Sekmadienį nusileis Paryžiaus olimpinių žaidynių uždanga ir bus užgesinta daugiau nei dvi savaites rusenusi olimpinė ugnis.

Daugiau nei 10 tūkst. sportininkų iš viso pasaulio atidavė savo jėgas 48 sporto šakose ir varžėsi dėl išsvajotų olimpinių medalių.

Tarp gausaus būrio olimpiečių buvo ir 51 lietuvis, o mūsiškiai šiemet Lietuvai iškovojo 4 medalius – po du sidabro ir bronzos. Nors aukso į kolekciją pridėti nepavyko, tačiau toks rezultatas yra tikrai geresnis nei 2020 m. Tokijo žaidynėse, kur lietuviai turėjo tik vieną sidabrą.

Lietuvos pasirodymas šiemet yra ir žymiai geresnis už kaimyninės Latvijos, Estijos bei Suomijos, kurios šiemet žaidynes baigė tuščiomis.

Dar yra, kur stiebtis

Kaip jau minėta, 2020 m. Tokijuje vienintelį sidabrą iškovojo penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, o 2016 m. iš Rio de Žaneiro lietuviai parsivežė taip pat keturis medalius.

Tada sidabrą į Lietuvą parskraidino irkluotojai Saulius Ritter ir Mindaugas Griškonis, bronzą – irkluotojos Donata Karalienė ir Milda Valčiukaitė, baidarininkai Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas, sunkiaatletis Aurimas Didžbalis.

Sukant dar ketverius metus atgal ir persikeliant į Londoną galima pamatyti dar gražesnę medalių statistiką.

Tuo metu dar 15-metė plaukikė Rūta Meilutytė iškovojo auksą 100 m krūtine distancijoje. Dar vieną aukso medalį į Lietuvos olimpinę taupyklę pridėjo jau minėta L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė.

Bronzos medalius Londone iškovojo imtynininkas Aleksandras Kazakevičius ir boksininkas Evaldas Petrauskas.

Tiesa, sidabro medalis 2012 m. buvo įteiktas vienvietę kanoją irklavusiam Jevgenijui Šuklinui, tačiau už teigiamą dopingo testą vėliau jis buvo atimtas.

Kiek pavėluotai bronzos medalį už 2012 m. gavo daugiakovininkė Austra Skujytė, kai už dopingą buvo diskvalifikuotos 3-ioje ir 4-oje vietoje finišavusios sportininkės.

Po penkis medalius lietuviai iškovojo ir 2008 m. Pekine (3 sidabro, 2 bronzos) bei 2000 m. Sidnėjuje (2 aukso, 3 bronzos).

Pasibaigus olimpinių žaidynių karštinei, naujienų portalas tv3.lt kviečia prisiminti, kaip Paryžiuje sekėsi mūsų sportininkams ir palyginti jų pasirodymus su praeitomis – Tokijo olimpinėmis žaidynėmis.

Irklavimas

• Viktorija Senkutė – 3 vieta
  • Kamilė Kralikaitė ir Ieva Adomavičiūtė – 5 vieta
  • Dovydas ir Domantas Stankūnai – 8 vieta
  • Giedrius Bieliauskas – 10 vieta
  • Donata Karalienė ir Dovilė Rimkutė – 13 vieta

Nors užsienio žiniasklaidos gigantai šioje sporto šakoje medalį kabino D. Karalienės ir D. Rimkutės duetui, maloniai nustebino ir pirmąjį olimpinį medalį Lietuvai padovanojo V. Senkutė.

2020 m. Tokijo žaidynėse irkluotojai medalių nenuskynė, o arčiausiai nugalėtojų pakylos buvo D. Karalienė tuo metu irklavusi su Milda Valčiukaite. Tada merginos užėmė 4-ą vietą.

• 4 x 200 m laisvu stiliumi vyrų estafetė – 15 vieta

Nacionalinėje rinktinėje turint tokius vardus kaip R. Meilutytė ar D. Rapšys, medalių plaukime buvo galima tikėtis. Visgi pasaulio čempionei į finalą prasibrauti nepavyko, D. Rapšiui iki nugalėtojų podiumo pritrūko.

Tiesa, net ir su tokiais rezultatais pasirodymas yra geresnis nei 2020 m. Tokijuje. Tada geriausias pasirodymas buvo D. Rapšio, kuris 200 m laisvu stiliumi rungtyje užėmė 8 vietą.

Baidarių ir kanojų irklavimas

• Andrejus Olijnikas – 19 vieta
  • Andrejus Olijnikas ir Mindaugas Maldonis – 19 vieta
  • Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Artūras Seja ir Ignas Navakauskas – 5 vieta

Čia ir vėl geriausia lietuvių užimta vieta buvo jau minėtas penketukas. Nors iki medalių pritrūko, tačiau baidarininkai džiaugėsi pasiektu rezultatu.

Vis dėlto čia galima džiaugtis ne tiek vietomis tiek tuo, kad Tokijuje ši sporto šaka turėjo tik vieną atstovą, o šįkart – ženkliai daugiau. 2020 m. olimpinėse žaidynėse baidarininkams atstovavęs M. Maldonis užėmė 10-ą vietą.

• Edis Matusevičius (ieties metimas) – 21 vieta

Gausus lengvaatlečių būrys Paryžiuje pasirodė prie 80 tūkst. sirgalių, susirinkusių „Stade de France“ stadione. Visgi, į finalą prasibrauti pavyko tik dviem.

Nepaisant kai kurių ne itin pradžiuginusių pasirodymų, galima džiaugtis tuo, kad Lietuva po 12 metų pertraukos vėl turi medalį lengvojoje atletikoje. Negana to, šįkart M. Alekna buvo ir pagerinęs olimpinį rekordą, tačiau jį netrukus permušė Jamaikos disko metikas.

Tokijuje finalą pasiekė A. Gudžius ir L. Jasiūnaitė, kurie atitinkamai užėmė 6 ir 7 vietas. Arčiau medalių iš lengvaatlečių tada nebuvo niekas.

Dviračių sportas

• Rasa Leleivytė (plentas) – 20 vieta
  • Vasilijus Lendel (keirinas) – 23-25 vietos
  • Vasilijus Lendel (sprintas) – 13-16 vietos
  • Olivija Baleišytė (omniumas) – 12 vieta

Nors prizinių vietų nepasiekė, tačiau dviratininkais džiaugtis tikrai galima. Štai R. Leleivytė nuo Tokijo šoktelėjo net 15 vietų, o O. Baleišytė – penkiomis.

Buriavimas

• Rytis Jasiūnas – 17 vieta
  • Viktorija Andrulytė – 31 vieta

2020 m. Tokijuje V. Andriulytė buvo 25-a, tad šįkart rezultatas yra kiek prastesnis. R. Jasiūnas praeitose olimpinėse žaidynėse nepasirodė, o tuo metu dalyvavęs Juozas Bernotas buvo 15-as.

Imtynės

• Gabija Dilytė – 7 vieta
  • Mantas Knystautas – 7 vieta
  • Mindaugas Venckaitis – 13 vieta

M. Knystautas Tokijuje užėmė 10-ą vietą, tad šiemet šoktelėjo trimis vietomis į viršų. Dar įspūdingiau yra tai, kad jis kvietimo į Paryžių sulaukė jau žaidynėms prasidėjus.

Istorinį G. Dilytės debiutą pažymėjo taip pat 7-oji vieta. Imtynininkė buvo pirmoji moteris atstovavusi Lietuvai šioje sporto šakoje.

Krepšinis

• Evaldas Džiaugys, Aurelijus Pukelis, Šarūnas Vingelis, Gintautas Matulis – 3 vieta

Nors šios olimpinės žaidynės buvo jau antrosios be 5 prieš 5 krepšinio rinktinės, tačiau šiemet pradžiugino 3x3 krepšininkų ketveriukė. Nors ir neužtikrintai pradėję olimpines žaidynes, krepšininkai mūšyje dėl bronzos įveikė brolius latvius ir pasipuošė istorine Lietuvai bronza.

Breikas

• Dominika Banevič-Bgirl Nicka – 2 vieta

Dar vienas istorinis debiutas įvyko breiko rungtyje. Pirmą kartą į olimpinių žaidynių programą įtraukta sporto šaka pradžiugino ir lietuvius.

Nuostabius pasirodymus surengusi 17-metė D. Banevič padovanojo Lietuvai sidabro medalį, kuris šiose olimpinėse mūsų šaliai buvo paskutinis.

Šiuolaikinė penkiakovė

• Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė – 16 vieta
  • Gintarė Venčkauskaitė – 7 vieta

Šiuolaikinės penkiakovės legenda L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė Tokijuje buvo vienintelė į Lietuvą parvežusi medalį. Paskutinę žaidynių dieną lietuvė iškovojo sidabrą.

Jau į penktąsias olimpines žaidynes sugrįžusi 2012 m. Londono olimpinė čempionė šįkart tarp lyderių neįsitaisė, tačiau garbingai kovojo ir finale užėmė 16-ą vietą.

Tuo tarpu į trečiąsias savo žaidynes atvykusi G. Venčkauskaitė pakartojo Tokijo pasiekimą ir užėmė 7-ą vietą.

Paplūdimio tinklinis

• Monika Paulikienė ir Ainė Raupelytė – 4 vieta grupių etape

Istorinis paplūdimio tinklininkių debiutas buvo kartus. Lietuvės neiškovojo nė vienos pergalės ir grupėje liko ketvirtos bei į kitą etapą nepateko.

Žirgų sportas

• Justina Vanagaitė ir Nabab (dailusis jojimas) – 38 vieta
  • Andrius Petrovas ir Linkolns (konkūras) – nebaigė

Lietuva į Paryžių išsiuntė tikrai labai įvairių sporto šakų atstovų, o du iš jų buvo ir raiteliai. Nors J. Vanagaitė į finalines kovas neprasibrovė, tačiau su bendražygiu Nabab, arba meiliai vadinamu Kebabėliu, užėmė 38 vietą.

Tuo tarpu A. Petrovo ir jo žirgo Linkolns pasirodymas truko vos 15 sekundžių, kai žirgas atstisakė šokti per kliūtį ir rungties lietuvis nebaigė.

Gimnastika

• Robertas Tvorogalas (lygiagrečių atranka) – 55 vieta
  • Robertas Tvorogalas (skersinio atranka) – 18 vieta

Trečiose savo olimpinėse žaidynėse dalyvavęs R. Tvorogalas savo pasirodymą baigė atrankose. Tiesa, šįkart jis varžėsi tik ant dviejų prietaisų.

Tuo tarpu 2020 m. Tokijuje lietuvis pasirodė ant visų prietaisų ir galutinėje lentelėje užėmė 46 vietą.