• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos 2–8 dienomis Venesuelos sostinėje Karakase vyksiantis FIBA olimpinis krepšinio atrankos turnyras – rimtas išbandymas ne tik Lietuvos rinktinei, bet ir ją palaikantiems sirgaliams.

REKLAMA
REKLAMA

Keliauti į šią Pietų Amerikos šalį susiruošę lietuviai galės nusipirkti benzino už juokingą kainą, patekti į automobilių „košę“, susidurti su antrąja religija – beisbolu ir penkiskart didesne nei Irake galimybe žūti.

REKLAMA

Ilgos eilės prie pasų kontrolės oro uoste, didelis valstybės vadovo Hugo Chavezo portretas, tarybinio stiliaus erdvės ir pavieniai spekuliantai, siūlantys pirkti dolerius. Tokį vaizdą pirmiausiai išvys bet kuris lietuvis, lėktuvu į Karakasą atskridęs palaikyti mūsų šalies nacionalinės ekipos.

Kaip portalui Balsas.lt pasakojo Venesueloje pusmetį dirbęs verslininkas Gediminas, valiutos kursas – aktualiausias atvykusiems.

REKLAMA
REKLAMA

„Apie eurus reikėtų pamiršti, o dolerius keistis galima oficialiai tik bankuose, nes nelegalus valiutos keitimas – kriminalinis nusikaltimas. Nenuostabu, kad šalyje du kursai. Oficialus – maždaug 4,3 bolivaro už dolerį, o neoficialus arba gatvėje – dukart didesnis“, – pasakojo jis.

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Tai vos atvykus reikėtų traukti tiesiai į banką?

– Reikėtų ieškoti pažįstamų arba patikimų žmonių, nes „valstybinis“ valiutos kursas per mažas. Vietiniai mielai visas santaupas keičia į dolerius. Tiesa, su spekuliantais oro uoste geriau nesusidėti, nes gali ir apsauga „susemti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nerekomenduoju atsiskaitinėti kortelėmis. Jas visur priima, bet kursas bus bent perpus mažesnis nei gatvės, atsiskaitant kasininkas ar pardavėjas klaus papildomų dalykų, ir klaus ispaniškai. Ką nors perkant parduotuvėse, prieš aptarnaujant, kasininkas visada klausia: „numero de cedula“, kas reiškia „tapatybės kortelės numeris“. Vyriausybė, matyt, nori sugaudyti, kiek kas išleidžia pinigų, todėl parduotuvės turi registruoti kiekvieną pirkimą.

REKLAMA

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Ar teko išgyventi vadinamąjį kultūrinį šoką Venesueloje?

– Jei kalbėsime apie kontrastus, ten daug senų automobilių, gausybė vos krutančių amerikietiškų mašinų. Pribloškia benzino kaina – apie 3 lietuviškus centus už litrą. Kas turi ratus, užsiveda ir važiuoja. Kita vertus, tie vos krutantys „grabai“ pakankamai brangiai kainuoja antrinėje rinkoje, nes jų įvežimas – komplikuotas. Tačiau didžiausias šoką lietuviai patirs dėl eismo.

REKLAMA

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Ką turite galvoje?

– Visi važiuoja kaip kas nori. Kadangi pačiam teko vairuoti, prie tų keistenybių po truputį pripratau. Jau būni pasirengęs, jei kas iš trečios juostos suka į dešinę ir nerodo posūkio. Tai normalu. Kelio ženklų beveik nėra. Karakase dauguma gatvių – vienos krypties, bet ženklų, žyminčių vienos krypties eismą, nėra. Reikia tiesiog „žinoti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikia dar turėti galvoje, kad Karakase – baisūs kamščiai. Kai grįždavau į Lietuvą, sakydavau, kad čia tyla ir ramybė, o mašinų apskritai nėra gatvėse. Venesuelos sostinėje – automobilių „košė“. Reikia būti itin atsargiems einant per gatvę, nes negalioja taisyklė, kad pėsčiasis teisesnis eismo dalyvis, net ir pėsčiųjų perėjoje. Taksi paslaugos, nepaisant juokingos benzino kainos, brangios.

REKLAMA

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Angliškai ko nors pasiteiravus, vargu ar būsi suprastas?

– Visi užrašai ten ispanų kalba, o su vietiniais taip pat reikėtų kalbėtis ispaniškai. Angliškai gal kas ir supranta, bet tokių tikrai labai nedaug. Viešbučio personalas ir oro uoste tikrai kalbės angliškai. Taksistas gali nekalbėti.

– Kokie žmonės Venesueloje?

– Šiltesni nei lietuviai. Tiesa, šalis pasidalijusi į „protingus“ arba turtingesnius ir skurdžiai gyvenančius. Jei matėte filmuose San Paulo lūšnynus, tai Karakase išvysite tokius pačius. Nusikalstamumas Venesueloje – pagrindinis iššūkis.

REKLAMA

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Ko reikia saugotis?

– Stengtis neslampinėti gatvėmis tamsiu paros metu. Esu matęs vaizdo įrašų, kaip puikiai apšviestoje viešoje vietoje šaudoma. Irake smurtinių mirčių penkiskart mažiau nei Venesueloje. Jei kas nors pasiūlytų olimpinį atrankos turnyrą rengti Irake, tai ne vienas pasukiotų pirštu prie smilkinio, o Venesueloje – viskas gerai? Tai baisiausias ir aktualiausias dalykas, nors kiek buvau, pats niekada šūvių negirdėjau, viską sužinodavau iš spaudos. Dar statistikos – vien per šių metų sausį – virš tūkstančio „nabašnikų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Koks gresia pavojus turistams?

– Būti apiplėštam. Ir į lietuvį žiūrės kaip į baltą žmogų su pinigais. Populiarus „ekspresinis grobimas“ – tokia sąvoka atsirado. Žmogus pagrobiamas, vežiojamas po skirtingus bankomatus ir paimama iš sąskaitos viską, ką anas turi. Po kelių valandų jį tiesiog išmeta. Tokie dalykai paprastai nepatenka į statistiką, nes oficiali valdžia neviešina tokių nusikaltimų.

REKLAMA

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Lietuvių sirgaliai mėgsta pasilinksminti. Ar naktinės pramogos – tabu?

– Jei nori būti ramūs dėl savo kailio, reikėtų susilaikyti nuo tokios „laisvės“. Nebent turi patikimus draugus, kurie nuveš į saugią vietą ir parsiveš. Taksi – ne visada taksi. Kartais gali nuvežti ten, kur tikrai neprašei. Slidus reikalas.

REKLAMA

Kalbant apie linksmesnį gyvenimą – alkoholis ne visada parduodamas. Sekmadienį – iki 14 val., o per šventes apskritai neparduodamas. Prekybos centruose populiarios greito maisto užeigos. Ten galima nebrangiai ir sočiai pavalgyti. Man užtekdavo vien vadinamojo antro patiekalo už maždaug 15 litų. Yra daug picerijų, „macdonaldų“, „grilių“. Ten alkoholio nerasite – tik gaivieji gėrimai.

REKLAMA
REKLAMA

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Kokio alaus galima rasti Karakase?

– Dažniausiai buteliuose. Užsienietiškų sunkiai rasite, bet yra vietinių. Keista, bet vairuoti galima išgėrus, nes oficialiai baudų už tam tikrą promilių skaičių nenumatyta. Tiesa, venesualiečiai alkoholio beveik nevartoja. Oficialus suvartojimas – perpus mažesnis nei Lietuvoje, galbūt todėl jų gyvenimo trukmė gerokai ilgesnė. Jei pamatai geriantį ar išgėrusį – dažniausiai rusas. Jie H. Chavezo draugai, vykdo daug projektų, tai jų nemažai ten.

– Ką galite pasakyti apie klimatą?

– Daugiau nei 30 laipsnių ir dažnos liūtys. Pastarosios – kaip siena. Dėl to ir nuošliaužų atsiranda. Jeigu norite laiku suspėti į sporto salę – yra mototaksi. Jis nuveš greičiau ir kamščiuose taip nestrigs, bet jei užklumpa liūtys – palenda po tiltais ir laukia. Pirmomis dienomis gal sunkiau, tačiau adaptuojiesi. Nuo Lietuvos laikas skiriasi 6,5 val.

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Ar ten populiarus krepšinis?

– Beisbolas ir dar kartą beisbolas. Antroje vietoje automobilių sportas, nes kiekvienas venesualietis – „lenktynininkas“. Toliau – tarptautinis ir vietinis futbolas, o krepšinis – penktoje ar šeštoje vietoje.

REKLAMA

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

– Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį?

– Siūlyčiau vengti veltis į politinius ginčus su vietiniais, nes šalis pasidalijusi – vieni prieš dabartinę valdžią, o kita dalis dėl jos pasiruošusi žudytis. Dabar ten „statomas“ socializmas. Plakatai, šūkiai „vykime amerikiečius“ kiekviename žingsnyje.

Išskrendant reikia pasilikti kelis šimtus bolivarų, nes oro uosto mokesčiai renkami tiesiogiai vietoje. Labai tikrinami išskrendantys namo keleiviai. Po patikrinimo gali nuvesti dar kartą į bagažo skyrių ir ten dar kartą iščiupinėti, išdraskyti tavo daktus. Tai daro neribotas teises turinti nacionalinė gvardija. Kai nuveda į krovinių skyrių ir klausinėja ispaniškai, nelabai jauku.

Karakasas (nuotr. asm. archyvo)Karakasas (nuotr. asm. archyvo)

TIK FAKTAI

Venesuelos Bolivaro Respublika:

Kalba – ispanų

Sostinė – Karakasas

Valstybės vadovas – Hugo Chavezas

Šventė – liepos 5 dieną Nepriklausomybės atgavimas (nuo Ispanijos 1811 metais)

Plotas – 912 050 kv. km

Gyventojai – 29,1 mln. (2010 metai)

Valiuta – Venesuelos fuerte bolivaras

Tikėjimas – Romos katalikai (96 proc. gyventojų)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų