Trys įvarčiai per penkias minutes, vieno žaidėjo šou, įvarčiai pačią paskutinę mačo akimirką. Europos futbolo čempionato pusfinaliai dažnai padovanoja fantastiškų reginių, kurie ilgam išlieka sirgalių ir žaidėjų atmintyje. O jūs ar atsimenate vienus įspūdingiausių istorijoje pusfinalių?

Portalas tv3.lt kviečia juos ir prisiminti.

Prancūzija – Jugoslavija, 1960 m.

Rezultatas: 4:5

Į finalą žengė: Jugoslavija

Šias, 1960-aisiais vykusias Europos futbolo čempionato pusfinalio rungtynes dabar jau prisimintų tik vyresnės kartos, pensinio amžiaus žmonės.

Na, o tiems kurie neprisimena, tikrai verta bent jau apie jas pasiskaityti ar peržiūrėti senus vaizdo įrašus, mat tai, kas čia įvyko buvo tiesiog fantastika.

Pusfinalyje, Paryžiaus stadione, čempionato šeimininke buvusi Prancūzija kovėsi su Jugoslavija. Abi komandos ilgokai laikė lygų rezultatą (1:1), kol 43 minutę puolėjas François Heutte išvedė prancūzus į priekį, dar vieną įvartį 53 min. pridėjo kitas puolėjas Marianas Wysniewski ir rezultatas tapo 3:1 prancūzų naudai.

Jugoslavai nepasidavė ir jau 55 min. saugas Ante Žanetičius švelnino rezultatą iki 3:2. Tiesa, tik trumpam, mat jau netrukus, 62 min. F. Huette kalė dar vieną įvartį ir jau atrodė, kad 4:2 rezultatas prancūzams tikrai garantuos pergalę.

Deja, mačui vis labiau artėjant link pabaigos, šeimininkai patyrė tikrą šoką, kai vos per penkias minutes praleido net tris įvarčius.

75 minutę Prancūzijos vartininką nuginklavo puolėjas Tomislavas Knežas, o 78 ir 79 minutėmis dar du įvarčius pridėjo kitas puolėjas Dražanas Jerkovičius.

Tai iki šiol išlieka rezultatyviausias visų laikų Europos čempionatų mačas.

Jugoslavija – Vakarų Vokietija, 1976 m.

Rezultatas: 2:4

Į finalą žengė: Vakarų Vokietija

Šis pusfinalis kuriame susitiko tuomečio turnyro šeimininkė Jugoslavija bei Vakarų Vokietijos futbolininkai pažymėtas vienais iš labiausiai visų laikų įkvepiančių ir stipriai pasiteisinusių keitimų.

19 min. rungtynėse įvartį buvo pelnęs Jugoslavijos saugas Danilo Popivoda, o 30 min. dar vieną pridėjo kita saugas Draganas Džajičius ir kai šeimininkai pirmavo 2:0, atrodė, kad finalas jiems ranka pasiekiamas.

Tačiau to tikrai negalvojo Vakarų Vokietija, kai šios treneris Helmutas Schonas 46 min. atliko keitimą ir į aikštę išleido saugą Heinzą Flohe. Jis jau 64 min. švelnino rezultatą iki 1:2.

Laikas tiksėjo ne Vakarų Vokietijos naudai, tad likus 11 min. iki rungtynių pabaigos H. Schonas į aikštę išleido puolėją Dieterį Mullerį. Na, o jau pirmuoju savo prisilietimu prie kamuolio, futbolininkas 82 min. pelnė įvartį bei pasiuntė rungtynes į pratęsimą.

Lyg to būtų negana, D. Mulleris pratęsime, 115 ir 119 min. įmušė dar du įvarčius ir įtvirtino neįtikėtiną Vakarų Vokietijos pergalę.

Prancūzija – Portugalija, 1984 m.

Rezultatas: 3:2

Į finalą žengė: Prancūzija

Šis, 1984-aisiais Prancūzijoje vykusio čempionato metu įvykęs įspūdingas pusfinalis pažymėtas tuo, kad prancūzams pirmą kartą pavyko prasimušti į finalą. O galiausiai ir tapti čempionais, nors tą padaryti buvo labai nelengva.

Prancūzai pusfinalyje pirmieji įmušė įvartį portugalams, kai pasižymėjo komandos gynėjas Jeanas-Francoisas Domergue'as. Minimali persvara laikėsi ilgai, iki pat 74 minutės, kai išlyginamąjį įvartį įmušė portugalų puolėjas Rui Jordao.

90 minučių nepakako, tad komandos persikėlė į pratęsimą, kur tas pats R. Jordao 98 min. jau išvedė Portugaliją į priekį.

Tiesa, prancūzai ginklų nesudėjo. Savų sirgalių akivaizdoje jie parodė tvirtą charakterį likus dešimčiai minučių iki antrojo papildomo kėlinio pabaigos.

Iš pradžių pirmojo rungtynių įvarčio autorius gynėjas Jeanas-Francoisas Domergue'as 114 min. lygino rezultatą, o 119 min. saugas Michelis Platini įmušė dar vieną įvartį ir sukėlė tikrų tikriausią euforiją Marselio miesto, kuriame vyko rungtynės, stadione. Kitaip ir būti negalėjo, kai pergalė iškovota pačią paskutinę rungtynių akimirką.

Vakarų Vokietija – Nyderlandai, 1988 m.

Rezultatas: 1:2

Į finalą pateko: Nyderlandai

1988 m. Vakarų Vokietijoje vykusio čempionato metu, šeimininkų sirgaliai dar ilgai prisimins legendinio Nyderlandų puolėjo Marco van Basteno įvartį rungtynėms einant į pabaigą, kuris lėmė, kad Vakarų Vokietija, žaisdama namuose nepateko į finalą.

O Vakarų Vokietijai viskas prasidėjo ne taip ir blogai, kadangi 55-ąją minutę komandos saugas Lotharas Matthausas mušė įvartį, kuris rinktinę išvedė į priekį.

Vakarų Vokietija pirmavo maždaug dvidešimt minučių, kadangi 74 min. pasižymėjo tuomet gynejo pozicijoje žaidęs, o šiuo metu Nyderlandus treniruojantis Ronaldas Koemanas.

Pratęsimas atrodė neišvengiamas, kai 88 min. savo žodį tarė M. van Bastenas, laiku prasmukęs į baudos aikštelę ir slysdamas kartu su varžovų gynėju, įmušęs dramatišką, vėlyvą įvartį.

M. van Bastenas įvartį mušė ir finale, kur Nyderlandai 2:0 palaužė Sovietų Sąjungą bei tapo čempionais. Nyderlandams šis čempionatas kol kas yra vienintelis, kurį jie yra laimėję.

Vokietija – Turkija, 2008 m.

Į finalą pateko: Vokietija

Iš senųjų laikų metas sugrįžti į kiek naujesnius, kuriuos prisimena dauguma dabartinių futbolo sirgalių.

Čia galima išskirti 2008 m. Austrijoje ir Šveicarijoje vykusį čempionatą, kur kiek netikėtai, iki pat pusfinalio nukeliavo Turkija, o čia užkūrė pragarą ir akivaizdžia favorite laikytai Vokietijai.

Turkai šiame mače pirmieji išsiveržė į priekį, kai 22 min. laiku ir vietoje atsidūręs saugas Uguras Boralas pramušė Vokietijos vartininko Jenso Lehmanno ginamus vartus.

Turkai pirmavo neilgai, kadangi jau 26 min. po komandos draugo Lukaso Podolskio perdavimo išlyginamąjį įvartį pelnė Bastianas Schweinsteigeris.

79 min. puolėjas Miroslavas Klose fantastišku smūgiu galva išvedė vokiečius į priekį ir jau atrodė, kad likus 11 minučių jiems tereikia sutvarkyti formalumus.

Tačiau kaip ir viso čempionato metu, taip ir čia, Turkija turėjo savų kozirių. 86-ąją minutę pirmiau nei vartininkas prie kamuolio koją kyštelėjęs, įvartį pelnė Semihas Senturkas ir jau atrodė, kad komandoms netrukus reikės keltis į pratęsimą.

Tačiau taip negalvojo vokiečiai, kai paskutinį žodį tarė gynėjas Philippas Lahmas. Jis jau 90-ąją minutę, laiku įkirtęs į baudos aikštelę galingu smūgiu „uždarė“ šias reto grožio rungtynes.

Deja, įspūdingu stiliumi prasimušę į finalą, vokiečiai jame 0:1 nusileido ispanams.

Vokietija – Italija, 2012 m.

Reultatas: 1:2

Į finalą pateko: Italija

Ar prisimenate ikonišką nuotrauką su Italijos rinktinės žvaigžde Mario Balotelli, kurioje jis nusirengęs maikę demonstruoja raumenis? Tą nuotrauką, kuri tiesiog blizgėjo viso interneto juokeliuose?

Tuomet prisiminsite ir šį neeilinį pusfinalį, kuriame Italijos puolėjas dar pirmajame kėlinyje savo įvarčiais „nužudė“ vokiečius.

Vokietija, kuri iki tol žengė be pralaimėjimų, buvo laikoma ir šio pusfinalio favorite, kadangi italai grupės rungtynėse buvo tik vieną kartą laimėję ir du kartus sužaidę lygiosiomis, o ketvirtfinalyje tik po baudinių serijos nugalėję anglus.

Tačiau į aikštę žengęs M. Balotelli dar pirmajame kėlinyje garsiai tarė savo žodį. Iš pradžių prie pat vartų, smūgiu galva 20 min. nuginklavo Vokietijos vartininką Manuelį Neuerį, o tuomet, 36 minutę nuskubėjęs į greitą ataką, galingu smūgiu į dešinįjį viršutinį vartų kampą įmušė ir antrąjį įvartį.

Vokietija, kuri iki tol iš viso buvo iškovojusi net 15 pergalių iš eilės, taip ir neatsigavo, o tik mažytę kruopelę vilties suteikė saugo Mesuto Ozilo per pridėtą laiką realizuotas 11 metrų baudinys. Deja, po kelių akimirkų teisėjas skelbė rungtynių pabaigą.