• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš lietuviško futbolo duoną valgantys brazilai Andrezinho ir L. Iparraguirre pritaria protestams prieš pasaulio futbolo čempionatą jų šalyje Šiandien Brazilijoje prasidės daugiau nei mėnesį truksiantis pasaulio futbolo čempionatas. 32 futbolo rinktinės iki liepos 13 d. išsiaiškins stipriausią iš stipriausių.

REKLAMA
REKLAMA

Nors apie brazilų meilę futbolui per visą pasaulį sklando legendos ir, atrodytų, kad ji yra labiausiau nusipelniusi rengti pasaulio pirmenybes, kas ketverius metus vykstanti sporto šventė toje šalyje sulaukė daug priešpriešos. Skamba keistai, bet futbolu pamišusi Brazilija sukilo prieš futbolą.

REKLAMA

Daugiatūkstantinės protesto demonstracijos, streikai, kitos akcijos, nukreiptos prieš tarptautinių sporto renginių organizavimą Brazilijos įsiplieskė jau pernai prieš ir per Konfederacijų taurės turnyrą. Šiemet tūkstančiai brazilų protestuoja prieš šalies sumokėta kainą ruošiantis pasaulio pirmenybėms ir po dviejų metų Rio de Žaneire vyksiančioms olimpinėms žaidynėms.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies valdžia kritikuojama, kad švaisto pinigus, kuriuos galėtų panaudoti gerinti šalies medicinos paslaugų, švietimo sistemas, kitoms socialinėms reikmėms. Ir pasaulio čempionatas ir olimpiada turėtų šaliai atsieiti po keliolika milijardų JAV dolerių.

200 milijonų gyventojų turinčioje augančios ekonomikos šalyje yra didelė socialinė atskirtis. Nemaža didmiesčių gyventojų dalis gyvena lūšnynuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, anot žiniasklaidos, „prieš futbolą“ sukilo daugiausia ne skurdžiausiai gyvenantys, o viduriniosios klasės brazilai.

Palaiko protestuotojus

Iš lietuviško futbolo duoną valgantys brazilai Andrezinho ir Leonardo Iparraguirre tikino taip pat pritariantys protestuotojams.

„Mano šalies žmonės yra teisūs. Pavyzdžiui, ligoninės. Aš galiu jums pasakyti, kad Brazilijos ligoninės yra blogiausios pasaulyje. Nebent tu turi pakankamai pinigų privačiam gydymui ir gali patekti į gerą privačią ligoninę. Brazilijoje gyvenimas iš tiesų yra nelengvas. O pasaulio čempionatas kai kainuos milijardus. Tiksliai nežinau kiek, bet vis vien išlaidos bus skaičiuojamos milijardais. Jie bus išleisti naujiems stadionams, o ne ligoninėms, ne mokykloms. O jos Brazilijai yra reikalingesnės negu stadionai“, - kalbėjo Vilniaus „Žalgirio“ saugas Andrezinho.

REKLAMA

„Mano nuomone mūsų šaliai labiausiai reikia investicijų į išsilavinimą ir į mediciną. Aš palaikau protestuotojus ir nemanau, kad šiuo metu Brazilijai yra būtinas pasaulio čempionatas ir kad jis turėtų būti prioritetas“, - antrino žalgiriečiui Panevėžio „Ekrano“ fizinio pasirengimo treneris L. Iparraguirre.

Įvairiuose Brazilijos miestuose pasaulio čempionatui renovuota 12 stadionų, kuriuose vyks didžiausio futbolo įvykio rungtynės.

REKLAMA

Žalgirietis buvo ne toks radikalus. Jis tiesiogiai nepareiškė, kad Brazilijai pasaulio pirmenybės nereikalingos.

„Nekalbu, ar pasaulio čempionatas yra būtinas, ar ne. Bet mūsų šalis turėtų daugiau pinigų skirti mokykloms ir ligoninėms negu stadionams. Taip, mes esame futbolo šalis, todėl visi žmonės laukia pasaulio čempionato, bet protestai jam ruošiantis arba vykstant yra geriausias momentas atkreipti dėmesį. Atkreipti prezidentės dėmesį, kitų valdžios žmonių į socialines problemas. Naujų stadionų statyba - tai Brazilijos valdžia įsipareigojo FIFA dar prieš aštuonerius metus, kai buvo nuspręsta 2014-ųjų pasaulio čempionatą rengti šioje šalyje, labiausiai ir erzina brazilus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvieną kartą mūsų prezidentė, mūsų politikai sako: „Mes neturime pinigų, negalime jų paskirti mokyklai“. Ir staiga – mes tampame pasaulio čempionato šeimininkais ir mums reikia pastatyti 16 stadionų, kuriems reikalingos didžiulės išlaidos. Ir politikai sako – gerai, mes tą padarysim. O žmonės juk nėra kvailiai, jie supranta, kad vietoj stadiono galėjo būti mokykla“, - teisino protestuotojus Andrezinho.

REKLAMA

Prieš 64 metus buvo geriau

Brazilijoje pasaulio pirmenybės vyks antrą sykį. Pirmą kartą jos šioje šalyje buvo žaidžiamos 1950-aisiais.

Tais laikais čempionatas Brazilijoje visų gyventojų buvo priimtas kaip šventė ir, suprantama, be jokio pasipriešinimo. „Tais laikais viskas buvo gerai, nes mūsų įstaigos dirbo kur kas geriau. Tais laikais Brazilijoje buvo puikios ligoninės. Medicinos paslaugos Brazilijoje tada buvo vienos kokybiškiausių pasaulyje ir mūsų mokyklos buvo geros. Dabar mūsų mokyklos, mūsų švietimas yra apverktinoje padėtyje. Mokytojai negauna gerų atlyginimų, jie nėra saugūs darbe. Taip pat būtina pagerinti policijos darbą“, - aiškino L. Iparraguirre.

REKLAMA

Pats jis sakėsi susidūręs su braziliška sveikatos apsaugos sistemos tvarka.

„Žmonėms, kurie neturi daug pinigų, sukurta sveikatos apsaugos sistema SUS. Jiems nereikia mokėti einant pas gydytojus. Bet jeigu tau reikia ko nors labiau specifinio, tada susiduri su sistemos problemomis. Man reikėjo pasitikrinti akis, kad nustatyti kokio stiprumo akinius pirkti. Sužinojau, kad to Ir priėmimo pas okulistą man reikėtų laukti du-tris mėnesius“, - kalbėjo „Ekrano“ fizinio pasirengimo treneris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant visų protestų, pasaulio pirmenybės startuos. Ir tie brazilai, kuriems nepakako pinigų nusipirkti brangų bilietą į naujai pastatytą 48 tūkst. vietų „Arena di Sao Paulo“, kurie gyvena kituose miestuose ar net šalyse, kaip Andrezinho ir L. Iparraguirre, net ir protestuotojai prilips prie televizorių, kadangi susitiks Brazilijos ir Kroatijos rinktinės.

Ingvaras Butautas, sportas.info

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų