• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgus amžius valdžioje įsitvirtinę asmenys siekė pašalinti savo politinius konkurentus. Daugiausia tokių pavyzdžių fiksuojama diktatūrinėse terpėse. Mūsų laikais galime sutikti ne vieną politinių susidorojimų atvejį. Pavyzdžiui, Rusijos valdžiai neįtikęs Michailas Chodorkovskis buvo ilgam laikui įkalintas po prieštaringai vertinamo teismo. Panaši istorija nutiko ir su buvusia Ukrainos ministre pirmininke Julija Tymošenko, kurią į kalėjimą pasiuntė jos politiniai konkurentai. Vis dėlto negalima taip kategoriškai teigti, kad minėtieji asmenys buvo visiškai nekalti. Tačiau galime aptikti pavyzdžių, kai kovotojai už taiką ir demokratiją buvo įkalinami, kankinami už tai, kad kovojo už žmogaus teises, demokratiją ir kitokius Vakarų pasaulyje universaliais laikomus principus. Siūlome pažvelgti į dešimt turbūt žymiausių dabarties ir praeities politinių kalinių.

REKLAMA
REKLAMA

Aung San Suu Kyi

Aung San Suu Kyi (nuotr. Balsas.lt)Aung San Suu Kyi (nuotr. Balsas.lt)

Mianmaro (anksčiau žinomo kaip Birma) demokratinio opozicijos judėjimo lyderė Aung San Suu Kyi, kuriai šiuo metu yra 65 metai, 1991-aisiais buvo apdovanota Nobelio taikos premija. Tuo metu ji buvo įkalinta namų arešto režimu. 1990-aisiais metais Suu Kyi, kuri yra nužudyto šalies išlaisvinimo herojaus generolo Aung Sano duktė, sugrįžo į Mianmarą, tapdama demokratijos aktyviste, ir jos partija dalyvavo rinkimuose. Ji surinko daugiau nei 80 procentų balsų, tačiau karinė chunta su tuo nesutiko.

REKLAMA

Opozicionierė buvo išlaisvinta tik 1995 metais, tačiau vėliau ją ir vėl suėmė. Jos partija, Nacionalinė Demokratijos Lyga, boikotavo šalies rinkimus, paskelbdama juos apgaule. Tačiau po balsavimo Aung San Suu Kyi netikėtai buvo paleista. Vis dėlto neaišku, kiek ji turės galimybių siekti demokratinių reformų šalyje, kontroliuojamoje autoritarinių generolų.

REKLAMA
REKLAMA

Suu Kyi pastangos yra vertinamos visame pasaulyje, todėl ją neretai pavadina viena iš žymiausių politinių kalinių. Jos tvirta pozicija žmogaus teisių srityje inspiravo grupę U2 sukurti dainą „Walk On“, o grupės lyderis Bono apie Suu Kyi yra teigęs: „Jos tylus proto balsas visą likusį pasaulį paverčia triukšmingu, išprotėjusiu; tai tarsi gailestingumo lašas teroro amžiuje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liu Xiaobo

Nobelio taikos premija skirta kinų disidentui Liu Xiaobo (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Nobelio taikos premija skirta kinų disidentui Liu Xiaobo (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

Nepaisant daugkartinių įspėjimų iš Kinijos valdžios, Nobelio premijos teikimo komitetas taiko 2010 metų taikos premiją skyrė įkalintam disidentui Liu Xiaobo – už jo ilgą nesmurtinę kovą už fundamentalias žmogaus teises Kinijoje.

REKLAMA

Xiaobo buvo nubaustas 11 metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad kritikavo Kinijos komunistinę valdžią plačiai paplitusioje peticijoje. Liu Xiaobo žmona atsiėmė apdovanojimą vyro vardu. JAV prezidentas Barackas Obama, ankstesnis Nobelio taikos premijos laureatas paragino Kiniją išlaisvinti disidentą.

REKLAMA

Nelsonas Mandela

N. Mandela šventė 92 metų gimtadienį (EPA-ELTA nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)N. Mandela šventė 92 metų gimtadienį (EPA-ELTA nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Po to, kai 1944 metais Nelsonas Mandela įstojo į Nacionalinį Afrikos Kongresą ir pradėjo dalyvauti pasipriešinime prieš baltųjų nacionalistų partijos vykdomą apartheidinę politiką, jis buvo nuteistas ir įkalintas. Iš pradžių Mandelai buvo skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau vėliau ji pakeista įkalinimu iki gyvos galvos, kai jį apkaltino žiauraus valstybės perversmo organizavimu. Iki pat 1982 metų Mandela buvo kalinamas pagarsėjusiame Robeno salos kalėjime, o vėliau perkeltas į Polsmuro kalėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant šio ilgamečio įkalinimo, Mandelos reputacija augo kartu su viso antiapartheido judėjimu. Jis buvo išlaisvintas tik 1990 metais ir iš karto tapo judėjimo lyderių, kuris jau 1994 metais iškovojo 62 procentus rinkėjų balsų. Mandela tapo pirmuoju šalies juodaodžiu prezidentu.

Mohandas Gandhis

M. Gandhi (nuotr. SCANPIX)M. Gandhi (nuotr. SCANPIX)

Mohandas Gandhis per ilgus pasipriešinimo metus buvo įkalintas daugybę kartų. Pirmąjį kartą – dar 1907 metais Pietų Afrikoje, kur jis kovojo prieš vietinių čiabuvių diskriminaciją. Sugrįžęs į Indiją, Gandhis buvo įkalintas keletą kartų už tai, kad priešinosi valdžiai ir kovojo už Indijos išlaisvinimą.

REKLAMA

Savo svajonės išsipildymo – Indijos nepriklausomybės – Gandhis pamatyti nespėjo. Jis buvo nužudytas likus vos šešiems mėnesiams iki šalies nepriklausomybės, iškovotos 1947 metais. Tačiau dėl savo nuopelnų Gandhis niekada nebus pamirštas.

REKLAMA

Martinas Lutheris Kingas jaunesnysis

M. Lutheris Kingas (nuotr. blogspot.com)M. Lutheris Kingas (nuotr. blogspot.com)

Vienas iš svarbiausių visų laikų kovotojų iž žmogaus teises Jungtinėse Valstijoe Martinas Liuteris Kingas jaunesnysis propagavo nesmurtinę kovą. Savo begaline kova prieš rasinę nelygybę Kingas buvo suimtas apie 30 kartų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kingas rėmėsi M. Gandhio mokymais ir dėl savo veiklos tapo tikrai ikona modernaus JAV liberalizmo istorijoje. 1964 metais jis buvo apdovanotas Nobelio taiko premija, tapdamas jauniausiu jos laureatu. 1968 metais jis buvo nušautas.

Andrejus Sacharovas

A. Sacharovas (nuotr. Balsas.lt)A. Sacharovas (nuotr. Balsas.lt)

Sovietų branduolinis fizikas, tapęs žmogaus teisių gynėju, buvo įkalintas savo paties šalyje, nepaisant milžiniškų ir itin svarbių pasiekimų. 1975 metais jam paskirta Nobelio taikos premija, tačiau jam nebuvo leista išvykti jos atsiimti. Po pasisakymu apie karą Afganistane iš Sacharovo buvo atimti visi apdovanojimai.

REKLAMA

1986 metais Michailas Gorbačiovas išlaisvino Sacharovą.

Vaclavas Havelas

Vaclavas Havelas (nuotr. SCANPIX)Vaclavas Havelas (nuotr. SCANPIX)

2011 metais iš gyvenimo pasitraukęs žymusis disidentas Vaclavas Havelas pirmą kartą buvo įkalintas dar už savo satyrą komunistų biurokratijos tematika ir veiklą per Prahos pavasarį 1968 metais. Išėjęs į laisvę, Havelas tapo revoliuciniu lyderiu ir pasipriešinimo sovietų valdžiai simboliu. Pirmasis Čekijos prezidentas ne kartą yra teigęs, kad ties air meilė privalo nugalėti melą ir neapykantą.

REKLAMA

Akbaras Ganjis

A. Ganjis (nuotr. blogspot.com)A. Ganjis (nuotr. blogspot.com)

Akbaras Ganjis, kontroversiškasis žurnalistas ir rašytojas, tapo politinio pasipriešinimo Irane simboliu. Jis buvo Revoliucijos sargų dalimi, tačiau pasitraukę, teigdamas, kad Irane iškyla politinis fašizmas ir tironija.

Ganjis pradėjo tirti paslaptingų žmogžudysčių seriją, išsiaiškindamas, kad už nusikaltimus yra atsakingi oficialūs pareigūnai. Po tokių kaltinimų Ganjis buvo suimtas ir įkalintas šešeriems metams. Būdamas įkalintas, Ganjis ir toliau rašė tekstus ir politinius manifestus, kuriuos sugebėjo perduoti iš kalėjimo, ragindamas Irane propaguoti demokratiją.

REKLAMA
REKLAMA

Benigno Aquino

Benigno Aguino'ui buvo lemta pasinerti į politiką. Jauniausiu visų laikų Filipinų senatoriumi jis tapo 34 metų amžiaus. Kai 1972 metais buvę jo politiniai priešininkai paskelbė karo padėtį, jis kartu su opozicijos lyderiais buvo įkalintas.

Po septynerių metų kalėjimo jis patyrė širdies smūgį, ir jam leido išvykti į JAV, kad būtų atlikta operacija. Po kelerių metų Aquino nusprendė grįžti į Filipinus ir tęsti savo kovą. Skrisdamas lėktuvu benigno sakė, kad visi kažkada turi mirti, ir jei jam lemta mirti nuo kulkos – tebūnie. Lipdamas iš lėktuvo Aquino buvo nušautas. Žinia apie incidentą inspiravo protestus ir revoliucinį judėjimą, kuris sugebėjo užbaigti dvidešimties metų diktatūrą.

Ho Chi Minhas

Ho Chi Minh (nuotr. Wikipedia)Ho Chi Minh (nuotr. Wikipedia)

Kai 1940-aisiais Ho Chi Minhas aplankė Kiniją, kur bandė gauti palaikymo iš nacionalistinės Chiang Kai Sheko vyriausybės savo kovai prieš prancūzų kolonialistus. Tačiau vietoje pagalbos Ho buvo įkalintas 18 mėnesių. Būdamas kalėjime, jis parašė savo žymiuosius „Užrašus iš kalėjimo“, melancholiškų eileraščių kolekciją, kuria ragino Kinijoje vykdyti revoliuciją. Vėliau Ho Chi Minho pastangomis buvo iš prancūzų vis dėlto buvo išlaisvintas Vietnamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų