Kartu su LKL varžybas komentuojančiu krepšinio apžvalgininku Ryčiu Vyšniausku pamėginome surikiuoti visus dešimt strategų. Tiesa, ne visada reitingo vieta atspindi krepšinio specialisto galimybes, pavyzdžiui žemiausiose pozicijose atsidūrė mažai pažįstamas ir LKL debiutuojantis P. Juodis bei kol kas dar kaip vyriausiasis treneris nepažįstamas Vaidas Pauliukėnas. Ar tokiose pozicijose jie išsilaikys ir pasibaigus sezonui? Netrukus pamatysime! Naujasis LKL sezonas startuoja rugsėjo 21 dieną.
10. Vaidas Pauliukėnas (37, „Šiauliai“)
Dosjė: Pamaina į Vengriją išvykusiam vyriaujam treneriui Gediminui Petrauskui. „Šiaulių“ komandoje Antano Sireikos ir Gedimino Petrausko asistentu dirbo šešis sezonus. Dėl traumų krepšininko karjerą baigė 2009 metais. Šiaulietis pastarąsias dvi vasaras dirbo ir Lietuvos jaunių rinktinės štabe, kur talkino G. Petrauskui. Pernai jaunių rinktinė iškovojo Europos čempionato sidabrą, o šįmet Ispanijoje laimėjo pasaulio pirmenybių bronzą.
R. Vyšniausko komentaras: „Debiuotuoja vyriausiojo trenerio poste, sunku kažką pasakyti. Jis buvo Gedimino Petrausko asistentas, o jo indėlį iš šono sunkiai galime įvertinti. „Šiaulių“ komanda nauja ir jauna, žiūrėsime, ką jis nuveiks. Nenurašome trenerio, tiesiog žiūrėsime, ką jis nuveiks, kokios jo silpnos ir stiprios pusės.“
9. Paulius Juodis (37, Kėdainių „Nevėžis“)
Dosjė: 37 metų klaipėdietis nėra naujokas – trenerio kėdėje sėdi jau dešimtmetį. Krepšinio trenerio bakalauro ir sporto mokslo magistro išsilavinimą turintis specialistas treniravo Lietuvos jaunių U-17 rinktinę, dirbo Kijevo „Budivelnik“, Estijos Raplos miesto komandos treneriu, o praėjusį sezoną treniravo Saudo Arabijos „Uhud“ ekipą.
R. Vyšniausko komentaras: „Vyriausiojo trenerio patirties turi, pabuvojęs užsienyje. Nematėme jo vadovaujamos komandos žaidžiant, tai sunku apie jo darbą kalbėti. Galbūt treneris padaręs pažangą, bet neturime iš ko labai vertinti.“
8. Virginijus Šeškus (49, Prienų-Birštono „Vytautas“)
Dosjė: Visa siela ir kūnu Prienų krepšinio atgimimo pradininkas ir tėvas. Nuo 2009 metų dirbo Prienų komandos vyriausiuoju treneriu, už įspūdingus rezultatus ir staigmenas varžovams sulaukė įvertinimo ir pakviestas į Vilnių. Tiesa, 2014-2015 metų sezonas sostinėje baigėsi nesėkme – treneris vasarą atleistas, tačiau liko asistentu. Kitą sezoną V. Šeškus vėl pradėjo Prienuose.
R. Vyšniausko komentaras: „Treneris nestato žaidėjų į rėmus, leidžia improvizuoti, atsiskleisti ir daug krepšininkų po gero sezono pasirašė geresnius kontraktus su kitomis komandomis. Už tai gali Šeškui padėkoti. Nėra taktiškai stipriausias strategas, kartais gal jo komandoje pritrūksta disciplinos. Gal tai ir neleidžia pasiekti geresnių rezultatų. Grįžimas iš Vilniaus „Lietuvos ryto“ parodė, kad aukštesnio lygio europiniam krepšiniui nelabai tinka, bet Prienuose labai gerai tvarkosi. Gal vieta žemoka, bet jo laimėjimų nenoriu sumenkinti.“
7. Andrejus Urlepas (59, Alytaus „Dzūkija“)
Dosjė: Vienintelis treneris-legionierius LKL lygoje Alytaus komandą treniruos jau trečią sezoną. Didžiąją karjeros dalį slovėnas treniravo lenkų klubus, su jais penkis kartus tapo Lenkijos čempionu. 1997 metais jis Europos čempionate vadovavo Slovėnijos, o 2007 metais – Lenkijos rinktinėms.
R. Vyšniausko komentaras: „Emocijomis, reagavimu į įvykius aikštėje, alinančiomis treniruotėmis panašus į Tomą Pačėsą. Daug kas kalba, kad šiek tiek atgyveno tokie treneriai, kurie nuvaro žaidėjus nuo kojų, bet A. Urlepas laikosi ir toliau savo. „Dzūkija“ nebuvo stipri komanda sudėtimi, tačiau jis dirba visai gerai. Pernai komanda buvo pjaunama traumų, kurios gali būti susijusios su tomis pernelyg intensyviomis treniruotėmis. Gal kažkiek trūksta lankstumo ir prisitaikymo, bet jis labai gerai išmano krepšinį, tikras darboholikas. Po kiekvienų rungtynių grįžęs namo iš karto žiūri įrašus, analizuoja, dėl to negali nieko prikišti.“
6. Ramūnas Cvirka (49, Pasvalio „Pieno žvaigždės“)
Dosjė: Pakeitė pastaruosius dvejus metus komandai vadovavusį Mantą Šernių. Į Pasvalį persikėlė po darbo Kėdainių „Nevėžyje“. Trenerio karjerą pradėjo 2001 metais nuo asistento darbo Kauno „Atleto“ komandoje, kur 2004 metais užėmė ir stratego kėdę. Vėliau darbavosi Panevėžio „Panevėžio“, Mariupolio „Azovmaš“, Marijampolės „Sūduvos“, Maskvos srities „Chimki“ komandose.
R. Vyšniausko komentaras: „Reiklus treneris. Matosi, kad panašiai dirba kaip Rimas Kurtinaitis. Griežtas ir teisingas. Nėra tas, kuris tuščiai šūkauja ant krepšininkų ir eikvoja emocijas. Turi autoritetą. Ne pačioje stipriausioje komandoje „Nevėžyje“ pernai sugebėjo įskiepyti discipliną, o dabar su Pasvalio komanda, sukomplektuota daug tvirčiau, turėtų pasirodyti dar geriau. Galėtų būti tamsusis būsimojo sezono arkliukas.
5. Kazys Maksvytis (39, Panevėžio „Lietkabelis“)
Dosjė: Nuo Vilniaus „Sakalų“ pradėjęs 2011 metais K. Maksvytis greitai kilo į viršų. Sėkmingas darbas tris sezonus su Klaipėdos „Neptūnu“ – uostamiesčio krepšininkai ne prasčiau, o kartais ir geriau už kitas Lietuvos komandas atrodė tiek Eurolygoje, tiek Europos taurėje. Pernai jau kone įpusėjus sezonui perėmęs Panevėžio ekipos vairą iškėlė grimzti pradėjusį „Lietkabelio“ laivą.
R. Vyšniausko komentaras: „Neblogas psichologas. Su „Neptūnu“ ilgai sėkmingai dirbo. Pamatėme kontrastą, kai „Lietkabelis“ jam atėjus iš karto pradėjo pergalingai žaisti. Treneris turi patirties, žino, kaip pasiekti svarbias pergales. Tai vis dar tobulėjantis strategas. Žvelgiant į ateitį, turi potencialo prasibrauti į Lietuvos trenerių elitą, jei sėkmingai pasirodytų Europos taurėje ar LKL pasiektų ketvertą.“
4. Antanas Sireika (60, Utenos „Juventus“)
Dosjė: Be jokios abejonės tituluočiausias LKL dirbantis treneris. Su Lietuvos rinktine 2013 metais Europos čempionu tapęs, o 2000 metais dirbamas Jono Kazlausko asistentu olimpiados bronzą laimėjęs specialistas daug nuveikė ir vietiniame fronte. Tris kartus Lietuvos čempionu su Kauno „Žalgiriu“ tapęs A. Sireika taip pat dirbo Kazanės „Unics“, japonų „Link Tochigi Brex“, Šiauliuose. Pernai stojęs prie Utenos „Juventus“ vairo sėkmingai pratęsė Dainiaus Adomaičio pradėtą darbą.
R. Vyšniausko komentaras: „Krepšinis A. Sireikos paprastas ir kartu labai efektingas ir efektyvus. Išsilaikė ketverte pernai, krepšinio filosofija liko ta pati. Man imponuoja jo krepšinio filosofija, paprastas greitas žaidimas.“
3. Tomas Pačėsas (44, Vilniaus „Lietuvos rytas“)
Dosjė: Puikiai žinomas ir kaip krepšininkas, ir kaip treneris. Savo žaidėjo karjerą Gdynės „Asecco“ baigęs T. Pačėsas ten 2007 metais ir pradėjo trenerio vyriausiojo trenerio karjerą. Su komanda keturis kartus tapo Lenkijos čempionu, kol galiausiai 2012 metais nutarė imtis kitokio darbo. Dirbo VTB Vieningosios lygos vykdančiuoju direktoriumi, kol gavo pasiūlymą iš Vilniaus „Lietuvos ryto“.
R. Vyšniausko komentaras: „Šią vasarą gavo pagal save susikomplektuoti komandą, tai realiau matysime, ką jis gali. Kita vertus, Tomas, atėjęs praėjusio sezono viduryje perstumdė žaidėjus komandoje ir laimėjo LKF taurę. Tą reikia įvertinti.“
2. Šarūnas Jasikevičius (40, Kauno „Žalgiris“)
Dosjė: Tituluočiausias Lietuvos krepšininkas, dar vadinamas „Auksiniu berniuku“, žengia pirmuosius žingsnius apsivilkęs trenerio švarką ir įsikibęs į taktikos lentelę. 2014 metais Kauno „Žalgiryje“ įspūdingą žaidėjo karjerą pabaigęs įžaidėjas liko čia asistentu, o praėjusio sezono viduryje pakeitė vyriausiąjį trenerį Gintarą Krapiką. Pristatydamas būsimojo sezono „Žalgirį“ Š. Jasikevičius buvo itin patenkintas – ar bus geri rezultatai, pamatysime netrukus.
R. Vyšniausko komentaras: „Turi milžinišką patirtį kaip žaidėjas ir įžaidėjas. Iš to, kaip krepšininkai atsiliepia apie Šarūną, jis komandai vadovauja labai sėkmingai. Autoritetas ir perspektyvos didelės – treneris pradedantis.“
1. Dainius Adomaitis (42, Klaipėdos „Neptūnas“)
Dosjė: Antrą sezoną prieš Klaipėdos „Neptūno“ vairo stovėsiantis praėjusio sezono geriausias LKL treneris karjerą pradėjo 2009 metais būdamas lenkų Slupsko „Czarni“ trenerio asistentu. Vėliau dirbo Vloclaveko „Anwil“, Vilniaus „Lietuvos ryte“ ir Utenos „Juventus“. Buvo minėta, kad D. Adomaitis gali būti vienu iš rimtesnių kandidatų į Lietuvos rinktinės stratego postą, jei Jonas Kazlauskas nuspręstų jį palikti.
R. Vyšniausko komentaras: „Dėl jo gero darbo pastaruosius dvejus metus su komandomis, kurių tikslai mažesni buvo ir viršydavo lūkesčius. Tiek su „Juventus“, tiek su „Neptūnu“. Jis jau įrodė, kad gali padaryti gerą komandą net su nedideliais resursais.“