Tikra dvigubių dublių mašina tapęs Lietuvos krepšinio rinktinės narys naktį mūsų šalies laiku vykusiose rungtynėse šiek tiek stabtelėjo – su Minesotos „Timberwolves“ pelnė 9 taškus ir atkovojo 5 kamuolius.
Vis dėlto jo žaidimo kreivė šiemet kaip niekad išaugo ir J. Valančiūnas tapo dominuojančiu NBA centru.
„J. Valančiūnas man toks jau stabilus NBA veteranas. Nes dažnai taip sakoma apie ne tiek vyresnius amžiumi, o kiek žaidėjus, kurie jau pakankamai sezonų žaidžia lygoje. Lietuvis lygoje nuo 2012 m., tad tai yra daug. Jis atrodo atsipalaidavęs, pritapęs prie tos amerikietiškos krepšinio kultūros“, – apie lietuvį portalui tv3.lt yra sakęs NBA kovas komentuojantis Rytis Vyšniauskas.
Žvėriški skaičiai aikštėje
Ir iš tiesų. J. Valančiūnas torto nusipelno ne tik dėl savo gimtadienio, bet ir dėl savo žvėriškos kovos po krepšiais.
Šiemet jis buvo fiksavęs 16 mačų seriją, kai demonstruodavo dvigubus dublius. Kartu lietuvis pagerino ir „Grizzlies“ franšizės rekordą.
Apskritai šioje kategorijoje pagerino savo asmeninį rekodą, nes per visą praėjusį sezoną buvo užfiksavęs 39 dvigubus dublius, o dabar jau jų turi 41.
Gimtadienį švenčiančiam lietuviui pagyrų negaili komandos lyderis Ja Morantas.
„Jonas yra Jonas, žmogau. Jis mums yra aukščiausios klasės krepšininkas. Jis dominuoja baudos aikštelėje ir ją apsaugo. Tai yra vaikštanti dvigubų dublių mašina“, – yra sakęs „Grizzlies“.
Memfio „Grizzlies“ aukšaūgis šiemt fiksuoja 16,6 taško ir 12,3 sugriebto kamuolio per rungtynes statistiką.
Po to, kai 2019-aisiais lietuvis po septynerių metų paliko Torontą ir persikėlė į Memfį, buvo svarstymų, kaip jam seksis prisitaikyti. NBA analitikai diskutavo, ar „Grizzlies“ reikia būtent tokio tipo centro.
Nors J. Valančiūnui sukako 29-eri, jis yra vienas vyriausių dabartinės savo komandos žaidėjų.
„Krepšinis šiek tiek pasikeitė. Socialiniai tinklai tam turi įtakos, dabar yra ne vien žaidimas aikštėje, o daug naujovių už jos ribų, man jau tenka prisitaikyti. Tik atėję į NBA žaidėjai jau susiduria su kita pradžia nei teko man. Kartais tenka taikytis man ir prie jaunesnių. Bet tiesiog reikia žinoti, kada pastovėti už save, kada netylėti ir panašiai“, – „ŽalgirisTV“ tinklalaidėje praėjusių metų rudenį viešėjęs sakė lietuvis.
Geros nuotaikos nestokojantis ir lyg liūtas po krepšiais besikaunantis J. Valančiūnas NBA virtuvėje sukasi jau devintus metus.
Pats jis ne kartą yra minėjęs, kad priprasti prie kitokios krepšinio kultūros reikėjo laiko, ypač kai ateini būdamas jauno amžiaus.
J. Valančiūno karjera į viršų kilo žaibišku greitu. Uteniškis po kelių metų Vilniaus „Perle“ persikėlė į tuometinį sostinės „Lietuvos Rytą“, kur dar po dviejų sezonų (2012 m.) jau pirko bilietus į Torontą ir pradėjo savo kelią stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje.
„Prie krepšinio visada turi suprasti ir tą kitą pusę. NBA nemažai tų juokų, nutikimų, kai tu ar tave per dantį patraukia komandos draugai. Tai padeda ne tik atmosferai komandos viduje, bet ir šiaip tas reikalinga. Nereikia tų juokų rimtai priimti, reikia su tuo susigyventi“, – „ŽalgirisTV“ yra pasakojęs J. Valančiūnas.
Pomėgis, padėjęs išgyventi karantiną
J. Valančiūnas Memfyje gyvena su šeima, augina du vaikus. Nors NBA jis jau devintus metus, bet praėjęs sezonas buvo kiek kitoks, kadangi dėl koronaviruso jis buvo kuriam laikui sustabdytas.
Per šį laiką žaidėjai ne tik stengėsi neprarasti fizinės formos, bet ir turėjo pakankamai laiko naujiems pomėgiams.
„Sėdėjau ant sofos ir žiūrėjau televizorių (juokiasi). Viena didžiausių aistrų, kurią turiu, yra maisto gaminimas. Mėgstu maistą, karantino metu mokiausi, kaip gaminti skirtingus patiekalus. Kai kurie gaminiai gal ir nebuvo patys skaniausi, bet nuo kažko pradėti reikėjo. Nors aš labai mėgstu lietuvišką virtuvę, sunku pakeisti bulves ir mėsą (šypsosi). Per tą laisvą laiką gaminimas buvo vienas didžiausių užsiėmimų kartu su šeima“, – praėjusių metų vasarą teigė lietuvis.
Per savo karjerą du jaunių čempionatų nugalėtojų titulus turintis J. Valančiūnas niekada neatsisako padėti ir vyrų rinktinei.
Kartu su vyrų komanda yra iškovojęs du Europos čempionato sidabro medalius.
„Visi žaidžiame skirtinguose klubuose, tad susitinkame ne taip jau dažnai. O įvairūs čempionatai puiki proga susitikti su bičiuliais, susitelkti ir atstovauti Lietuvai. Komandoje esame kaip šeima, o rinktinėje žaidžiame iš meilės Lietuvai, krepšiniui“, – apie žaidimą rinktinėje tikino krepšininkas.
Gimtadienį švenčiantis aukštaūgis turėtų padėti ir birželio pabaigoje vyksiančiame olimpinių žaidynių atrankos turnyre Kaune.
Ne tik krepšinis, bet ir šokiai
„Jonas – paprastas, patikimas ir turintis gerą humoro jausmą“, – krepšininką yra apibūdinęs ilgametis rinktinės atstovas spaudai ir komentatorius Linas Kungėlis.
Jis praėjusių metų rudenį yra pristatęs knygą apie J. Valančiūną, kuri vadinasi „Su kamuoliu – paskui svajonę“.
„Tada buvo nerūpestinga vaikystė, krepšinis su draugais parke. Pamėgau krepšinį, tai tapo mano kelias. Mėgaukitės ir jūs tuo, kas jums labiausiai patinka. Be krepšinio esu dar šokęs tautinius šokius, mama net į krepšinį nenorėjo leisti pačioje jaunystėje“, – prisiminimais apie jaunystę yra dalinęsis J. Valančiūnas.
Aukštaūgis Lietuvoje rungtyniavo tuometiniame „Lietuvos Ryte“, bet ne sykį yra užsiminęs, kad karjerojs pabaigoje jeigu grįžtų žaisti į Lietuvą tai norėtų apsivilkti gimtosios Utenos komandos marškinėlius ir LKL lygoje žaistų „Juventus“ gretose.
„Utenos „Juventus“, bet gal dar ne dabar“, – šypsodamasis yra atsakęs J. Valančiūnas.
Visada besišypsantis, mandagus ir humoro jausmo nestokojantis lietuvis yra sulaukęs klausimų, kaip tikisi, kad toliau klostysis jo karjera ir iki kiek tikisi žaisti, o galbūt ateityje planuoja būti treneriu?
Galbūt geriausiai galima ironizuoti pasitelkiant paties krepšininko įkeltą nuotrauką „instragram“ paskyroje.
Su gimtadieniu, Jonai!