Tam, jog jis galėtų atstovauti Nyderlandams Paryžiaus olimpinėse žaidynėse, Olandijos olimpinis komitetas sutiko, jog jis liktų už olimpinio kaimelio ribų ir nebendrautų su žiniasklaidos atstovais, kurie neabejotinai paklaustų jo apie kalėjimo bausmę už 12-metės mergaitės išprievartavimą, kuomet jam buvo 19 metų.
29-erių metų S.van de Velde jau kelerius metus dalyvauja tinklinio turuose ir tarptautinėse varžybose, tačiau jo įtraukimas į Nyderlandų olimpinę rinktinę sukėlė neigiamą reakciją ir naują dėmesį į jo nerimą keliančią praeitį.
Nyderlandų olimpinis komitetas ir Nyderlandų tinklinio federacija atsisakė leisti S.van de Velde pasikalbėti su „The Athletic“ bei patys nekomentavo šios situacijos, išskyrus tai, jog teigė, kad S.van de Velde į komandą buvo įtrauktas „po kruopštaus svarstymo“ ir jis „atitiko jų aukštus standartus“.
2016 m. S.van de Velde buvo nuteistas ketveriems metams kalėjimo po to, kai prisipažino, kad 2014 m. skrydžiu iš Amsterdamo nuskrido į nedidelį oro uostą į šiaurę nuo Londono bei turėjo lytinių santykių su 12-mete mergaite, su kuria kelis mėnesius bendravo internete.
Jis buvo sugautas po to, kai aukai patarė įsigyti rytinių kontraceptinių tablečių, o šeimos planavimo klinikos darbuotojai įspėjo mergaitės šeimą ir policiją dėl jos amžiaus.
S.van de Velde kalėjime praleido 13 mėnesių, iš kurių 12 – Didžiojoje Britanijoje, kol pagal šalių sutartį buvo perkeltas į Nyderlandus. Pagal Nyderlandų įstatymus jam buvo paskirta trumpesnė bausmė ir 2017 m. pradžioje jis buvo paleistas į laisvę.
Išėjęs iš kalėjimo S.van de Velde davė interviu Nyderlandų laikraščiui „Algemeen Dagblad“, kuriame teigė: „Esu labai laimingas. Buvau apšauktas sekso monstru, pedofilu. Aš toks nesu, tikrai nesu“.
S.van de Velde pavardė vis dar įtraukta į Jungtinės Karalystės seksualinių nusikaltėlių registrą.
Teisme buvo sakoma, kad jis su mergaite pradėjo bendrauti per socialinius tinklus – „Skype“, „Facebook“ ir „Snapchat“ bei kelis mėnesius su ja kalbėjosi kasdien.
Iš pradžių S.van de Velde manė, kad jai 16 metų, bet net kai ji pasakė tikrąjį savo amžių, jų bendravimas nenutrūko.
2014 m. rugpjūčio 2-ą dieną jis įlipo į lėktuvą ir iš Lutono oro uosto taksi automobiliu nuvažiavo 35 km atstumą, jog susitiktų su mergaite. Tuomet jie turėjo lytinių santykių, įskaitant vieną vaginalinį seksą, kurio metu ji skundėsi, jog jai skauda. Jie taip pat kartu gėrė „Baileys Irish Cream“ likerį ir miegojo ant kartoninės dėžės po viešbučio laiptais, kai negalėjo patekti į kambarį.
Prieš grįždamas į Nyderlandus, S.van de Velde patarė savo aukai išgerti rytinių kontraceptinių tablečių, nes jie nenaudojo jokių apsisaugojimo priemonių.
Tuo tarpu gimtojoje šalyje S.van de Velde karjera kilo į viršų. Jis ką tik laimėjo 2015 m. nacionalinį čempionatą ir atrodė, kad pateks į Nyderlandų rinktinę bei dalyvaus 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, tačiau tuomet buvo išduotas Europos arešto orderis su kaltinimu užsiimant seksu su vaiku.
2016 m. sausio 8-ą jis buvo išduotas Jungtinei Karalystei, kur pripažino savo kaltę dėl trijų kaltinimų vaiko prievartavimu.
Kai S.van de Velde buvo nuteistas, teisme paaiškėjo, kad nukentėjusioji po jo suėmimo jautėsi prislėgta kaltės jausmo ir save žalojo. Teisėjas Francis Sheridanas teigė, kad „emocinė žala, padaryta šiam vaikui, yra didžiulė. Bręsdama ji turės suvokti, kad jūs nesate toks malonus žmogus, kokiu ji jus laikė ir tikėjosi, kad galite būti“.
Nyderlanduose bausmė buvo sumažinta, nes šios šalies įstatymai, susiję su lytiniais santykiais su nepilnamečiais, yra ne tokie griežti. Praėjus metams po paleidimo į laisvę, duodamas interviu televizijai, S.van de Velde savo nusikaltimą aiškino tuo, jog „buvo paauglys ir vis dar aiškinasi, kodėl tai nutiko“.
„Tai didžiausia mano gyvenimo klaida“, – sakė S.van de Velde.
Nuo to laiko jis iš naujo kūrė savo gyvenimą ir sportinę karjerą. Nuo 2017 m. jis rungtyniavo už savo šalį tarptautinėje arenoje, o 2022 m. susituokė su Kim van de Velde, Vokietijos paplūdimio tinklininke, kuri taip pat yra įgijusi policijos pareigūnės išsilavinimą. Dabar jie turi dvejų metų sūnų.
S.van de Velde olimpinėse žaidynėse rungtyniaus su 23-ejų metų Matthew Immersu bei tikėsis pakartoti sėkmę, kai gegužės mėnesį paplūdimio tinklinio pasaulinio turo turnyre užėmė antrą vietą.
Nyderlandų olimpinis komitetas savo pareiškime teigė, kad S.van de Velde nusipelnė antrojo šanso, nes parodė, kad „užaugo ir teigiamai pakeitė savo gyvenimą“.
Tarptautinis olimpinis komitetas neturi taisyklių dėl atskirų dalyvių pasirinkimo, palikdami teisę kiekvienam nacionaliniam komitetui pačiam priimti sprendimus. Nyderlandų olimpinio komiteto misijos vadovas Pieteris van den Hoogenbandas sakė, kad pakeisti jo gyvenamą vietą ir apriboti jo bendravimą su žiniasklaida buvo būtina, nes dėmesys šiam tinklininkui jau buvo apdidėjęs prieš olimpines žaidynes.
Australijos olimpinės rinktinės vadovė Anna Meares teigė, kad panašiomis aplinkybėmis jie nebūtų leidę dalyvauti tokiam sportininkui.
„Jeigu sportininkas ar personalo narys turėtų tokį teistumą, jam nebūtų leista būti mūsų komandos nariu“, – sakė Australijos misijos vadovė Anna Meares.
Šis sprendimas leisti S.van de Velde dalyvauti olimpinėse žaidynėse sukėlė tam tikrų organizacijų pyktį, kurios surinko beveik 81 tūkst. parašų peticiją ir ragino uždrausti seksualiniams nusikaltėliams dalyvauti varžybose.
Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi seksualinio smurto aukoms padedanti grupė „Survivors Trust“ pareiškė, kad jo įtraukimas į varžybas yra „dar vienas šokiruojantis tolerancijos vaikų seksualiniam išnaudojimui patvirtinimas“.
„Vaiko išžaginimas buvo suplanuotas, apskaičiuotas, susijęs su tarptautinėmis kelionėmis ir neabejotinai sukels jo aukai traumą visam gyvenimui. Kaip visuomenė turime pradėti laikytis nulinės tolerancijos šiam bjauriam ir brangiai kainuojančiam nusikaltimui“, – teigiama pranešime. „Sportininkui, nuteistam už seksualinę prievartą prieš vaikus, nesvarbu, kokioje šalyje, neturėtų būti suteikta galimybė varžytis olimpinėse žaidynėse“.
Kai 2016 m. S.van de Velde buvo nuteistas, teisėjas jam pasakė: „Jūsų viltys atstovauti savo šaliai dabar yra dužusi svajonė. Jūsų veiksmai per tas dvi dienas Anglijoje sugriovė jūsų gyvenimą ir jūs, jeigu nebūtumėte vykęs į Angliją ir padaręs šių nusikaltimų, būtumėte galėjęs būti savo sporto šakos lyderiu“.
Praėjus aštuoneriems metams S.van de Velde svajonė toli gražu nėra dužusi.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!