal sukurtą metodiką pacientai turėjo per ausines nuolat klausyti tos pačios pozityvios žinios. Nuo 1950-ųjų iki 1960-ųjų kai kurie nedidelių nusiskundimų turėję asmenys buvo rišami prie lovų, verčiami vartoti stiprius vaistus ir visą laiką klausytis besikartojančios žinios. Šiuo eksperimentu susižavėjo net CŽV, tačiau po kiek laiko buvo pastebėta, kad tyrimai neduoda norimų rezultatų, todėl programos finansavimas nutrauktas.

REKLAMA

5. Kutenimo profesorius

Psichologijos profesorius Clarence’as Leubas 1933 metais atliko eksperimentą siekdamas išsiaiškinti, ar juokas yra natūrali reakciją į kutenimą, ar to išmokstama iš kitų. Jis davė nurodymus niekam nesijuokti, kai kuteno savo naujagimį sūnų. Jis taip pat uždengdavo jo veidą kauke, kad niekas nematytų jo reakcijų. Po septynių mėnesių berniukas vos pakutentas tiesiog negalėdavo nustoti kvatoti. Jo jaunesnioji sesuo taip pat sureagavo po trejų metų. Išvada: juokas kutenant yra įgimta reakcija.

REKLAMA

4. Plačiai atmerktos akys

Ianas Oswaldas, psichiatras ir miego tyrėjas iš Edinburgho universiteto, siekė nustatyti, ar žmonės gali miegoti bet kokiomis sąlygomis. Taigi, 1960 metais jis priklijavo savanorių akių vokus lipnia juostele ir 50 centimetrų atstumu nuo jų padėjo žybsinčias šviesas. Taip pat jis surengė savanoriams elektros šoko sesiją ir garsios muzikos bandymą. Tačiau visi eksperimento dalyviai greitai užmigdavo – kai kurie netgi per 12 minučių. Jo išvada: reguliarus ir pasikartojantis stimulas leido dalyviams užsnūsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Pasibjaurėjimas

Carney Landis – psichologas, kuris siekė atrasti visiems būdingas veido išraiškas. Tam tikslui savanoriams jis pasiūlė atlikti daugybę testų. Padengę veidus suodžiais, kad geriau išryškėtų išraiškos, mokslininkas eksperimentų dalyvių prašė klausytis džiazo, pauostyti amoniaką ir atlikti kitas užduotis, kurios, jo manymu, galėjo sukelti tam tikras veido išraiškas. Galiausiai kiekvienas iš jų buvo įtikintas nukirsti galvą žiurkei… Eksperimento metu buvo padaryta be galo įdomių nuotraukų, tačiau nepavyko padaryti jokių jas apibendrinančių išvadų.

REKLAMA

2. Stanfordo kalėjimo eksperimentas

Phillipas Zimbardo’as ilgą laiką bandė suprasti, kodėl kalėjimai yra tokios žiaurios vietos, ir išsiaiškinti, ar tai lemia jo gyventojų savybės, ar pakankamos valdžios nebuvimas. Jis sugalvojo eksperimentą, kurio metu surinko jaunų, neteistų vyrų grupę ir liepė pusei jų vaidinti kalėjimo prižiūrėtojus, o kitai pusei – kalinius. Socialinės sąlygos prastėjo valandomis ir jau pirmą naktį „kaliniai“ surengė maištą prieš „prižiūrėtojus“, o pastarieji turėjo sumąstyti įvairių būdų, kaip pirmuosius nuraminti ir suvaldyti. Dėl naujų priemonių kaliniai atrodė palūžę, net pats mokslininkas ėmė jausti paranojišką baimę, kad „kaliniai“ nori jį nužudyti, ir iškvietė policiją. Per 6 dienas P. Zimbardo’as linksmus ir nerūpestingus studentus pavertė traumuotais kaliniais ir brutaliais prižiūrėtojais. Eksperimentas buvo nutrauktas.

REKLAMA

1. Žmogus kulka

Johnas Paulas Stappas buvo ne tik garsus chirurgas Antrojo pasaulinio karo metais, bet ir vykdė išskirtinės svarbos tyrimus apie staigaus greičio padidėjimo ir sumažėjimo poveikį žmogaus kūnui. Savo kūno ir sveikatos sąskaita jis išgelbėjo daugelio naikintuvų pilotų gyvybes. Naudodamasis raketa su keturias varikliais jis stabdydamas patyrė 35 kartus didesnę gravitacijos jėgą nei įprastinė, nors manyta, kad žmogus gali išgyventi tik 18 kartų didesnę gravitacijos jėgą. Pajudėjęs daugiau nei 1011 kilometrų per valandą greičiu jis tapo greičiausiai įsibėgėjusiu gyvu žmogumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų