Vienas geriausių visų laikų krepšininkų yra Pau Gasolis, kuris ne vieną kartą su Ispanijos vyrų krepšinio rinktine laimėjo Europos čempionatą, o šalia to turėjo įspūdingus statistinius rodiklius.
2009 m. Europos čempionate P. Gasolis rinko net po 18,7 taško ir atkovodavo 8,3 atšokusio kamuolio, tačiau vėlesniame Europos čempionate, vykusiame keturiose skirtingose šalyse, ispanų krepšinio legenda fiksavo dar protu nesuvokiamą statistiką.
2015 metų Europos čempionate puolėjas fiksavo 25,6 taško vidurkį ir sugriebdavo po 8,8 atšokusio kamuolio. Įspūdinga statistika, tiesa?
Portalas Tv3.lt kviečia susipažinti su legendinio P. Gasolio prisiminimais iš Europos čempionatų, kuriuose jis dalyvavo, ateinančių pirmenybių favoritais ir savo pasirinktu geriausių žaidėjų penketuku.
Interviu vaizdo formatu su P. Gasoliu galite žiūrėti naujienos viršuje.
– Pau, papasakokite, koks yra geriausias prisiminimas iš Europos čempionatų, kuriuose jums teko dalyvauti?
– Aš mėgstu dažnai sakyti, kad geriausias prisiminimas iš Europos čempionato pirmenybių yra 2009 metai, kai laimėjome pirmąjį Europos čempionatą, kad tai yra svarbi pergalė, kadangi pirmoji pergalė sukėlė ypatingą jausmą. Tai buvo puikus čempionatas, kadangi mes buvome priremti prie sienos. Kaip ir daug kitų kartų. Mes turėjome visada laimėti, kad keliautume į tolimesnį etapą ir žaisti prieš labai geras komandas. Ketvirtfinalyje žaidėme su prancūzais, kurie buvo laikomi vieni favoritų. Mes žaidėme labai gerai ir dominavome paskutinę Europos čempionato dalį – dėl to jausmas po šios pergalės buvo ypatingas ir išsiskiriantis. Tai buvo puikus pasirodymas.
Labai svarbu ir tai, kas vyko iki šios pergalės – pralaimėjimas 2003 metais finale prieš Lietuvą, pralaimėjimas 2005 metais Belgrade, kur aš nežaidžiau ir kartu Serbijoje nelaimėjome medalio bei 2007 metais mes nelaimėjome čempionato namie.
Šie momentai buvo lygiai tiek pat svarbūs todėl, kad pasiektume ateities pergalę 2009, 2011 ir 2015 metais. 2015 metais nebuvome favoritai – neturėjome daug krepšininkų, nors visada turime talento. Mes, ispanai, visuomet sakome, kad nesvarbu, kas nežaidžia, o kas žaidžia – Ispanija yra visada ta komanda, kuri kovos dėl medalių. Mes tą įrodėme daugeliu atvejų. 2015 metų pusfinalis buvo ypatingas.
– Kaip prisimenate 40 taškų pasirodymą pusfinalyje su prancūzais?
– Tai buvo kažkas nerealaus. Prisimenu, kad aš norėjau atiduoti viską, ką galiu ir padaryti viską, jog mūsų komanda turėtų geriausią šansą laimėti bei užsitikrinti vietą Rio olimpinėse žaidynėse. Tai buvo smagios rungtynės – aš sugebėjau sužaisti vienas geriausių savo rungtynių karjeroje.
Lietuvos ir Ispanijos rinktinės kovą 2015 m. Europos krepšinio čempionato finale žiūrėkite čia:
– Kalbant apie šiuos laikus, ar Luka Dončičius yra pervertintas?
– Aš nemanau, kad jis yra išvis pervertintas (šypsosi – aut. past.). Aš galvoju, kad Luka nusipelnė didžiulių reitingų ir pagyrimų, kuriuos jis gauna. Jis yra išskirtinis talentas. Man yra šiek tiek juokinga, kai matai Dirką Nowitzkį, kuris yra vienas geriausių visų laikų Europos krepšininkų, sekiojantį ir vaikštantį paskui L. Dončičių (juokiasi – aut. past.). Aišku, jis dirba Dalase ir jis yra smarkiai susijęs su organizacija, bet Dirkas visada būna šalia jo, pamoko Luką ir padeda jam su augimu ir dėmesiu, kurį Luka gauna atitinkamais momentais.
Nuo laikų Madride žinome, kad Luka yra nerealus talentas. Jis yra vienaragis, kuris aikštelėje daro viską. Nekantrauju pamatyti jo tolimesnį progresą ir tolimesnius pasiekimus.
– Ar pritartumėte, kad laimėti Europos čempionatą yra sunkiau nei pasaulio taurę?
– Nesakyčiau, kad sunkiau laimėti Europos čempionatą. Aš manau, kad bendrai, Europos komandos yra labai talentingos, tad visos rungtynės yra atkaklios. Tu dažniausiai nepamatysi daug rungtynių, kuriose bus triuškinamos komandos.
Pasaulio taurėje kartais žaidžiame prieš komandas, kurios yra truputį silpnesnės, tad kiekviena komanda turi bent porą lengvesnių rungtynių istoriškai. Manau, kad Afrikos ir Azijos komandos su laiku tampa vis geresnės ir pasaulio taurės čempionatas tampa šiek tiek sunkesnis, kas yra gerai pačiam krepšiniui, kaip žaidimui.
Visgi žvelgiant bendrai – nėra taip lengva laimėti ir pasaulio taurę, kadangi dienos pabaigoje yra žaidžiama su tomis pačiomis stipriomis komandomis. Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) taip pat visada bus lemiamose kovose ir visuomet bus laikoma ypač galinga jėga. Kaip mes žinome, amerikiečius visada labai sunku nugalėti.
– Kas bus šių metu Europos čempionato favoritės?
– Manau, kad reikia rinktis komandas, kurios kyla į viršų ir užėmė pakankamai neblogas vietas ankstesniuose tarptautiniuose turnyruose. Prancūzija ir Slovėnija yra elitinės komandos. Šalia jų rikiuojasi Serbija, Lietuva ir Ispanija. Šios komandos visada bus tarp geriausių turnyre. Galima išskirti ir Turkiją, kuri turi daug talentingo jaunimo, galinčio pademonstruoti gerą žaidimą.
Visgi reikėtų nepamiršti, kad slovėnai buvo ketvirti olimpinėse žaidynėse, prancūzai buvo antri. Šių komando branduolys yra pakankamai jaunas, tad Slovėnija ir Prancūzija turėtų tęsti gerus pasirodymus tarptautinėje scenoje.
– Koks yra jūsų Europos čempionato visų laikų geriausių žaidėjų penketukas?
– Labai sunkus klausimas (šypsosi – aut. past.). Manau, kad reikia rinktis vieną geriausių visų laikų gynėjų – Draženą Petrovičių. Gaila, kad ilgiau negalėjome pasimėgauti jo geru žaidimu dėl jo ankstyvos mirties, bet manau, jog jis buvo ypatingas žaidėjas – toks pats kaip Luka.
Kito gynėjo pozicijoje matyčiau Nicką Galį arba mano gerą draugą Juaną Carlosą Navarro. Abu krepšininkai puikiai žaidė FIBA čempionatuose.
Lengvojo krašto pozicijoje matyčiau Tonį Kukočą, nes jis buvo vienas svarbiausių krepšininkų, kuris mane įkvėpė žaisti krepšinį. Jo žaidimas ir gebėjimas žaisti veidu į krepšį ir bendras įgūdžių paketas – nerealus.
Sunkiojo krašto ir vidurio puolėjo pozicijose pasirinksiu Dirką Nowitzkį ir Arvydą Sabonį. Jie abu savo eroje buvo geri ir ypatingi krepšininkai, kurie darė pokytį savo karjeros metu bei įkvėpė kitus vaikus daryti tą patį.