Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas J.Karosas mano, kad Lietuva jau tokia turtinga, kad įsigytų reprezentacinį lėktuvą.
Idėją įsigyti svarbiausiems valdžios vyrams skraidinti skirtą orlaivį palaimino Seimo Užsienio reikalų komitetas. Po Susisiekimo ministerijos parengtos galimybių studijos savo žodį tars ir Vyriausybė, praneša „Lietuvos žinios“.
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas J.Karosas, pasak dienraščio, mano, kad Lietuva jau tokia turtinga, kad įsigytų reprezentacinį lėktuvą.
Prezidento Valdo Adamkaus noras į užsienio keliones skraidyti Lietuvos trispalve papuoštu lėktuvu jau kitąmet gali tapti realybe. Vakar Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) nusprendė rekomenduoti Vyriausybei įsigyti lėktuvą aukščiausių valstybės asmenų kelionėms. Tokias galimybes šiuo metu nagrinėja Susisiekimo ministerija. Surinktą informaciją ji jau artimiausiu metu ketina pateikti Seimui ir Vyriausybei. Galutinį sprendimą dėl reprezentacinio lėktuvo priims ministrai.
Penki variantai
Susisiekimo ministerija renka informaciją apie galimus lėktuvo įsigijimo būdus. Šiuo metu svarstomi 5 variantai - paprasta nuoma, nuoma su lėktuvo įgula, ilgalaikė nuoma, išperkamoji nuoma ir pirkimas.
Ministerija dar neskaičiavo, kiek kainuotų įsigyti vyriausybinį lėktuvą. Tačiau specialistai teigia, kad šalies biudžetą toks pirkinys patuštintų maždaug 50-60 mln. litų.
Susisiekimo ministerijos sekretorė Liudmila Zumerienė Seimo URK nariams sakė, kad orlaivio kaina priklauso nuo daugelio techninių dalykų. Ją esą lemia tai, kokį atstumą lėktuvas gali nuskristi nepapildytas degalų atsargų. Kur kas brangesni tie laineriai, kurie pasiekia didesnį greitį ir į kuriuos telpa daugiau keleivių. Pasak L.Zumerienės, jei valdžia nuspręstų pirkti lėktuvą, reikėtų atsižvelgti ir į tai, kokių tipų orlaivius valdo mūsų šalies pilotai. Jei pirktume lėktuvą, kurio lietuviai pilotuoti nemoka, reikėtų numatyti ir papildomų išlaidų specialistams mokyti.
Nusipirkus pigesnį, tačiau paprastesnį civilinį lėktuvą, reikėtų pertvarkyti jo saloną, įrengti darbo ir poilsio vietas svarbiausiems valstybės žmonėms - prezidentui, Seimo pirmininkui ir premjerui.
Lėktuvas - skolon
Seimo URK siūlo Vyriausybei pirkti orlaivį, o ne jį nuomotis. Komiteto nuomone, įsigyti lėktuvą apsimokėtų labiau, nei nuolat už jį mokėti nuomą. Pasak parlamentarų, bene patogiausias būdas - pirkti orlaivį išsimokėtinai. Tai esą nebūtų didelė finansinė našta šalies biudžetui.
Seimo nariai pabrėžė, kad valstybinės reikšmės pirkiniui nereikėtų šykštėti pinigų. Seimo URK pirmininkas Justinas Karosas prisiminė dešimtmečio senumo istoriją apie Vyriausybės įsigytą prastos kokybės lėktuvą "Jetstar". Orlaivis nepateisino lūkesčių, nes nuolat gedo. Galiausiai pirmasis vyriausybinis lėktuvas buvo parduotas už gerokai mažesnę kainą, nei buvo įsigytas. "Lietuvos valstybė jau ne ta, kai pirkome "Jetstar". Dabar mūsų ekonominė galia didesnė. Jeigu galime nupirkti tris karinius lėktuvus, galime įsigyti vieną ir VIP skrydžiams", - įsitikinęs J.Karosas.
Kad svarbiems vizitams reikia sudaryti normalias sąlygas, yra sakęs ir prezidentas Valdas Adamkus.