Per šį laikotarpį lietuvio vardas dešimtis kartų skambėjo žaidėjų mainų ganduose, tačiau Kanados klubas niekada galutinai neprarado tikėjimo 213 cm milžino galimybėmis.
Daugelis NBA lygos ekspertų tarsi susitarę tvirtina, jog uteniškis vis dar nėra atskleidęs viso savo potencialo, nors niekas nėra tikras, kad vieną dieną tai pagaliau nutiks.
Ir išties kartais Valančiūnas primena mylimiausią šeimos vaiką, kuriam dažnai atleidžiamos klaidos dėl to, kad visi tiki, jog vieną dieną jis išaugs doru piliečiu.
Panašiai yra ir su Jonu. Tiesa, anot ekspertų, jo laikas sparčiai tiksi.
„Tai kritinis sezonas J.Valančiūnui. „Raptors“ turi naują trenerį, kuris, regis, pasiruošęs išnaudoti visas stipriąsias lietuvio savybes ir atrasti jame kažką naujo. Jonui jau 26-eri ir geresnio meto įrodyti savo galimybes gali ir nebūti. Arba jis tampa galinga paspirtimi „Raptors“ klubui arba kraunasi lagaminus Iš Kanados. Kitų kelių tiesiog nėra“, - tvirtino NBA apžvalgininkas Dougas Smithas.
Taisyklė sutverta Valančiūnui
Šią vasarą „Raptors“ klubą sudrebino rimtos permainos. Visų pirma trenerio poste Dwayne‘ą Casey pakeitė Nickas Nurse‘as.
Be to, ilgametį komandos lyderį Demarą Derozaną klubas išsiuntė į San Antonijaus miestą, vietoje jo „Raptors“ gavo NBA žvaigždės statusą turintį Kawhi Leonardą.
Šie pokyčiai turėtų pakeisti ir J.Valančiūno žaidimą, dėl kurio „pasistengė“ net ir NBA lyga.
Stipriausios pasaulio krepšinio lygos vadovai vasarą pagaliau ryžosi priimti naują taisyklę, kuri Europoje jau seniai sulaukė pripažinimo.
Nuo ateinančio NBA sezono puolime kamuolį atkovojusi komanda turės atakai nebe 24 sekundes, o 14, todėl antrasis išpuolis turės būti rengiamas kur kas greičiau.
„Nauja taisyklė gali tapti Jono koziriu. Niekas neturės teisės pykti, kai jis atsikovojęs kamuolį po varžovų krepšiu, sieks kuo greičiau užbaigti ataką pats. Tačiau jis privalo išmokti naudoti ir kitokią taktiką.
Pavyzdžiui, atsikovojęs kamuolį, jį kaip įmanomą greičiau perduoti šalia tritaškio linijos stovintiems laisviems komandos draugams. Lietuvio žaidime labai trūksta šio arsenalo, ką įrodo vos 0,7 rezultatyvaus perdavimo karjeros vidurkis”, - pastebėjo kitas NBA apžvalgininkas Kelsea O’Brienas.
NBA ekspertai pastebi, jog 14-os sekundžių taisyklė leis aukštaūgiams tapti svarbesne šio žaidimo figūra.
„Tikiu, jog dėl šios taisyklės aukštieji lygos vyrukai pradės „garsiau šūkauti“. Elementaru, jog dažniausiai puolime kamuolius atkovoja aukščiausi komandos žaidėjai. Kai atakos laikas sutrumpėjo net 10 sekundžių, jie bus priversti elgtis agresyviau nei anksčiau.
Anksčiau jiems užtekdavo atiduoti kamuolį komandos draugams, kurie ir pasirūpindavo atakos tęsiniu. Tačiau dabar būtent puolime kamuolį atkovoję aukštaūgiai bus atakos pradininkai, todėl privalės išplėsti savo arsenalą naujais gebėjimais.
Šioje situacijoje daugiausia išloš tie vidurio puolėjai, kurie geba ne tik patys užbaigti ataką iš artimos distancijos, tačiau ir žino kaip tiksliai perduoti kamuolį laisviems komandos draugams“, - pastebi buvęs NBA krepšininkas ir dabartinis ekspertas Kenny Smithas.
Daugiau minučių
Norą matyti Joną Valančiūną atliekantį daugiau rezultatyvių perdavimų išreiškė ir naujasis „Raptors“ strategas.
„Šiame sezone mes tikimės jį įtraukti į komandos puolimą dažniau nei tą darėme anksčiau. Ir aš tikrai kalbu ne tik apie metimų į krepšį skaičių. Priešingai, norime, kad jis vengtų nereikalingų metimų iš sunkių padėčių, o vietoje to daugiau atliktų perdavimų ir netgi ryžtųsi dažniau varytis kamuolį pats.
Žinoma, dėl naujos 14 sekundžių taisyklės, jo metimų skaičius ir taip turėtų išaugti savaime, tačiau labai norėtųsi, kad tokiais atvejais lietuvis nepamirštų ir atsidengusių komandos draugų“, - tvirtino klubo treneris Nickas Nurse‘as.
Galima neabejoti, kad uteniškis artėjančiame sezone atliks ne tik daugiau rezultatyvių perdavimų, tačiau ir sulauks daugiau žaidimo minučių.
Pernai metais reguliaraus sezono metu lietuvis ant parketo vidutiniškai praleisdavo vos po 22,4 min. Pagal šį rodiklį tai buvo pats prasčiausias lietuvio karjeros sezonas.
Apskritai, sezono pabaigoje pamatyti Joną Valančiūną žaidžiantį ketvirtajame kėlinyje tapo misija neįmanoma, tačiau prie komandos vairo stojus N.Nurse‘ui ši situacija turėtų pasikeisti.
„Vasaros mainų metu su San Antonijaus „Spurs“, Kanados klubą paliko atsarginis vidurio puolėjas Jakobas Poeltlas. Tai atlaisvino 18,6 minutės. Jonui tereikia konkurencinėje kovoje nugalėti Serge’ą Ibaką ir Gregą Monroe. Žinant, kad praėjusį sezoną S. Ibaka atrodė kaip 45-erių, o G. Monroe geriausi metai praeityje, Jonas turi puikią galimybę išauginti savo minutes“, – mano Orenas Weisfeldas.
Kur yra galimybių riba?
Tas pats O.Wesfeldas tikina, jog geriausia, kas nutiko šią vasarą J.Valančiūnui yra buvusio trenerio D.Casey išvykimas. Tiesa, lietuvis privalo pateisinti N.Nurse‘o išreikštą pasitikėjimą.
„Šią vasarą „Raptors“ treneriu tapo Nickas Nurse’as. Jis daug metų dirbo su lietuviu, kol buvo „Raptors“ asistentu. Akivaizdu, kad N. Nurse’as labiau vertina J. Valančiūno talentą nei buvęs treneris Dwane’as Casey. Bet lietuvis privalo suvokti, kad vien tik trenerių kaita jo geresniu žaidėju nepadarys“, - tvirtino O.Wesfeldas.
Jam antrino ir K.O‘Brienas: „Sezono pradžioje, kitaip nei anksčiau, mes tikrai pamatysime Valančiūną žaidžiantį ketvirtajame kėlinyje. Ir tik nuo pačio lietuvio priklausys, kaip dažnai N.Nurse‘as juo pasitikės lemiamais dvikovos momentais.
Priešingu atveju, žiemą mes ir vėl girdėsime kalbas apie galimą lietuvio išvykimą iš Toronto. Akivaizdu, dabar tai jau tikrai paskutinis šansas visus įtikinti, kad jo ateitis čia, Kanadoje.“
Praėjusiame sezone Jonui Valančiūnui jau pavyko įrodyti, kad jis gali pasikeisti ir prisiderinti prie gerokai pakitusio krepšinio stiliaus.
Per penkis pirmus metus NBA vos keturis tritaškius metęs lietuvis, praėjusiame sezone daugelį nustebino taikliais tolimais metimais.
30 tritaškių iš 74 bandymų įmetęs uteniškis pasižymėjo taiklumu (40,5%), kurio kartais pavydėtų net ir snaiperio vardą užsitarnavę krepšininkai.
Vis tik, iškyla natūralus klausimas, ar tai tebuvo laikina sėkmė, ar reiškinys, kurį aukštaūgio žaidime matysime nuolat.
„Ar jis gali dažniau ir taip pat efektyviai atakuoti iš trijų taškų zonos? Ar jis gali geriau skirstyti kamuolius ir žaisdamas du prieš du būti ne tik sienelės statytoju? Ar jis gali efektingai gintis prieš žemesnius ir greitesnius varžovus?“ – tai svarbiausi klausimai, kuriuos kelia O. Weisfeldas.
„Po galais, jo ūgis siekia 213 cm. Netikiu, kad tai, ką pamatėme per šiuos šešis metus, yra viskas, ką gali milžinas iš Lietuvos. Jame yra pašėlusiai daug potencialo, kuris slepiasi už užrakintų durų ir tik vienas Jonas turi raktus nuo šios spynos.
Dabar šalia N.Nurse‘o jam turėtų tapti lengviau juos surasti. Priešingu atveju, kalbėdami apie Valančiūną mes tuoj pamiršime prierašą Toronto „Raptors““,- reziumavo D.Smithas.
Akivaizdu, jog J.Valančiūno šūkis artėjančiame sezone yra „Dabar arba niekada“. Ir belieka tikėtis, kad lietuvis atras savyje mygtuką, kuris priartins jį prie NBA žvaigždės lygio. Panašu, jog aštunto šanso „Raptors“ valdžia jam nebesuteiks.