Kuomet portalas tv3.lt susisiekė su M. Balčiūnu, šis buvo dar tik pakeliui į gimtinę iš tolimojo Puerto Riko, kadangi vėlavus skrydžiui iš San Chuano, jis pavėlavo ir į savo jungiamąjį skrydį Niujorke.
Paprašytas pasidalinti įspūdžiais iš liūdesiu persmelkto olimpinės atrankos finalo, LKF vadovas teigė situacijos norintis nedramatizuoti.
„Karštomis galvomis išvadų nedarome, nes viską lemia keli metimai ir, deja, jie buvo ne mūsų naudai. Dabar bus labai geras laikas visiems išsidiskutuoti ir pateikti savo įžvalgas – mokslines ar praktines, pasidalinti mintimis, kas buvo blogai. Ir tada, ramiai atsirinkus racionalius pasiūlymus, reikia ramiai ir pagalvoti apie pokyčius, kuriuos turime daryti.
Aišku tai, kad krepšinio tendencijos keičiasi ir mūsų krepšininkų rengimo metodikas reikia artinti toms metodikoms, kurios vyrauja vyrų krepšinyje“, – tv3.lt portalui sakė jis.
Dėl tautiškumo rinktinėje nuomonė nesikeičia
Rinktinės trenerio Kazio Maksvyčio sutartis su federacija buvo iki olimpinių žaidynių ciklo pabaigos. Pats treneris po pralaimėjimo žurnalistams teigė, kad jis jau yra sprendimą priėmęs, bet pirma jį atskleisiąs federacijos vadovams.
Olimpinio ciklo laikotarpio pabaigą pabrėžia ir federacijos vadovas M. Balčiūnas.
Nors K. Maksvytis netiesiogiai davė suprasti, kad pasitrauks, pasak M. Balčiūno, situacija dabar yra tokia, kad nelogiška „išrašinėti atleidimo lapelius“ rinktinės treneriui.
„Buvo susitarimas dėl olimpinio ciklo laikotarpio. Jis baigėsi, tad čia nereikia nieko nei atleidinėti, nei kažkam atsistatydinti. Federacija turi kolegialius organus, kurie atsakingi už rinktinės rezultatų vertinimus ir tolimesnę viziją, taigi ramiai išsidiskutavę kartu bendrą sprendimą ir prieisime.
Vienas iš aiškių dalykų, ką federacija pastaruoju metu darė, tai keitė trenerius. Tačiau rezultato vis tiek nebuvo, tai reikia pagalvoti – gal ne treneriuose problema? Galbūt kaip tik dabar visas trenerių štabas įgavo naudingos patirties. Ir ką dabar skubėti „kirsti galvas“? Kažkas kažką naujo, stebuklingo padarys? Niekas turbūt nepadarys stebuklų. Nesakau, kad turi būti vienaip ar kitaip, nes spręs visa federacija. Svarbiausia, kad priimtume logišką sprendimą“, – mintimis dalijosi M. Balčiūnas.
Tiesa, dėl to, kad rinktinės neturėtų treniruoti strategas iš užsienio, M. Balčiūnas nuomonės nepakeitė.
„Manau, kad lietuviškumas ir toliau išliks. Niekas dabar net neanalizuoja varianto dėl trenerio iš užsienio. Tai būtų kapituliacija prieš šlovingą Lietuvos krepšinio istoriją, prieš metodiką rengiant trenerius ir krepšinio sistemos efektyvumo faktą“, – pabrėžė jis.
Problemas mato ir nori apie jas išsidiskutuoti
„Nesėkmė nemaloni, bet dramatizuoti visko tikrai nereikia. Stiprūs ne tie, kurie suklumpa, o tie, kurie suklupę atsikelia. Dabar konkurencija išaugusi, yra talentų, kurie dominuoja ir ramiai pasižiūrėjus, rinktinių rezultatai koreliuoja su klubuose demonstruojamais rezultatais.
Žinoma, kad visada norisi pagal istorinę liniją aukščiausių apdovanojimų, bet realijos pasaulyje keičiasi. Trumpai tariant, niekas iš mūsų nemaskuoja problemų, nesislapsto. Mes apie jas kalbame. Reikia tik viską realiai įvertinti ir nedramatizuoti, bet giliai padiskutuoti. Padarysime rimtas diskusijas ir manau, kad prieisime prie gerų sprendimų“, – paklaustas apie tai, kokių sprendimų teks imtis po patirto fiasko, tv3.lt portalui teigė M. Balčiūnas.
Tiek krepšinio sirgaliai, tiek ekspertai jau spėjo detaliai išsidiskutuoti apie tai, kaip šiuo metu rinktinei trūksta lemiamais momentais iniciatyvos imtis galinčių, individualiais veiksmais rungtynių eigą nulemti mokančių žaidėjų, kurie žaidžia vadinamą „modernų krepšinį“.
Rinktinės žaidimas olimpinėje atrankoje aiškiai parodė, kad neturėdama kuo atsakyti, Lietuva su tokio stiliaus komandomis atrodo labai prastai.
Išreikštų lyderių trūkumą mato ir M. Balčiūnas, pasak kurio, rinktinei ypač reikėtų daugiau žaidėjų, kurie yra lyderiai Europos krepšinyje.
„Aišku, kad nereikia giliai ieškoti pasiteisinimų. Matome realią situaciją – mums trūksta kelių išreikštų lyderių, o ypač iš europinio krepšinio, kadangi tokiam kaip D. Sabonis, kuris žaidžia NBA, labai greitai adaptuotis prie europinio krepšinio nėra lengva. Aišku, kad visada norėtųsi geresnių rezultatų, bet žiūrime realistiškai į viską. Kaip komanda galime būti gera, bet kritiniais momentais trūksta žmogaus, kuris galėtų imtis iniciatyvos.
Reikia pripažinti, kad dabar išgyvena ir treneriai, ir žaidėjai ir mes patys. Juk buvo netrumpa kelionė link olimpiados. Kita vertus, ir realus procesas nebuvo lengvas. Iššūkiai treneriams tokio formato varžybose yra nelengvi. Jeigu kalbant iš sporto mokslo pusės, tai periodizaciją suplanuoti taip, kad žaidėjai savo geriausią formą pasiektų per dvi savaites, kai jie suvažiuoja daug poilsio neturėdami, yra labai nelengva“, – svarstė LKF generalinis sekretorius.
Primename, kad K. Maksvytis prie rinktinės vairo stojo 2021-ųjų rudenį ir vadovavo komandai 2022 m. Europos čempionate, kai lietuviai krito aštuntfinalyje, taip pat praėjusiais metais vykusiame pasaulio krepšinio čempionate, kur lietuviai užėmė šeštąją vietą.
Lietuvos rinktinė medalių sausrą išgyvena jau beveik visą dešimtmetį. Pastarąjį kartą medaliais viename iš didžiųjų turnyrų mūsiškiai džiaugėsi dar 2015-aisiais, kai Europos čempionate pasidabino sidabru.
Lietuvos ir Puerto Riko rungtynių įrašas:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!