Šiuolaikiniame krepšinyje viena svarbiausių žaidėjų aprangos detalių neabejotinai yra sportiniai bateliai. Skirtingas pozicijas aikštelėje užimantys krepšininkai turėtų atkreipti dėmesį į jiems aktualiausias avalynės savybes. Specialistų ir krepšininkų teigimu, išsirinkti tinkamus sportinius batelius visai nesudėtinga – tereikia įsidėmėti kelias pagrindines taisykles.
Kauno „Žalgirio“ fizinio parengimo treneris Justinas Grainys sako, jog patogūs sportiniai bateliai yra svarbus faktorius, lemiantis krepšininkų rezultatus aikštelėje. Be to, tinkama sportinė avalynė mažina riziką patirti pavojingas traumas, kurios ilgam laikui „pasodina“ žaidėjus ant atsarginių suolelio.
„Viena iš dažniausių mikro-traumų, kurią krepšininkai patiria dėl netinkamos sportinės avalynės, yra Achilo sausgyslės uždegimas. Jį sukelia per didelis blauzdos dvilypio raumens hipertonusas (įsitempimas), atsirandantis dėl netinkamos pėdos atramos. Visgi sportinės avalynės bei aprangos kūrėjai vis dažniau siūlo įvairių novatoriškų sprendimų, išsprendžiančių šią problemą. Vienas tokių – „adidas“ pristatyta „Boost“ technologija, iki šiol daugiausiai naudota bėgikų, tačiau jau pritaikoma ir krepšininkų bateliuose. Ši pado amortizacijos technologija suteikia minkštą ir patogią atramą, dėl kurios pėda batelyje žymiai stabilesnė“, – sako „Žalgirio“ krepšininkų fizine būkle besirūpinantis specialistas.
Netinkami sportiniai bateliai, anot J. Grainio, gali ne tik padidinti traumų tikimybę, bet ir sukelti nemalonias, ilgalaikes komplikacijas. „Raumenų disbalansas, juntamas dėl blogai pasirinktos avalynės, gali sukelti klubo sąnario ar nugaros skausmus“, – perspėja fizinio parengimo treneris.
Skirtingoms žaidėjų pozicijoms – skirtingo modelio avalynė
J. Grainys įvardija du pagrindinius kriterijus, kuriuos turėtų įvertinti batelius besirenkantis krepšininkas. „Taisyklė visai paprasta, svarbiausia – patvarumas ir patogumas pėdai. Jeigu sportininkas aikštelėje jaučiasi patogiai ir nepatiria diskomforto – bateliai tinkami“, – nurodo pašnekovas.
Taip pat treneris akcentavo prieš porą metų Miuncheno technologijų universiteto mokslininkų atliktą tyrimą, kuris parodė, jog krepšininkų sportinė avalynė gali būti skirstoma į dvi pagrindines kategorijas – skirtą lengvesniems ir greitesniems žaidėjams (gynėjams ir lengviesiems krašto puolėjams) bei stambesniems ir dažniau po krepšiu besigrumiantiems krepšininkams (sunkiesiems krašto ir vidurio puolėjams). „Šio tyrimo išvados įrodo, kad pirmosios grupės žaidėjams reikėtų rinktis lengvesnius batelius kiek žemesniu aulu. Tuo tarpu tvirčiau sudėtiems krepšininkams, priklausantiems antrajai grupei, svarbu avėti patvaresnius batelius aukštesniu aulu, kurie užtikrintų kulkšnies apsaugą bei palengvintų šuolius į aukštį“, – pasakoja J. Grainys.
Profesionalai labiausiai vertina batelių minkštumą ir lankstumą
Kauno „Žalgirio“ gynėjas Vytenis Lipkevičius sako, kad rinkdamasis batelius dėmesį atkreipia į tris dalykus: jų lengvumą, pado lankstumą ir tai, kaip bateliuose jaučiasi pėda. Be to, krepšininkas akcentuoja, jog renkantis batelius privalu juos išbandyti ant kojos, jog vėliau aikštelėje neužkluptų nemalonios staigmenos. Šių metų sezone Vytenis varžybų metu dažniausiai avi „adidas“ „Crazy Quick 2“ modelio batelius, o treniruotėse – „Crazylight Boost“.
„Jau paėmus batelius į rankas nesunku pasakyti, ar aikštelėje su jais bus patogu. Iš karto pajunti batelio svorį, pado lankstumą, medžiagų kokybę, įvertini, ar jis yra pakankamai minkštas. Bet apsiauti ir išbandyti taip pat būtina – batelis turi atitikti pėdos formą, o aikštelėje apie tai, kokią avalynę avi, reikėtų net negalvoti“, – aiškina V. Lipkevičius.
Jo komandos draugas Lukas Lekavičius mano, jog tinkamiausi bateliai yra tie, kurie padeda kuo efektyviau bei lengviau judėti aikštelėje.
„Patogumas ir stabilumas, žinoma, yra svarbiausi, kalbant apie krepšinio batelių kokybę. Tačiau aš asmeniškai kreipiu dėmesį ir į išorinį vaizdą. Šiuo metu žaidžiu su vardinių „adidas“ batelių „D Rose 5 Boost“ modeliu „The Lake“, kurių metalinis, žalsvai mėlynas dizainas man labai patinka. Žinoma, modelio patrauklumą vertini tik tuomet, jei su bateliais aikštelėje jautiesi 100 procentų komfortabiliai“, – pasakojo Kauno „Žalgirio“ gynėjas Lukas Lekavičius.
Paklausti, ar rinkdamiesi batelius pasitaria su komandos fizinio parengimo treneriu, krepšininkai nurodė, jog su J. Grainiu dažnai aptaria naujausias technologijas, kurias pasiūlo batelių gamintojai. Taip pat drauge stebi, kokią įtaką jos turi žaidimui aikštelėje, kojų, pėdų būklei po treniruočių ir varžybų. Žaidėjai patvirtino, jog pasitaiko rungtynių, kuriose dėl aplinkos sąlygų aikštelėje pakeičia net kelis batelių modelius.