Po Libijos diktatoriaus Muammaro Gaddafio egzekucijos lyderių, kuriuos ištiko kraupus likimas, sąrašas neišvengiamai ir vėl „praturtėjo“. Tad internetinis puslapis „Listverse.com“ nusprendė pateikti naujai sudarytą sąrašą, į kurį įtrauktos iki tol neaprašytos žymių šiuolaikinių lyderių mirties aplinkybės. Pažymėtina, kad ne visi sąraše pateikiami žmonės laikytini žiauriais ar despotiškais lyderiais – į sąrašą įtraukti visi reikšmingi lyderiai, nevertinant jų gyvenimo ir veiklos pasiekimų negatyvumo ar pozityvumo. Antra, į šį sąrašą pateko ne vien išimtinai politiniai lyderiai. Taigi jame sutiksite ne vien valstybių vadovus, bet ir kitus ryškesnius visuomeninius veikėjus. Be to, į sąrašą patenka ir lyderių artimųjų žūčių istorijos. Galiausiai pats sąrašas yra sudarytas remiantis chronologiniu principu, tad asmenų numeracija šiuo atveju nereiškia jų mirčių „kraupumo“ reitingavimo.
10. Maximilianas I (1832 liepos 6 – 1867 birželio 19)
Maksimilanas I (nuotr. Wikipedia)
Gimęs ir augęs Austrijoje, Maximilianas I trejus metus buvo Meksikos prezidentu. Jo režimo stabilumą labiausiai palaikė tai, jog Maximilianas I buvo remiamas Prancūzijos kariuomenės, kuri tuo metu buvo dislokuota regione. Visgi pasibaigus JAV Pilietiniam karui, prancūzai iš žemyno ėmė trauktis ir Maximiliamo pozicijos pradėjo svyruoti. Nepaisant to, jog nemaža dalis europiečių rojalistų (tarp kurių buvo ir Victoras Hugo bei Giuseppe Garibaldis) primygtinai maldavo paleisti Maximilianą gyvą, bet jo priešininkai nepasigailėjo austro. Maximilianas I buvo sušaudytas, o gana kraupi jo lavono nuotrauka tapo simboliu to, kaip avantiūristiškai prancūzai austrą mėgino paversti Meksikos imperatoriumi.
9. Malcolmas X (1925 gegužės 19 – 1965 vasario 21)
Malcolmas X (nuotr. Wikipedia)
Ryžtingas kovotojas už pilietines teises Malcolmas X buvo įkvepiantis JAV juodaodžių teisių gynėjas. Malcolmo X autobiografija puikiai atskleidžia šio vyro pasaulėžiūrą ir drąsią kovą už juodaodžių teises. Nepaisant savo pasišventimo kovai už lygias teises, o greičiausiai būtent dėl to, Malcolmas X 1965 metais buvo nušautas.
8. Robertas Francis Kennedy (1925 lapkričio 20 – 1968 birželio 6)
R. Kennedy (nuotr. Wikipedia)
Robertas Kennedy nuo 1965 iki 1968 metų buvo demokratų senatorius. Politiko likimas susiklostė taip pat tragiškai, kaip ir jo brolio Johno F. Kennedy. R. Kennedy buvo nušautas jordaniečio Sirhan Sirhano. Oficialiai teigta, jog jordanietis taip išreiškė nepasitenkinimą R. Kennedy parama Izraeliui. Žydų ir palestiniečių konfliktas dar ir dabar išlieka viena iš opiausių tarptautinių santykių problemų, o R. Kennedy nužudymas parodo, kokių žiaurių pasekmių šis konfliktas gali turėti žmonėms, tiesiogiai netgi nesusijusiems su žydų ir palestiniečių nesantaika.
7. Robertas Buddas Dwyeris (1939 lapkričio 21 – 1987 sausio 22)
R. Dwyeris (nuotr. Wikipedia)
Dwyeris visą savo gyvenimą pasižymėjo aktyvia politine veikla. Vyriškis buvo Pensilvanijos valstijos Atstovų Rūmų deputatas, Pensilvanijos valstijos Senato narys bei Pensilvanijos valstijos iždininkas. Vėliau Respublikonų partijos nariui Dwyeriui buvo pareikšti kaltinimai dėl kyšininkavimo. Tuomet vyrui grėsė maksimali bausmė – 55 metai nelaisvės ir 300000 dolerių bauda. Visgi vykstant teismo procesui, Dwyeris viešai nusišovė. Tragiška Dwyerio gyvenimo istorija yra pasakojama 2010 metų dokumentiniame filme „Honest Man: The Life of R. Budd Dwyer“.
6. Elena Ceausescu (1916 sausio 7 – 1989 gruodžio 25)
Elena Ceausescu (nuotr. istverse.files.wordpress.com) (nuotr. Gamintojo)
Elena Ceausescu nuo 1980 iki 1989 gruodžio užėmė Rumunijos vicepremjero postą, o viešumoje taip pat buvo žinoma kaip „tautos motina“. Septintajame dešimtmetyje moteris baigė Bukarešto Cheminių Tyrimų Institutą ir įgijo chemijos mokslų daktaro laipsnį. E. Ceausescu susilaukė tokio paties likimo kaip ir jos vyras, Rumunijos komunistų partijos vadovas ir šalies lyderis Nicolae Ceausescu – sutuoktiniams už nusikaltimus Rumunijos tautai buvo įvykdyta mirties bausmė.
5. Tupacas Amaru Shakuras (1971 birželio 16 – 1996 rugsėjo 13)
Tupacas įamžintas ant sienos (nuotr. SCANPIX)
Tupacas buvo JAV reperis ir muzikos prodiuseris. Paleistas iš kalėjimo, jis 1995 metais įkūrė „Outlawz“ grupuotę. Šio klano nariai sau prisiskyrė žymių arba liūdnai pagarsėjusių politinių lyderių ir mąstytojų vardus. Pats Shakuras savo naująją pravardę susigalvojo pagal Niccolo Machiavelli pavardę. Kiti klano nariai pasivadino, pritaikydami sau Napoleono Bonaparto, Benito Mussolini, Idi Amino, Fidelio Castro, Saddamo Husseino ar Muammaro Gaddafio pavardes. Tupacas buvo mirtinai pašautas į krūtinę, rankas ir šlaunį. Manoma, kad Tupaco mirtis greičiausiai žymėjo paaštrėjusią priešpriešą tarp JAV reperių klanų iš Rytų ir Vakarų pakrančių. Praėjus mažiau nei metams po Tupaco mirties buvo nušautas kitas žymus JAV reperis Notorious B.I.G.
4. Uday Saddamas Husseinas (1964 birželio 18 – 2003 liepos 22)
Uday Husseinas (nuotr. Wikipedia)
Uday Saddamas Husseinas buvo vyriausiasis Irako diktatoriaus Saddamo Husseino sūnus ir vadovavo šalies Olimpiniam Komitetui. Teigiama, kad Uday valia Irako sportininkai dažnai būdavo žiauriai kankinami ir kalinami. Uday taip pat numirė ne sava mirtimi – vyriškis, kaip ir jo jaunesnis brolis, buvo mirtinai sužalotas per susišaudymą su JAV karinėmis pajėgomis. Internete kaipmat pasklido kraupios Uday Husseino lavono nuotraukos.
3. Saddamas Husseinas (1937 balandžio 28 – 2006 gruodžio 30)
Sadamas Huseinas (nuotr. SCANPIX)
Nuo 1979 iki 2003 Saddamas Husseinas ėjo Irako prezidento pareigas. Per savo ilgą kadenciją Husseinas sugebėjo įsivelti į porą visiškai nesėkmingų karų: pirmąjį pralaimėjo, bandydamas užimti Kuzestaną, antrąjį – mėgindamas aneksuoti Kuveitą. O trečiasis karas Husseinui pasirodė besąs lemiamas. Čia, kaip ir karo su Kuveitu metu, lemiamą vaidmenį suvaidino užsienio sąjungininkų pajėgos. Tik šį kartą tai nebebuvo vien karinis Irako pralaimėjimas – sąjungininkų veiksmai žymėjo Husseino eros pabaigą. Irako diktatorius buvo sučiuptas, nuteistas ir 2006 metais pakartas.
2. Muammaras Gaddafis (1942 birželis – 2011 spalio 20)
M. Gaddafis: žmogus–kostiumas (nuotr. Alloverpress.ee)
Faktiškai Muammaras Gaddafis Libijai vadovavo nuo pat 1969 iki 2011 metų. Ekstravagantiškasis Libijos lyderis savo laiku buvo tituluojamas „Afrikos karalių karaliumi“, o tam pritarė ir daugiau nei 200 Afrikos karališkųjų šeimų atstovų ir paprastų Juodojo žemyno lyderių. Be monarchistinių ambicijų, M. Gaddafis pasižymėjo ir kitais grandioziniais planais bei teritorinėmis pretenzijomis savo kaimyninių valstybių atžvilgiu. Visgi prasidėjęs pilietinis karas sujaukė M. Gaddafio planus. Bet skirtingai nei kiti prastos reputacijos diktatoriai, M. Gaddafis iš savo šalies nepabėgo ir prieš sukilėlių pajėgas mėgino atsilaikyti iki pat paskutinės akimirkos. Visgi galiausiai M. Gaddafis buvo sučiuptas - diktatoriui Libijos sukilėliai surengė brutalią egzekuciją.
1. Mutassimas Billahas Gaddafis (1977 lapkričio 23 – 2011 spalio 20)
Motassimas Gaddafis (nuotr. SCANPIX)
Mutassimas Billahas Gaddafis buvo Libijos armijos papulkininkis bei Libijos nacionalinio saugumo patarėjas. Mutassimas, kaip ir jo tėvas Muammaras, buvo sulaikyti, vykstant Libijos pilietiniam karui. Mūšio Sirto mieste metu Mutassimas buvo sugautas gyvas, bet, kaip parodė vėlesnė vaizdo medžiaga, vyriškis mirė dėl kovos metu patirtų rimtų sužeidimų arba buvo sąmoningai nužudytas sukilėlių.
Taip pat skaitykite: