Kaip pranešė VUL Santaros klinikų direktorė valdymui Jolita Jakutienė, Vilniaus regione, t. y. Vilniaus ir Alytaus apskrityse, yra gydomi 540 pacientų, iš jų 52 – reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose.
„Daugiausiai pacientų gydoma ir didžiausias lovų užimtumas yra Vilniaus mieste. Bendras užimtumas regione yra 92 proc., aktyvaus gydymo lovų Vilniaus mieste likę po kelias kovidines lovas. Tai šiuo metu yra atidarinėjami nauji skyriai ir rengiamos lovos kovidiniams pacientams.
Iš kažkur tos lovos ir personalas atsirasti negali, Santaros klinikose yra sustabdyta planinė hospitalizacija terapinio pobūdžio pacientams, gydome ir priimame tik skubius pacientus. Lygiai tokia pati situacija Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje – teikiama tik skubi pagalba“, – pasakojo ji.
Kaip nurodė direktorė valdymui, atraminės Elektrėnų ligoninė yra užpildyta 100 proc., Molėtų – 100 proc., kitą savaitę kovidinis skyrius atidaromas ir Trakų ligoninėje tokiu būdu mažinant lovų skaičių nekovidiniams pacientams.
„Jau šiuo metu Trakų ligoninė, besirengdama atidaryti COVID-19 skyrių, jau negali priimti pacientų srauto ir aplinkinių regionų, taigi esame informavę kitas regiono gydymo įstaigos, kad jos pagelbėtų“, – sakė J. Jakutienė.
Reanimacijose – tik labai sunkūs pacientai
Kaip nurodė ji, reanimacijose šiuo metu guli tik labai sunkūs pacientai.
„Šiuo meti reanimacijos skyriuose guli tik labai sunkūs pacientai, t. y. dirbtinai ventiliuojami. Tie, kuriems galima pritaikyti didelės deguonies tėkmės terapiją, jie guli tarpiniuose mūsų vadinamuose skyriuose, kuriuos esame įrengę – tai yra intensyvi terapija.
Reanimacijose guli tik labai sunkūs, iš Santaros klinikose gulinčių tokių 33 pacientų 5 yra prijungta EKMO, dar kitaip vadinamas dirbtinis plautis. Tai yra jau visos Lietuvos pacientams – EKMO yra prijungtas ir Panevėžio, ir Klaipėdos savivaldybės, t. y. patys sunkiausi pacientai“, – sakė J. Jakutienė.
Anot jos, dauguma pacientų yra neskiepyti. Deja, sulaukiama ir itin jaunų pacientų. „Pacientų amžius svyruoja nuo 30-ies metų“, – pridūrė J. Jakutienė.
Santaros klinikų direktorė valdymui taip pat patvirtino, kad išaugo COVID-19 sergančių vaikų srautas.
„Šiuo metu yra pilnas kovidinis vaikų skyrius, t. y. 10 pacientų, jau atidarėme papildomas kovidines lovas, skirtas vaikams. Reanimacijoje išlieka tas pats – gydomas vienas COVID-19 sergantis vaikas“, – informavo ji.
Daugiau pacientų reikia skubios pagalbos
Paprašyta palyginti situaciją su pernykšte, ligoninės atstovė pažymėjo, kad šiuo metu yra labai didelis kiekis pacientų, kurie neserga COVID-19 liga, bet jiems pagalbą taip pat reikia teikti neatidėliojant.
„Praeitos bangos metu šita pagalba buvo sustabdyta, daugelis pacientų patys nesikreipė, dabar turime to proceso išdavas, kad yra daugybė pacientų, kurie neserga COVID-19 liga ir jiems taip pat reikia gydymo „čia ir dabar“. O mes esame toliau priversti didinti COVID-19 lovas ir tos pagalbos teikimas yra apsunkintas“, – konstatavo J. Jakutienė.
Naudodamasi proga ji kartu paragino žmones neprarasti budrumo ir prisiminti, kad pandemija nesibaigė.
„Atvejų skaičius auga, mūsų visuomenė to, matyt, nenori įsisąmoninti, kad jei atvejų skaičius auga, didėja hospitalizuojamų pacientų skaičius, mažėja galimybės gauti medicinines paslaugas ne COVID-19 pacientams.
Tad norėtume atkreipti dėmesį ir imtis visų priemonių dėl skiepijimosi, kaukių dėvėjimo, nesibūriavimo, kad kuo labiau galėtume teikti ir kitas paslaugas, o netapti vien kovidinėmis ligoninėmis“, – pabrėžė ligoninės direktorė valdymui.
Draudžia lankyti pacientus
Dėl blogėjančios epidemiologinės situacijos Santaros klinikose jau nuo ketvirtadienio laikinai pakeista pacientų lankymo tvarka. Leidžiama lankyti tik terminalinės sveikatos būklės pacientus. Siuntų perdavimo tvarka pacientams nesikeičia.
Praėjusią parą nustatyti 2736 nauji COVID-19 atvejai, mirė 15 žmonių, penktadienį pranešė Statistikos departamentas. Tarp mirusiųjų nuo COVID-19 buvo nepaskiepyta arba paskiepyta nepilnai devyni žmonės.
Praėjusią parą daugiausiai mirčių fiksuota 80–89 metų amžiaus grupėje – aštuonios. Penki žmonės mirė 70–79, vienas – 60–69, o dar vienas – 20–29 metų amžiaus grupėse. Pilnai paskiepyti iš jų buvo šeši: trys žmonės 70–79, du – 80–89 ir vienas – 60–69 metų amžiaus grupėse.
Šalyje praėjusią parą atlikta 17,1 tūkst. molekulinių (PGR) ir 9,4 tūkst. antigeno tyrimų dėl įtariamo koronaviruso.
Tuo metu 14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų toliau kyla ir jau pasiekė 1068,9 atvejo. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis ūgtelėjo iki 11,7 procento.
Ligoninėse – jau 1571 COVID-19 pacientas
Ligoninėse šiuo metu gydomas 1571 COVID-19 sergantis žmogus – šešiomis dešimtimis daugiau nei ankstesnę parą, 159 iš jų – reanimacijoje.
Praėjusią parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyti 169 žmonės – keliolika mažiau nei ankstesnę parą. Pastarąją savaitę kasdien tokių žmonių buvo apie pusantro šimto.
103 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, deguonis papildomai tiekiamas 1,3 tūkst. žmonių.
Per pandemijos piką šių metų sausį pacientų skaičius ligoninėse buvo pasiekęs 2,6 tūkst., dėl to teko reguliariai mažinti kitų medicinos paslaugų prieinamumą.
Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 363,6 tūkst. žmonių, iš jų tebeserga 25,4 tūkstančiai – tūkstančiu daugiau nei ankstesnę parą.
Nuo COVID-19 ligos iki šiol iš viso Lietuvoje mirė 5376 žmonės.