Prieš sėdant prie stalo – verta žinoti
Iki švenčių likus savaitei ar kelioms dienoms jokiu būdu nebadaukite, o laikykitės Jums įprasto mitybos režimo. Atsisėdę prie gardaus vašių stalo kamuojant alkiui net nepajusite, kaip per trumpą laiką suvalgysite didelį kiekį maisto ir, žinoma, persivalgysite. Taip pat stenkitės vartoti kuo mažiau padažų ir kuo daugiau šviežių daržovių, ragaukite visko po truputį, maistą gerai sukramtykite ir neskubėkite. Be to, prieš sėdant vakarieniauti išgerkite puodelį arbatos, taip skrandis iš dalies prisipildys ir greičiau pasijusite sotūs.
„Taip pat labai svarbu nepamiršti vartoti daug skysčių. Tarp valgymų patariu gerti daug vandens. Jei gerti norisi ir valgio metu, geriausia užsigerti arbata arba šiltu vandeniu, kadangi šaltas vanduo stabdo virškinimą. Be to, būtina atsiminti, kad sultys nėra gėrimas, tai – maistas, turintis nemažai kalorijų, tad jas gerti vietoj vandens ar arbatos nepatartina“, – pasakoja V. Kurpienė.
Ko griebtis neišvengus persivalgymo?
Jei visgi minėtų taisyklių nesilaikėte, neatsispyrėte gardžių valgių pagundai ir neišvengėte persivalgymo, jokiu būdu nesigriebkite drastiškų dietų, jos dar niekam nesuteikė teigiamų rezultatų.
„Neišvengus šventinio persivalgymo pradėkite vėl įprastai maitintis ir po dienos ar dviejų pasidarykite iškrovos dieną. Tai nereiškia, kad tą dieną privalote visiškai atsisakyti maisto. Išsivirkite 180-200g. savo mėgstamų kruopų: grikių, avižų, perlinių kruopų ir per penkis kartus kas kelias valandas jas suvalgykite. Po iškrovos dienos toliau laikykitės įprasto mitybos režimo ir nesilaikykite drastiškų dietų, nes puolant nuo vieno kraštutinumo prie kito tik pakenksite savo organizmui“, – sako mitybos specialistė.
Idėjos ir patarimai vaišių stalui
Šventinis lietuvių vaišių stalas dažnai nukrautas riebiais patiekalais, o šviežių daržovių ant jo ne tiek ir daug.
„Per šventes tikrai nevalgau vien tik šviežių daržovių, nevengiu pavalgyti sočiai ir skaniai. Visgi, prie sočių patiekalų raginu nepamiršti ir daržovių, todėl dalinuosi salotų receptais, kurie puikiai tiks Jūsų šventiniam stalui“, – sako Vaida Kurpienė.
Raugintų kopūstų ir šviežių burokėlių salotos
Reikės. 150 g raugintų kopūstų, šviežio burokėlio, svogūno, 10 g petražolių,10 g šalto spaudimo aliejus.
Paruošimas.
1. Nuskutame šviežio (nevirto) burokėlio gumbą ir sutarkuojame burokine tarka.
2. Sumaišome su raugintais kopūstais.
3. Galite smulkiau sukapoti svogūną (raudoną ar Šaloto- jie švelnesnio skonio) ir įberti į daržoves. Jei valgysite šias salotos su mėsa ar žuvimi – garnyras pagamintas:). Jei valgote pietums su karštomis bulvėmis – pasiskaninkite šaukštu šalto spaudimo aliejaus: linų sėmenų, alyvuogių ar kokio kito.
Švieži burokėliai su baltais svogūnais ir šviežiomis petražolėmis
Reikės. 250g burokėlių, 20 g svogūno, 0.5g druskos, 0.2 g juodųjų pipirų, 10g „Dijon“ garstyčių, 10g alyvuogių aliejaus, 10g raudono vyno acto, 10g petražolių.
Paruošimas. 1. Nulupti burokėlius ir svogūnus. Burokėlius sutarkuoti burokine tarka, o svogūną smulkiai supjaustyti. 2. Salotinėje burokėlius ir svogūnus sumaišyti kartu su druska, pipirais, garstyčiomis, actu bei aliejumi. Apibarstyti smulkintom petražolėm ir patiekti.
Skanaus!