Už savo pažiūras, nuomones, politinius veiksmus, antivyriausybinę ir kitokią veiklą jie buvo įkalinti. Nuo Korėjos disidento iki branduolinės fizikos mokslininko – kas jie? Žymiausi pasaulio politiniai kaliniai.
Daugelis šių žmonių paliko pakankamai prieštaringą pėdsaką pasaulio istorijoje. Vieniems – teroristai, kitiems – kovotojai už laisvę ir žmogaus teises.
10. Kim Dae–Jung
10 žymiausių politinių kalinių (foto)10 žymiausių politinių kalinių (foto) (nuotr. Wikipedia)
Buvusio Pietų Korėjos prezidento Kim Dae–Jungo kelias į politinę viršūnę nebuvo labai lengvas. Jaunystėje Dae–Jungas buvo kovotojas už demokratiją ir žmogaus teises, matydamas kaip valdžioje vienas po kito keičiasi diktatoriai.
Po to, kai jis kritikavo tuometinio diktatoriaus Parko naująjį įstatymą, pagal kurį prezidentui buvo suteiktos iš esmės neribotos galios, 1973 metais Dae–Jungas buvo pagrobtas tuometinės valdžios šnipų organizacijos agentų savo viešbučio kambaryje Tokijuje ir vos nenužudytas.
Tačiau per stebuklą išsigelbėjusio Dae–Jungo sėkmė truko neilgai. Jam buvo uždrausta dalyvauti politikoje, Galiausiai, jis buvo įkalintas. Po apkaltinimo konspiracija prieš valdžią Dae–Jungui buvo paskirta 20 metų kalėjimo.
Pasikeitus valdžiai, Dae–Jungas buvo išsiųstas iš šalies į JAV. Po ilgos „tremties“ sugrįžęs į Korėją, Dae–Jungas tapo opozicijos lyderiu, o vėliau ir Pietų Korėjos prezidentu.
Kim Dae–Jungas vadinamas „Azijos Nelsonu Mandela“. Už savo nuopelnus 2000 metais apdovanotas Nobelio taikos premija.
9. Wei Xiaobo
Nobelio taikos premija skirta kinų disidentui Liu Xiaobo (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)
2010 Nobelio taikos premijos laureatas kinas Wei Xiaobo šiuo metu yra įkalintas už savo veiklą žmogaus teisių srityje ir už Kinijos valdžios kritikavimą – Xiaobo reikalavo užbaigti vienpartinės komunistų partijos valdymo sistemos dominavimą.
Nobelio taikos premijos paskelbimo metu Wei Xiaobo jau buvo įkalintas, todėl premijos atsiimti negalėjo. Kinijos valdžia uždraudė Xiaobo paskirti kitą žmogų, kuris galėtų atsiimti prizą vietoje jo. Tai yra tik trečias Nobelio premijos istorijoje žmogus, kuriam premija buvo paskirta gavėjui esant kalėjime.
8. Xanana Gusmao
10 žymiausių politinių kalinių (foto) (nuotr. Wikipedia)
Kalbama, kad Xanana Gusmao yra Che Guevaros bei Nelsono Mandelos savybių junginys. Tai yra žmogus, savo pastangomis kovojęs dėl Rytų Timoro nepriklausomybės – iš pradžių nuo Portugalijos, o vėliau – nuo Indonezijos.
1992 Gusmao buvo suimtas ir apkaltintas nelegalių ginklų ir sprogmenų laikymu. Tačiau Gusmao pasiekė savo svarbiausią tikslą – pasaulio bendruomenė pagaliau atkreipė dėmesį į Rytų Timoro klausimą.
Jokie kankinimai ir tardymai nesugebėjo palaužti stiprios Gusmao asmenybės. Kai 1999 metais jis buvo paleistas, Rytų Timoras jau buvo pakeliui į nepriklausomybę.
7. Mordechai Vanunu
10 žymiausių politinių kalinių (foto) (nuotr. Wikipedia)
Mordechai buvo be jokių ceremonijų suimtas. Nieko nenustebino, kad jis buvo nuteistas 18 metų kalėjimo – 11 iš jų jis praleido vienutėje.
Už ką? Už tai, kad paviešino informaciją apie Izraelio branduolinę programą. Tai Vanunu, branduolinis technikas, padarė 1986 metais. Informaciją jis paviešino britų žiniasklaidai, teigdamas, kad yra masinio naikinimo ginklų priešininkas.
Vanunu teismas vyko už uždarų durų. Izraelyje iki šiol vadinamas išdaviku.
6. Vaclavas Havelas
Vaclavas Havelas (AFP/Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
„Jei tu nori, kad tavo spektakliai būtų atlikti taip, kaip tu juos parašei, tau reikia tapti prezidentu“. To negalėjo pasakyti niekas kitas, išskyrus Vaclavą Havelą. Buvęs dramaturgas tapo savo šalies scenarijaus autoriu.
1977 metais įvyko Prahos pavasaris. Havelas su kolegomis parašė žymųjį „Charter 77“ manifestą, kuris išgarsėjo visame pasaulyje. Havelas tapo opozicijos valdžiai lyderiu ir, suprantama, buvo suimtas.
1989 metų revoliucija suteikė galimybę Havelui, kuris tapo paskutiniuoju Čekoslovakijos ir pirmuoju Čekijos prezidentui. Būtent jis atvedė šalį į demokratinę santvarką.
5. Mahatma Gandhis
10 žymiausių politinių kalinių (foto) (nuotr. Wikipedia)
Mahatma Ghandis – žymusis politinis ir ideologinis Indijos lyderis tuo metu, kai Indija kovojo dėl savo nepriklausomybės. Būtent jis buvo nesmurtinio pasipriešinimo idėjos autorius. Ghandis įkvepė žmogaus teisių gynimo ir kovotojų už laisvę judėjimus visame pasaulyje.
Ghandis savo idėjas išbandė Pietų Afrikoje, kur ragino vietines bendruomenes kovoti už savo teises. Sugrįžęs į Indiją, jis perkelė savo idėjas į kur kas aukštesnį lygmenį. Gandhio iniciatyva buvo sumažintas skurdas, liberalizuotos religinės ir kitos žmogaus teisės. Galiausiai, Indija jo dėka sugebėjo išsikovoti nepriklausomybę.
Vis dėlto ši veikla turėjo ir savo priešininku. Gandhis buvo ne kartą sulaikytas, kankintas ir įkalintas – tiek Afrikoje, tiek ir Indijoje.
4. Bobby Sandsas
10 žymiausių politinių kalinių (foto) (nuotr. Wikipedia)
Invazija į britų konsulatą Gente, į Karalienę paleisti pilno kečupo balionai: tai tik keli Sandso paskatinti veiksmai.
Įkalintas Bobby Sandsas, 27 metų airis, mirė nuo bado. Šio protesto ir bado akcijos tikslas buvo tapti politiniu kaliniu – Sandsas siekė būtent tokio statuso. Vis dėlto Sandsas mirė po 66 dienų trukusio bado.
Tuometinė ministrė pirmininkė Margaret Thatcher vietoje užuojautos badaujančiam pavadino jį teroristu ir IRA grupuotės šalininku. Žiniasklaida šiam įvykiui skyrė ypatingai daug dėmesio. Visuomenė pasidalino į Sandso kritikus ir gerbėjus.
3. Andrejus Sacharovas
A. Sacharovas (nuotr. Balsas.lt)
Istoriją labai ilgai prisimins Andrejų Sacharovą. Šis rusas sukūrė vandenilio bombą, tačiau prisimenams bus ne tik dėl to. Jis taip pat buvo žymus kovotojas už žmogaus teises, disidentas ir politinis kalinys.
Kitas žymus disidentas ir rašytojas Aleksandras Solženicinas yra pasakęs, kad įvyko stebuklas, kai iš korumpuotos Sovietų Sąjungos valstybės inteligencijos iškilo tokia asmenybė.
Sacharovas papasakojo pasauliui apie situaciją SSRS, teigdamas, kad šaliai reikia demokratinių reformų, politinio ir ideologinio pliuralizmo, žmogaus teisių apsaugos.
Sacharovas buvo suimtas ir ištremtas, tačiau tai tik paskatino jo idėjų plitimą. Jis buvo apdovanotas Nobelio premija.
2. Aung San Suu Kyi
10 žymiausių politinių kalinių (foto) (nuotr. Wikipedia)
Nors Aung San Suu Kyi galutinis tikslas iki šiol vis dar nėra pasiektas, vis dėlto ši moteris verta pačios didžiausios paramos. Aung San Suu Kyi dešimtmečius kovojo už demokratiją Birmoje (dabartinis Mianmaras).
Birmos valdžios vadinama „teroriste“, ji buvo įkalinta nuo 1990 metų, tačiau žmonės pratęsė jos idėjų skleidimą. Vis dėlto pati Suu Kyi išbuvo įkalinta iki pat 2010 metų, kol galiausiai buvo paleista.
Tuo tarpu žmonės Mianmare ir toliau kovoja ir pamažu artėja prie savo tikslo. Šią savaitę Mianmaras paskelbė apie daugybės politinių kalinių paleidimą.
1. Nelsonas Mandela
Nelsonas Mandela („Scanpix“ nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Nuteistas ir įkalintas už sabotažą prieš vyriausybę, šis politinis lyderis ir kovotojas už žmonių teises buvo pavadintas per daug pavojingu vaikščioti Pietų Afrikos gatvėmis.
27 metus valdžia negalėjo atlaikyti jo reikalavimų dėl rasinės diskriminacijos panaikinimo. Būtent tiek jis išbuvo įkalintas.
1990 metais Nelsonas Mandela išėjo iš kalėjimo. Šimtai tūkstančių pasitiko savo išgelbėtoją. Mandela nenuvylė juo tikėjusių žmonių.
Mandela yra gavęs apie 250 įvairiausių apdovanojimų, tapr kurių yra Nobelio taikos premija.